שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

שלושה נערים נעדרים באזור גוש עציון, נבדק אם נחטפו

הותר לפרסום: מאז הלילה נערכים חיפושים אחר שני נערים וצעיר שעלו ככל הנראה על רכב באזור גוש עציון ומאז נותק עמם הקשר. כוחות גדולים, בסיוע מתנדבים, עורכים סריקות בשטחים הפתוחים באזור - שם נמצא רכב שהוצת. נתניהו: הפלסטינים אחראים לשלומם של הנערים. דובר צה"ל: אין בסיס לשמועות שנפוצו. אחד מהנערים מחזיק באזרחות אמריקנית

חשד לחטיפת שני נערים וצעיר באזור גוש עציון: החל מלפנות בוקר (יום ו') מנהלים כוחות הביטחון סריקות באזור גוש עציון בשל חשש כבד לחייהם של שלושה תלמידי ישיבה בני 19-17, שיצאו אמש בשעת חשיכה מהישיבה לבתיהם שמחוץ ליישוב, ומאז נעלמו עקבותיהם. בין היתר נבדק קשר בין מכונית שרופה שהתגלתה באזור להיעלמות.

 

שלושת הנעדרים ()
שלושת הנעדרים
המקום שממנו נחטפו על פי החשד שלושת הנערים (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
המקום שממנו נחטפו על פי החשד שלושת הנערים(צילום: יואב זיתון)
כלי רכב צבאיים בחפ"ק בקריית ארבע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כלי רכב צבאיים בחפ"ק בקריית ארבע(צילום: גיל יוחנן)

חשש לחטיפה - כל העדכונים ב-ynet:
הודעה שקרית וגל שמועות ברשתות

חמאס: הכיבוש יישרף באש בשל פשעיו

חבר של נעדר: "קבענו להיפגש בשבת, הוא הבטיח שלא יבריז"

הערכת מצב בקריה: "אבו מאזן אחראי"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערכת מצב ביטחונית בלשכתו בקריה בתל אביב בהשתתפות שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ואנשי שב"כ. "ישראל רואה ברשות הפלסטינית אחראית לשלומם של הנערים", נמסר מלשכת נתניהו. קודם לכן ראש הממשלה התייעצות ביטחונית בלשכתו בירושלים בהשתתפות יעלון ואהרונוביץ'. נתניהו שוחח גם עם משפחות הנערים. "אני יודע שאתם עוברים רגעי ייסורים. תהיו חזקים. מדינת ישראל תעשה כל מאמץ עבור בניכם ואני מבטיח לעמוד איתכם בקשר", אמר ראש הממשלה. נתניהו עדכן גם את הנשיא שמעון פרס ואת מחליפו ראובן ריבלין בהתפתחויות אחרות. במהלך היום עודכנו גם שרי הקבינט ויו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג.

 

בתום הערכת המצב אמרו גורמים מדיניים כי "האירוע הזה הוא המשך ישיר להסלמה ישירה ביהודה ושומרון מאז שאבו מאזן צירף את ארגון הטרור חמאס לממשלה הפלסטינית". בתוך כך, שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, עודכן כי אחד הנעדרים מחזיק באזרחות אמריקנית.

 

קרוב משפחה של אחד הנערים הנעדרים אמר כי הקרובים קיבלו עדכון על ההיעדרות מצה"ל ומהמשטרה. "הוא פשוט נעלם. לא הגיע הביתה", הוא אמר. "ההורים שלו דואגים, מתפללים, מייחלים לטוב. כולנו מתפללים שהסיפור יסתיים בטוב".
 
מאוחר יותר הערב אמר דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, במסיבת עיתונאים קצרה בצאתו מהקריה: "אני מגיע לכאן מסיכום הערכת המצב המטכ"לית שבה הנחה הרמטכ"ל על כיווני החקירה להמשך הפעילות. עקב רגישות המודיעין, אני לא יכול לחדש פרטים מודיעיניים. צה"ל וכל מערכת הביטחון, המודיעין והשב"כ עושים הכול כדי להגיע לנערים. הפעילות ביהודה ושומרון מחייבת רגישות מודיעינית ומבצעית. אני מציע לכולם להתאזר בסבלנות".

  

מוקדם יותר הופצו הודעות כוזבות על מבצע לכאורה לשחרור חטופים, שפשטו כאש בשדה קוצים ברשתות החברתיות. השמועות הגיעו אף לאחת מהמשפחות. דובר צה"ל אלמוז מסר הצהרה לתקשורת שבה התייחס לגל השמועות ואמר: "אני מבקש מכולם לנהוג באחריות. אין כל שחר לשמועות שנפוצו ואין להן שום בסיס. אני מבקש מכולם לנהוג באחריות ומתחייב להביא את הפרטים המדויקים ביותר".
נתניהו ויעלון בהתייעצות בקריה (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
נתניהו ויעלון בהתייעצות בקריה(צילום: חיים צח / לע"מ)
הרכב עולה באש, הלילה ()
הרכב עולה באש, הלילה
חיילים ליד הרכב השרוף שאותר בחיפושים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילים ליד הרכב השרוף שאותר בחיפושים(צילום: AFP)
הרכב השרוף שנמצא באזור החיפושים ()
הרכב השרוף שנמצא באזור החיפושים
אלמוז הוסיף כי "אנחנו בשעות האחרונות מרכזים מאמץ מודיעיני גדול מאוד ומנסים להתחקות אחר הנעשה עם הנערים האלה בשעות האחרונות מאז שהם נעלמו. המשימה העיקרית של כולנו זה לדאוג לשלומם ולהבטיח את הגעתם. גם הצבא וגם השב"כ מקיימים בשעות האחרונות הערכות מצב".

 

מדוברות היישוב של אחד הנערים הנעדרים נמסר כי בשעות הלילה, כשהבן לא הגיע לביתו ולא ענה לטלפונים, דיווח האב על היעדרותו ובמקביל חיפשו בני המשפחה את הנער אצל חברים. "ב-8:00 בבוקר קיבלנו מסרונים ביישוב. נשאלנו אם אנו יודעים איפה הנער וביקשו מאיתנו להעיר את הילדים כדי לבדוק אם הוא ישן באחד הבתים". בהתחלה קיוו בני המשפחה כי הנער יימצא בקרוב כיוון שהיו כמה פעמים שבהם הוא שכח את המפתח והלך לישון אצל חברים. "ברגע שהבנו שהוא לא נמצא נהייתה פה אווירה מאוד כבדה. אנשים הסתגרו בבתים. אין הרבה מידע. לא היה לנו עם מי לחלוק. הוקם חמ"ל יישובי כדי לתת מידע לתושבים וארגנו תפילה המונית של תושבי היישוב לאמירת תהילים שהמצב ייגמר בטוב".

 

הדובר הוסיף כי תלמידי הישיבה נוסעים בדרך כלל מאלון שבות לצומת גוש עציון ומשם לירושלים ומירושלים ליישוב דרך צומת שילת. "מדובר בנער שקט מאוד חברותי ואהוב על כל בני גילו".

 

בשב"כ ובפיקוד מרכז מתייחסים להיעלמות השניים כאל חטיפה על-ידי גורמי טרור. גורם צבאי בכיר עדכן הבוקר כי המאמץ מתמקד כעת במישור המודיעיני, ומדי כמה שעות מתנהל דיון הערכת מצב בהשתתפות קציני צה"ל, משטרה ושב"כ.

 

ככל הידוע השלושה יצאו לטרמפיאדה באלון שבות כדי לנסוע משם לבתיהם שבאזורים צפוניים משם – ומאז לא אותרו.

 

כוחות גדולים מבצעים סריקות בשטחים הפתוחים שבגוש עציון, ברגל, בכלי רכב ובאמצעי תצפית מתקדמים כולל כלי טיס בלתי מאוישים. חיילי המשטרה הצבאית פרסו מחסומים בכבישי הדרום שבין דרום הר חברון לעוטף עזה למנוע אפשרות של ניסיון העברת הנעדרים לרצועה. הרמטכ"ל גנץ הנחה את כל יחידות צה"ל הרלוונטיות, לרבות יחידת התערבות למצב של בני ערובה, להעלות את רמת הכוננות ולהיערך קדימה לכלל התרחישים. "המטרה היא לנסות להבין כעת מה קדם להיעלמות שלהם, לחקור לאחור. לא נמצא עד כה בשטח שום פריט ששייך לשניים", עדכן גורם צבאי.  

כוחות משטרה מחוץ ליישוב שבו התגורר אחד הנעדרים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כוחות משטרה מחוץ ליישוב שבו התגורר אחד הנעדרים(צילום: מוטי קמחי)

סריקות בגוש עציון (צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית) (צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית)
סריקות בגוש עציון(צילום: משה בוטביה - סוכנות תצפית)

החפ"ק בכפר עציון (צילום: יחל"צ עציון) (צילום: יחל
החפ"ק בכפר עציון(צילום: יחל"צ עציון)

לא ברור אם הנערים ניסו לתפוס טרמפ בגזרת עציון, לא רחוק מצומת הגוש, אזור שבו מרבים מתנחלים לעצור טרמפים למרות אזהרות הצבא והתרעות רבות על כוונת ארגוני הטרור לבצע פיגוע חטיפה. בשבועות האחרונים השב"כ חשף מספר התארגנויות מתקדמות של חוליות טרור לבצע פיגועי חטיפה לצורך מיקוח בגדה, שהונחו על-ידי מחבלים אסירים בכלא הישראלי. בסריקות גם משתתפים אנשי יחידת החילוץ עציון ובקריית ארבע הוקם חפ"ק שפעל מאז שעות הבוקר. במקביל, הרב הראשי לישראל דוד לאו הודיע כי על גורמי הביטחון לבצע את כל הפעולות הנדרשות גם בשבת כדי להציל את חיי שלושת הנעדרים. הוא קרא לציבור לשאת תפילות מיוחדות למענם.

 

חמאס: לוחמינו בגדה יפעלו נגד הכיבוש

בחמאס התייחסו לראשונה לתקרית ודובר הזרוע הצבאית של התנועה, אבו עוביידה, אמר: "כל עוד יש לוחמים פלסטינים בגדה המערבית, לא יהיה טוב לכובש העושק והציונים יישרפו באש הפשעים שלהם".

 

בכלי התקשורת הפלסטינים החלו לדווח על האירוע כבר משעות הבוקר. בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" פורסם כי כוחות מתוגברים של צה"ל נשלחו לחברון כדי לחפש את הנעדרים בצל החשש שהם נחטפו. על פי הדיווח ב"מען", הכוחות נשלחו לאזור סנג'ר בכפר דורא בדרום חברון. בדיווח נטען כי כוחות צה"ל פשטו על כמה בתים, הציב מחסומים צבאיים ואף עצר אזרחים.

 

בנוסף, דווח כי כוחות צה"ל החלו במבצע להחרמת קלטות ממצלמות האבטחה בכמה אזורים בחברון, בהם בית אמר, חלחול, ראס אל-ג'ורה, סנג'ר ודורה. על רקע הדיווח הזה, פעילי חמאס באזור חברון קוראים לבעלי החנויות שסמוכות לאזור שבו נמצא הרכב השרוף למחוק חומרים ממצלמות האבטחה לאורך 24 השעות האחרונות כדי שצה"ל לא ישיג את החומרים.

 

גורמים מקומיים סיפרו לסוכנות הידיעות הפלסטינית כי מחסומים הוצבו גם באזור ג'יסר חלחול ובכפר בית כאחלה. גורמי ביטחון פלסטינים טענו כי לא ידוע להם על אף ישראלי שנעלם בשטחים. בסוכנות הידיעות הפלסטינית WAFA דווח כי כוחות צה"ל עצרו את שני האחים אמג'ד ואכרם כאמל א-שריפ אחרי שפשטו על הכפר סנג'ר בקרבת חברון.

 

בדיווח נטען כי עימותים פרצו בין כוחות צה"ל למספר פלסטינים בכפר דורה, שבמהלכה נורתה אש חיה וכדורי גומי לעבר המפגינים מצד צה"ל. גם בבית אמר בצפון חברון התגלעו עימותים בין הצדדים ונעשה שימוש בכדורי גומי ובגז מדמיע.

 

בתוך כך, חאלד אל-בטש, בכיר בג'יהאד האיסלאמי, אמר היום בדרשת יום השישי ברצועת עזה כי חטיפת חיילים היא הדרך היחידה לשחרר אסירים. דבריו של אל-בטש נאמרו על רקע שביתת הרעב על העצורים המנהליים והוא ציין לדוגמה את העסקאות שיצאו לפועל בשנים האחרונות עם ישראל בעקבות חטיפת חיילים.

 

קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים