שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

נתניהו: "הנערים נחטפו על-ידי ארגון טרור, אבו מאזן והרשות פלסטינית אחראים"

לאחר דיון הערכת מצב מיוחד בקריה, אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הנערים שלנו נחטפו על-ידי ארגון טרור". הוא הנחה את צה"ל להיערך לכל תרחיש והטיל על אבו מאזן את האחריות. בשטח: צה"ל מרכז עוד ועוד כוחות להמשך החיפושים אחר שלושת החטופים

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר הערב (שבת) לראשונה כי "הנערים שלנו נחטפו על-ידי ארגון טרור". הוא אמר בתום דיון הערכת מצב בקריה כי הנחה את מערכת הביטחון להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה לאתר את החטופים, למנוע את העברתם לרצועת עזה או לכל מקום אחר, ולהיערך לכל תרחיש.

 

הוא הטיל על אבו מאזן ועל הרשות הפלסטינית את האחריות להחזרת החטופים - גיל-עד שער, בן 16 מטלמון, תלמיד ישיבת "מקור חיים" בכפר עציון; נפתלי פרנקל, בן 16, תושב נוף איילון, גם הוא מישיבת "מקור חיים"; ואייל יפרח תושב אלעד בן 19, שלמד בישיבת שבי חברון. אחרי הודעת נתניהו התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון מיוחד בקריה. במקביל, מרכז צה"ל עוד ועוד כוחות בשטח לצורך המשך הפעילות לאיתור שלושת החטופים.

 

חטיפת הנערים - כותרות נוספות ב-ynet:

גורם צבאי בכיר: "נגיע לנעדרים"

נהג ישראלי: הסעתי את הנערים לפני החטיפה

 

ראש הממשלה מטיל את האחריות על הרשות הפלסטינית (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ראש הממשלה מטיל את האחריות על הרשות הפלסטינית(צילום: ירון ברנר)
דיון הערכת מצב בקריה  (צילום: קובי גדעון / לע"מ) (צילום: קובי גדעון / לע
דיון הערכת מצב בקריה (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

נתניהו דיבר בתום דיון הערכת מצב בקריה בתל אביב עם כל הצמרת הביטחונית של ישראל בעקבות חטיפתם של שלושת הנערים. "צה"ל, השב"כ וכל זרועות הביטחון עסוקים עכשיו בפעילות אינטנסיבית כדי לאתר את הנערים. אני מודה להם על פעולתם זו, הם עושים אותה לילות כימים", אמר, וסיפר גם ששוחח עם הוריהם של החטופים לפני כניסת השבת: "אמרתי להם שאנחנו עושים כל מה שמדינת ישראל יכולה לעשות ועוד יותר מזה כדי להחזיר הביתה את ילדיהם שהם ילדינו".

 

נתניהו הבהיר כי הרשות הפלסטינית אחראית לחטיפה: "הטענה שהרשות הפלסטינית איננה נושאת באחריות כיוון שהאירוע בוצע בשטח שהוא בשליטת ישראל היא טענה מופרכת מיסודה. גם כשבוצעו פיגועים במרכז הארץ, מי שהיה אחראי הוא הרשות ששולטת במקום שממנו יצאו המפגעים. זהו בדיוק המקרה הזה: המפגעים יצאו משטח הרשות והרשות אחראית".

 

לצד נתניהו, השתתפו בדיון בקריה גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, ראש השב"כ יורם כהן, ראש המוסד תמיר פרדו, ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי ומתאם הפעולות בשטחים יואב (פולי) מרדכי. יעלון מסר הודעה אחרי ראש הממשלה והצהיר כי "אנו עושים כל מאמץ כדי להשיב את אייל, נפתלי וגיל-עד ולא נשקוט עד שנגיע אליהם. זו משימה מורכבת המצריכה מכולנו סבלנות, אורך רוח, אחריות ושיקול דעת".

 

"אירוע חטיפה הוא אירוע חמור", הדגיש יעלון. "זה אירוע שלא נוכל להשלים איתו, ואנחנו נדע להניח את ידינו על מבצעי החטיפה ועל מתכנניה. אנחנו מכירים את איום החטיפה לא מהיום, ורק בשנה וחצי האחרונות סיכלו כוחות הביטחון עשרות ניסיונות של ארגוני טרור פלסטיניים לחטוף ישראלים או לבצע פיגועי תופת בשטח ישראל - תוצאה ברורה של הסתה חסרת-תקדים ופרועה נגד מדינת ישראל ואזרחיה".

מימין: גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח  ()
מימין: גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח

סמוך לכלי הרכב השרוף שקושר לאירוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סמוך לכלי הרכב השרוף שקושר לאירוע(צילום: AFP)

סריקות באזור גוש עציון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סריקות באזור גוש עציון(צילום: רויטרס)
הרמטכ"ל גנץ הדגיש בהמשך כי "כלל יחידות צה"ל פועלות זה יומיים, בהמשך להנחיית הדרג המדיני, בכל מקום שבו נדרשת פעולה בהיקפים הולכים ומתרחבים. אנחנו נמשיך את הפעולה הזאת ונעשה כל שנדרש על מנת להביא את הפרשה לסיומה מהר ככל שניתן. נפקח עין גם על מה שקורה בזירות האחרות, בהן עזה והזירה הצפונית".

 

גורם צבאי בכיר סיפר מוקדם יותר על פעילות כוחות הביטחון בניסיון להתחקות אחר עקבות שלושת הנערים החטופים, וגילה כי במבצע לוקחים חלק כוחות גדולים, בהם כל חטיבת הצנחנים, גדודי הנח"ל, כפיר ועוד יחידות שהועמדו בכוננות. לדברי הגורם, "תגברנו משמעותית את הכוחות, בעיקר ברמת השב"כ והמודיעין. זוהי עבודה מסובכת ויש רסיסי מידע, אולם לא ידוע לאן הכיוונים יובילו. אנחנו מתאמצים להביא לפריצת דרך".

 

הקצין הבכיר גילה עוד כי הפעילות מתמקדת בגזרות יהודה ועציון, ואישר כי הלילה בוצעו כמה מעצרים. הוא הזכיר כי אמנם במערכת הביטחון לא פוסלים שום אפשרות, אולם בהתבסס על ניסיון עבר, הנחת העבודה היא שהנעדרים לא הוברחו מגבולות הגדה: "בהיסטוריה, חטוף מיהודה ושומרון נמצא חי או מת ביהודה ושומרון".

 

במבצע המעצרים נעצרו עד כה עשרות פלסטינים, ונראה כי לפחות רובם אינם קשורים בהכרח באופן ישיר לחטיפה. גדודי צנחנים וכפיר שהוקפצו לגזרה תודרכו לאפשרות של הטלת סגר או עוצר על אזורים פלסטיניים. בעקבות החטיפה הודיע השב"ס לצלב האדום כי מחר לא יתקיימו ביקורים בבתי כלא ברחבי הארץ של משפחותיהם של אסירים ביטחוניים.

חלוקת ממתקים בעזה ()
חלוקת ממתקים בעזה

פעילות צבא באזור חברון (צילום: AP) (צילום: AP)
פעילות צבא באזור חברון(צילום: AP)

מאז אתמול בבוקר מנהלים אנשי שירות הביטחון הכללי את המצוד המודיעיני אחר מבצעי החטיפה, והמבצע המודיעיני מתנהל מחדר מצב מרכזי באחד ממתקני השב"כ במרכז הארץ. לחמ"ל המיוחד, שאותו מנהל ראש השב"כ, מועבר מודיעין ממקורות האיסוף השונים, בהם אמצעי האזנה, סוכנים בשטח ואמצעי תצפית מתקדמים. המידע הזה משמש בסיס למשימות מבצעיות מיידיות, כגון סריקות בבתים ובאזורים חשודים בכפרים הפלסטיניים או מעצרים של פעילי טרור חשודים באזור.

 

רכזי השב"כ האזוריים בגזרת חברון והסביבה פועלים גם בשטח עצמו במטרה לאתר פיסות מודיעין נוספות להשלמת הפאזל, ובחפ"ק המרכזי שנפתח בבסיס האימונים הפיקודי ליד בית גוברין, צפונית מערבית לחברון, פועלים כל העת נציגי שב"כ, צה"ל ומשטרה. האזור הוכרז בצהריים שטח צבאי סגור בצו של אלוף פיקוד מרכז, ניצן אלון, ושם התרכזו מאז הלילה מאות לוחמים מיחידות מיוחדות.

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר במשדר ynet כי שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "הוא אמר ששיחתו עם אבו מאזן הייתה תקיפה ושחיוני שייכנסו למערכה. אבו מאזן אמר לקרי שהוא שותף למאמץ למצוא את הנערים ושהרשות מפעילה את כל כוחה באיתורם". הרצוג הזהיר מהסלמה ביטחונית נוספת, ואמר כי "מתגלגלת לפתחנו חבית אבק שריפה".

 

חבר הוועדה המרכזית של פתח, מוחמד מדני, גינה את "הניסיון הציני" של נתניהו להפיל את האחריות לחטיפת שלושת הנערים על הרשות הפלסטינית ועל הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. מדני הדגיש כי החטיפה התרחשה באזור סי, הכפוף לצה"ל באופן מוחלט, שבו אין דריסת רגל למנגנוני הביטחון של הרשות. מדני הוסיף: "נתניהו מנסה להעביר את הצרה של הממשלה בישראל לרשות הפלסטינית, ומזיל דמעות תנין על התהליך המדיני שהשעה בעצמו".


פורסם לראשונה 14/06/2014 20:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים