שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, צביקה טישלר

3 פיגועים, אפס פענוחים: חברון, עיר טרור

צה"ל ושב"כ מתקשים להשיג תוצאות בתוך בירת חמאס בגדה ובאזור הסמוך לה: חטיפת הנערים מצטרפת לרצח נצ"מ ברוך מזרחי ולירי הקטלני בסמ"ר גל קובי. "הסביבה הדתית מקלה על התבססות חוליות טרור קיצוניות בחברון"

העיר הפלסטינית הגדולה בגדה המערבית, והיחידה שבה מתגוררים יהודים, הפכה לבירת חמאס ולמוקד של טרור רצחני: חטיפתם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח ביום חמישי האחרון מהווה פיגוע נוסף שהוציאו ככל הנראה ארגוני הטרור בחברון, והראה שוב את הקושי של מערכת הביטחון להתמודד עם הטרור בעיר.

 

חטיפת הנערים - כתבות נוספות:

שתיקת החוטפים: עם שליט זה לקח 30 שעות

כל המהלכים נגד חמאס וכל הסיבות/פרשנות

 

החטיפה מצטרפת לשני פיגועים קטלניים שאירעו בתשעת החודשים האחרונים באזור חברון, פיגועים שכמו חטיפת הנערים עדיין לא פוענחו. באמצע חודש אפריל נרצח ניצב-משנה ברוך מזרחי בפיגוע ירי בכביש 35 צפונית לחברון סמוך למחסום תרקומיא. מזרחי ומשפחתו היו בדרכם לליל הסדר כשלפחות מחבל אחד פתח בירי לעבר שש מכוניות שחלפו במקום. כמה ישראלים, בהם אשתו של מזרחי, וילד נוסף נפצעו מהירי. החוליה נמלטה ועד היום לא נתפסה.

 

 (רפרודוקציה: אבישג שאר-ישוב) (רפרודוקציה: אבישג שאר-ישוב)
(רפרודוקציה: אבישג שאר-ישוב)

שבעה חודשים קודם לכן נורה למוות לוחם גבעתי, סמ"ר גל (גבריאל) קובי ז"ל, שעסק בפעילות מבצעית ביישוב היהודי בחברון במהלך תפילה המונית של יהודים במערת המכפלה. ככל הנראה, הוא נורה על ידי צלף פלסטיני. בזמן שחקירת הפיגוע שבה נהרג גל קובי לוטה יותר בערפל, בעיקר בשל היעדר ראיות כקליע, בפיגוע שבו נרצח נצ"מ מזרחי נרשמה התקדמות מסוימת בחקירה בשבועות האחרונים, אך על התקדמות זו עדיין מוטל איפול.

 

הפיגועים שגבו את חייהם של קובי ומזרחי אירעו ללא התרעה קונקרטית מוקדמת, כך גם בפיגוע החטיפה של שלושת הנערים, שחקירתו נמצאת בעיצומה. שני הפיגועים הקודמים הוצאו לפועל צפונית לחברון במרחב התפר שנושק לגזרת עציון החולשת על בית לחם, אך החקירה מתמקדת בשני המקרים בכפרי נפת חברון.

 

"קל להסתיר מחבלים בחברון"

בזמן שבשב"כ רושמים כל העת סיכולים מוצלחים של עשרות פיגועי חטיפה ופיגועי ירי ודקירה, כולל בלב ישראל, רצף הפיגועים הפך את חברון למוקד טרור מורכב וקשה לפיצוח. "בניגוד לערים אחרות בגדה, כמו רמאללה המזוהה עם פתח או בית לחם הנוצרית שבה הרשות משקיעה בפיתוח התיירות, חברון היא עיר רחבת ידיים שנחשבת לבירת החמאס בגדה", אמר ל-ynet קצין ששירת בגזרה בשנה האחרונה.

 

"חברון היא עיר דתית מאוד וקלה יחסית להסתרת מחבלים בגלל השטח האורבני הגדול שלה. כל אחת מעיירות הלוויין - דהריה, יטא, בני נעים, דורא וחלחול - הן בגודל של עיר קטנה בישראל. הבעיה היא שיש רצף מיושב בין חלק מהעיירות לחברון, עובדה שיכולה להצביע על נתיבי היעלמות ארוכים ובטוחים ומקומות מסתור בתאי שטח רחבים מאוד", טען הקצין.

 

לדבריו, בחברון ובסביבתה נרשמו עשרות סיכולים בשנה האחרונה. שב"כ סיכל פיגועים מורכבים שהיו בשלבי תכנון מתקדמים, ולוחמים בגזרות המרחביות שביצעו מארבים בפעילות מבצעית סיכלו פיגועי השלכות מטענים בחסות החשיכה. "אלה דברים שפחות נראה בשכם או בג'נין, שם האלימות הקשה יותר היא בעיקר במחנות הפליטים של הערים", הסביר הקצין.

 

גורם צבאי: יש בחברון חוליות טרור קיצוניות יותר מחמאס

חברון היא העיר היחידה ביהודה ושומרון שבה מתגוררים יהודים. 800 אזרחים חיים ביישוב היהודי בעיר בלב האוכלוסייה הפלסטינית, דבר המקשה עוד יותר על האתגר המבצעי של "גדוד העיר", שאחראי לאבטח את תושבי המקום ולמנוע ממחבלים לפגע בקריית ארבע הצמודה.

סורקים מבית לבית בחברון (קרדיט: דובר צה"ל) (קרדיט: דובר צה
סורקים מבית לבית בחברון(קרדיט: דובר צה"ל)

עיר נפיצה. עימותים בחברון ביום האסיר הפלסטיני בחודש אפריל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עיר נפיצה. עימותים בחברון ביום האסיר הפלסטיני בחודש אפריל(צילום: גיל יוחנן)

קצין בכיר בחטיבת המרחבית יהודה אמר לאחרונה ל-ynet כי למרות הנפיצות, האוכלוסייה ביישוב היהודי בחברון נחשבת למתונה: "היו לנו מקרים של יידויי אבנים מצד נערים יהודים לעבר פלסטינים, אבל אלה היו מקרים חריגים. הם עוכבו על ידי החיילים עד לבוא השוטרים ורובם לא מהאזור", סיפר הקצין, והוסיף כי אחת לשבוע ישנו סיור מתואם ומאובטח של חטמ"ר יהודה בשוק הפלסטיני הסמוך ומבקרים יהודים באים לשם, מטיילים וקונים בשוק.

 

"הפרות הסדר השבועיות באות לידי ביטוי בעיקר בחסם 'שוטר' המפריד בין השכונה הפלסטינית ליישוב היהודי. ברוב המקרים אין נפגעים, אבל המתיחות והאתגר הרגיש הם עניין שבשגרה", כך הקצין מחטמ"ר יהודה.

 

אלמנט שכן מאזן ותורם לכך שהפיגועים לא מבעירים את השטח נוגע לרמת התיאום הטובה בין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לבין כוחות הישראליים מהמנהל האזרחי. מלבד פגישות תיאום תכופות שהולידו קשרים אישיים חמים בין הצדדים, ניתן לראות בהפרות סדר קצין ישראלי מדבר במכשיר הקשר עם מקבילו הפלסטיני ומתאם עמו את הטיפול בהפגנה.

 

למרות זאת, הקצין הבכיר מזהיר מפני כוחות עולים בחברון. "אמנם חמאס דומיננטי מאוד בחברון, אך מולו קמו במרחב בשנה האחרונה חוליות טרור קיצוניות בהרבה, בעיקר סלפיות, שמנסות להוציא לפועל פיגועים נגד כוחות צה"ל ואף נגד מטרות ברשות הפלסטינית. הסביבה הדתית האדוקה מקלה על התבססותם באזור חברון".

 

לדברי הקצין, "התשובה נמצאת בהחרמת מעצרים ותחקור פעילים פוטנציאלים לביצוע פיגועים באופן שיציף יותר התרעות ויזהה יותר התארגנויות". יש לציין כי באזור קיימים נתיבי חדירת שוהים בלתי חוקיים מדרום הר חברון אל מעבר לקו הירוק, וישנה פעילות פלילית ענפה של גנבי הרכב והמשחתות בכפרי האזור. אלמנטים אלה יכולים להוות תשתית יעילה לחוליות טרור שיכולות להוציא פיגועים באמצעות רכבים או בחדירה לעורף הישראלי, כפי שקרה בפיגוע המטען באוטובוס בבת ים בדצמבר 2013.

 

גם נוכחותם של עשרות ממשוחררי עסקת גלעד שליט בחברון והאסירים הביטחוניים מהפעימות שיצאו לפועל במסגרת המו"מ המדיני יכולה לעודד תשתיות טרור לביצוע פיגועי חטיפה לצורך מיקוח. מאז עסקת שליט נעצרו בחברון חלק מהם כשבידיהם עשרות אלפי שקלים שהוברחו מחמאס לחוץ לארץ, שמטרתם הייתה לממן פיגועי חטיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הסריקות בחברון
צילום: AFP
הרוצח עדיין חופשי. סמ"ר גל קובי ז"ל
החוליה נמלטה. נצ"מ ברוך מזרחי
מומלצים