שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, צביקה טישלר

נעצרו 51 ממשוחררי עסקת שליט

נמשכים מבצעי המעצרים הליליים של צה"ל, בזמן שאות חיים מהחטופים עדיין אין. הלילה נעצרו 64 פלסטינים, מרביתם אנשי חמאס ששוחררו בעסקת שליט. הצבא פשט על משרדי רדיו אל-אקצה ברמאללה ובחברון: "פעלנו בכל הגדה. 300 אלף נמצאים בסגר או בכתר, וזה מתחיל להשפיע"

סימן חיים מהחטופים טרם התקבל, אף ארגון עוד לא לקח אחריות לחטיפת שלושת הנערים ביום חמישי האחרון - ובינתיים נמשכים מבצעי המעצרים הליליים של צה"ל. הלילה (יום ד') נעצרו 64 פלסטינים, מתוכם 51 אנשי חמאס ששוחררו בעסקת גלעד שליט. בנוסף, פשט הצבא על משרדי רדיו אל-אקצה הפועל בחסות חמאס ברמאללה ובחברון וכן על משרד התקשורת טרנסמדיה בחברון. בצה"ל אמרו כי מטרת הפשיטה היא לאסוף מסמכים וחומרים נוספים המפלילים וקושרים את המוסדות לפעילות טרור ביהודה ושומרון. את הפשיטה ניהל המנהל האזרחי.

 

"פעלנו בכל הגדה. 300 אלף איש נמצאים בכתר או בסגר, והם מתחילים להבין את זה אחרי שמונה שנים של רווחה יחסית", אמר הבוקר גורם צבאי בכיר על תחילת היום השישי למבצע שהחל לאחר חטיפת אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל בגוש עציון. לפי הודעת דובר צה"ל, במהלך מבצע "שובו אחים" נעצרו 240 פלסטינים, מתוכם 180 אנשי חמאס, ו-800 מבנים נסרקו.

 

הגורם הצבאי הזכיר כי משוחררי עסקת שליט לאזור יהודה ושומרון היו מחויבים בנוהל דיווח: "הם לא קיימו את תנאי שחרורם ועכשיו הם נחקרים. זהו אירוע משמעותי. נסגרו גם מחסומים שהיו פתוחים, בהם באזור בית חג"י". בנוסף, פעל הלילה צה"ל גם נגד שבעה יעדי "דעווה", פעילות הרווחה של חמאס שמשמשת לא פעם צינור לפעילות טרור.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את לוחמי ומפקדי צה"ל ואת אנשי שב"כ בעקבות מבצע המעצרים: "הפעילות הלילה שבה נעצרו מחבלי חמאס, לרבות כאלה ששוחררו בהסכם להחזרת גלעד שליט, היא מרכיב עם מסר חשוב. היא מהווה המשך לסדרה של פעולות רבות שיימשכו ומטרתן להחזיר את הנערים החטופים, ולפגוע בארגון חמאס ביהודה ושומרון''. 

פשיטה לילית בחברון (צילום: AP) (צילום: AP)
פשיטה לילית בחברון(צילום: AP)

גנץ: "אנחנו קודם בני אדם"

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ ביקר בחטיבה המרחבית יהודה ואמר: "יש לפיגוע דברים שאנחנו לא מוכנים לקבל אותם מבחינה אסטרטגית. תחשבו שכל אחד מהבנים הוא קרוב משפחה שלנו, חבר בצוות, בפלוגה שלנו. תזכרו שהרוב המוחלט של האנשים פה לא קשורים לאירוע".

 

גנץ אמר עוד כי "נפעל בנחישות בכל מקום, קשורים לא קשורים, עד שנמצא את הבנים. אז תנהגו נכון גם כשאתם נכנסים לתוך הבתים, לתוך הכפרים. גם זה חשוב. אנחנו לא רק לוחמים, אנחנו קודם בני אדם".

 

ממש שעות ספורות לפני מעצרי משוחררי עסקת שליט, אתמול פורסם ב-ynet על יוזמת חקיקה שהחלה בכנסת בהבלת יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ זאב אלקין מהליכוד, שמטרתה להכניס למעצר כל אסיר ששוחרר והוא או ארגון שאליו הוא משתייך חזרו לפעילות הטרור. המשמעות - שחרור מחבלים "על תנאי" והחזרת כל משוחררי עסקאות השבויים לכלא.

 

"הגיע הזמן שנשנה את כללי המשחק שחמאס מנסה להכתיב לנו", הסביר אלקין. "מעכשיו ידע כל אירגון טרור, כשהוא מתכנן חטיפה של ישראלים, שמעשים מהסוג הזה רק יכניסו מאות מחבלים נוספים לכלא הישראלי".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, התייחס בראיון לאולפן ynet להצעת החוק נגד שחרור מחבלים ואמר כי "צריך להגיע לנוסחה שתאפשר מרחב גמישות מצומצם לממשלה שיבטיח שלחטיפות לא יהיה ערך". לוין הוסיף כי לדעתו ישראל "איבדה חלק מכושר ההרתעה שלה משום שנהגנו באופן רך מדי בארגוני הטרור ובראשיהם".

אמצעי לחימה שנתפסו ביהודה ושומרון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אמצעי לחימה שנתפסו ביהודה ושומרון(צילום: דובר צה"ל)

הגורם הצבאי פירט היכן פעל צה"ל הלילה. "פעלנו בג'נין וקבטיה שבשומרון, בצוריף, יטא וסמוע. בג'נין היו קצת חיכוכים במעצרים, רוב יתר המעצרים עברו בשקט. בנוסף, הידקנו את ההגנה סביב היישובים וגדר הביטחון כחלק מפעילות נגד שוהים בלתי-חוקיים". הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, סייר הלילה באזור גוש עציון ונפגש עם מח"טים ואנשי שב"כ. הגורם הצבאי אמר כי בפגישות אלו הרמטכ"ל אישר תוכניות: "יש הרבה נחישות ואנחנו לומדים ממעצר למעצר".

 

בצבא הדגישו את הפגיעה באוכלוסייה כחלק מהמצוד והניסיון להגעה לחוטפי הנערים. מתוך מאות אלפי תושבי חברון, אמר הגורם הצבאי הבכיר כי "אלפים, שכל אחד מהם מפרנס שש-שבע נפשות, מחזיקים באישור עבודה בישראל ולא יוצאים לעבוד בגלל הסגר, כך שיש השפעה על האוכלוסייה. שבועיים לפני הרמדאן, הכנות האוכלוסייה נפגעו".

 

בצה"ל אמרו אמנם כי 300 אלף איש נתונים בכתר או בסגר, אבל מרבית הכניסות לחברון רבתי עדיין פתוחות והפלסטינים נעים בצורה חופשית יחסית בכבישים המרכזיים ביהודה ושומרון. חרף הכרזת נתניהו בתחילת השבוע, אף ארגון לא לקח אחריות לאירוע עד כה, חמאס ממשיך להכחיש קשר לחטיפה, ובהתאם מתפזרת פעילות צה"ל על אזורים שונים ונרחבים בגדה. עם זאת, היום אמר חבר הלשכה המדינית של חמאס מוחמד נזאל כי פעולת החטיפה בחברון היא "פעולת גבורה, ובהכרח של אחד מהפלגים הפלסטיניים".

 

אתמול ביצעו החיילים סריקות נרחבות בין כפרים ובודקים בורות מים, בארות, מערות ומרתפים. עם זאת, בישראל שוללים אפשרות של יציאה למבצע בסגנון "חומת מגן" וההתמקדות כעת היא בפעילות היקפית מודיעינית מוכוונת משימה. אתמול בבוקר נפגשו לראשונה משפחות הנערים בבית משפחת פרנקל ביישוב נוף איילון. בכל יום שעובר, גובר החשש לחייהם של השלושה.

 

רועי קייס, אטילה שומפלבי ומורן אזולאי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צה"ל ממשיך לפעול ביו"ש
צילום: רויטרס
מומלצים