שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

סיוע מהאוויר ביו"ש: 'פועלים מג'נין עד חברון'

51 מ-650 משוחררי עסקת שליט ליו"ש נעצרו הלילה, במבצע שבו נעזרו הלוחמים באנשי יחידת "רוכב שמיים", מפעילי המזל"ט הקטן ביותר בצה"ל: "אנחנו פותחים שטח עבור הלוחמים, סורקים את הצירים והגגות". המטרה: החזרת המשוחררים להשלמת מאסר בכלא. צפו בסרטון שמתאר את פעילותם

העיניים של הלוחמים: במבצעים של כוחות צה"ל בימים האחרונים משתתפים גם לוחמי יחידת "רוכב שמיים" של חיל התותחנים, המפעילים את המזל"טים הקטנים ביותר בצה"ל. אלו משתתפים בפעילות המעצרים, הסריקות והחיפושים אחרי שלושת החטופים, וגם הלילה - במהלכו נעצרו כ-50 מתוך 650 משוחררי עסקת שליט ליהודה ושומרון - הם נטלו חלק במבצע. בצה"ל אמרו כי המטרה היא שאלו יחזרו לכלא, וישלימו את תקופת המאסר המקורית שלהם. צפו בסרטון שמתאר את פעילות המזל"טים במבצע.

 

בסיוע המזל"טים זיהו בימים האחרונים היחידות המיוחדות, שביצעו את הפעילות בעומק השטח הפלסטיני, כמה מחבלים שניסו לברוח במהלך המעצר. המחבלים הללו נלכדו בתום מרדף, באמצעות הכוונה של המזל"ט, השוקל שבעה ק"ג בלבד ופותח בחברת "אלביט מערכות". "רוכב שמיים" צפוי להשתתף גם בהמשך מבצע "שובו אחים" ועשוי גם לקחת חלק בפעולה לחילוץ שלושת הנערים, אם וכאשר תתרחש.

 

 

רוכב שמיים. סייע ללכוד חשודים שנמלטו במהלך החיפושים השבוע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רוכב שמיים. סייע ללכוד חשודים שנמלטו במהלך החיפושים השבוע(צילום: גיל יוחנן)

הגרסה החדשה של "רוכב שמיים" נכנסה לפעילות רק בשבועות האחרונים וכוללת אמצעים שמאפשרים פעילות גם במזג אוויר קשה. בנוסף, למזל"ט בגרסתו החדשה נוספו אמצעים מאזני כנפיים שמייצבים במהלך טיסה בגובה נמוך ובכך מונעים מקרים של נפילות על הקרקע, כפי שאירע כמה פעמים בשנתיים האחרונות ברצועת עזה ובאזור יהודה ושומרון. בנוסף, המתעד הטרמי של המזל"ט נחשב לאיכותי יותר ומעניק תמונה חדה יותר ללוחמים.

 

"אנחנו פועלים בכל יהודה ושומרון, מחטמ"ר ג'נין שבצפון ועד לחטמ"ר חברון שבדרום", אמר גורם בכיר ביחידה. "אנחנו פותחים שטח עבור הלוחמים, סורקים את הצירים ואת הגגות שעל הבתים, ונותנים תמונה של מגמה אחת קדימה לכוחות הקרקע גם במהלך היציאה מהכפרים, כדי לוודא שאין בהם הפרות סדר או צמיגים בוערים. הלוחמים פועלים כל הלילה, ישנים בבוקר כמה שעות וקמים בצהריים לקבלת הפקודה ללילה הבא".

 

הלילה (יום ד') נעצרו 64 פלסטינים, מתוכם 51 אנשי חמאס ששוחררו בעסקת שליט. בנוסף, פשט הצבא על משרדי רדיו אל-אקצה הפועל בחסות חמאס ברמאללה ובחברון וכן על משרד התקשורת טרנסמדיה בחברון. בצה"ל אמרו כי מטרת הפשיטה היא לאסוף מסמכים וחומרים נוספים המפלילים וקושרים את המוסדות לפעילות טרור ביהודה ושומרון. את הפשיטה ניהל המנהל האזרחי.

 

"פעלנו בכל הגדה. 300 אלף איש נמצאים בכתר או בסגר, והם מתחילים להבין את זה אחרי שמונה שנים של רווחה יחסית", אמר הבוקר גורם צבאי בכיר על תחילת היום השישי למבצע שהחל לאחר חטיפת אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל בגוש עציון. לפי הודעת דובר צה"ל, במהלך מבצע "שובו אחים" נעצרו 240 פלסטינים, מתוכם 180 אנשי חמאס, ו-800 מבנים נסרקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דובר צה"ל
צילום של רוכב שמיים במהלך החיפושים
צילום: חטיבת דובר צה"ל
מומלצים