שתף קטע נבחר

"בגלל הכיבוש": כנסייה בארה"ב תחרים חברות

הכנסייה הפריסבטריאנית, שבה 1.7 מיליון מאמינים, החליטה ברוב דחוק להחרים את HP, מוטורולה וקאטרפילר המספקות ציוד לצה"ל ולהתנחלויות, וגררה גינויים חריפים מישראל וארגונים יהודיים. הכנסייה: "אין בהחלטה דבר שמביע חוסר אהבה לאחינו היהודים"

בתום דיון סוער אישרה הלילה (שבת) הכנסייה הפריסבטריאנית בארה"ב הצעת החלטה להחרים שלוש חברות אמריקניות המספקות ציוד ושירותים לכוחות צה"ל ולתושבים ולחברות ביהודה ושומרון. דובר הכנסייה הסביר כי החרם נובע משנים ארוכות של דאגה מהרווח של החברות מהכיבוש הישראלי.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

הכנסייה, שבה כ-1.7 מיליון חברים, החליטה לנתק קשר עם יצרנית המכונות החקלאיות ותעשייתיות קאטרפילר שמספקת לצה"ל ציוד כבד שבו נעשה שימוש להרס בתים פלסטינים וסלילת כבישים בהתנחלויות. בנוסף, הוחלט למשוך את כל ההשקעות גם מיצרנית המחשבים והמדפסות HP וחברת התקשורת מוטורולה שלטענת הכנסייה מספקות מוצרים ושירותים כמו מערכות פיקוח וסריקות ביומטריות לנקודות ביקורת ישראליות ביהודה ושומרון.

 

טרם ההצבעה התקיים דיון שעסק בדרך שבה יכולה לסייע הכנסייה לעצור את הקיפאון במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. לבסוף עברה ההחלטה ברוב קטן כאשר 310 חברי המועצה של הכנסייה תמכו בה ו-303 התנגדו. זאת, שנתיים לאחר שהצעה דומה הועלתה להצבעה במועצה ונדחתה ברוב של שני קולות בלבד. לכנסייה הפריסבטריאנית יש השקעות בסך כ-20 מיליון דולר בלבד בשלוש החברות, ולכן מדובר במהלך סמלי בעיקר, שעלול לעודד גופים אחרים להעביר החלטות דומות.

 

עם זאת, ההחלטה כוללת אשרור של עמדת הכנסייה לגבי זכותה של המדינה היהודית להתקיים ותמיכה בפתרון שתי המדינות. צוין כי הכנסייה מתנגדת לקמפיין שקורא לחרם כלכלי, אקדמי ותרבות על ישראל (B.D.S) ותומכת בביקורי חבריה בישראל ובהשקעה בפרויקטים שיקדמו את השלום וישפרו את חיי הפלסטינים והישראלים. "אין בהחלטה דבר שמביע חוסר אהבה לאחינו ואחיותינו היהודים", אמר הית' ראדה, מבכירי הכנסייה.

 

ארגונים יהודיים ניהלו מאבק ארוך בהצעה שאושרה. רבנים מכל 50 המדינות בארה"ב חתמו על מכתב שקורא לכנסייה להתנגד לחרם, יהודים וידידי ישראל הפגינו מחוץ לבניין מועצת הכנסייה בדטרויד, ומנהיג הרפורמים בארה"ב, הרב ריק ג'ייקובס, אף הציע לחברי המועצה פגישה עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו.

 

שגרירות ישראל בוושינגטון כינתה את החלטת הכנסייה הפריסבטריאנית "מבישה". בהודעת השגרירות נכתב כי צעד זה "מונע ממנה להיות שותף מועיל בקידום השלום במזרח התיכון. קיווינו שבשעה שאנחנו מתפללים לשלומם של שלושת הנערים גיל-עד, אייל ונפתלי, שנחטפו על ידי הטרוריסטים מהחמאס, הכנסייה תצטרף אלינו בגינוי הטרור".

 

אברהם פוקסמן, ראש הליגה נגד השמצה אמר כי "במשך עשר השנים האחרונות מנהיגי הכנסיה הפריסבטריאנית יצרו אווירה של עוינות פומבית כלפי ישראל בכנסייה, קידמו הצגה של צד אחד במציאות המורכבת של המזרח התיכון ואפשרו הצגה מסולפת של המציאות".

 

הפדרציות של הקהילות היהודיות ברחבי ארה"ב והמועצה היהודית לענייני ציבור, הקימו רשת פעולה מיוחדת למאבק בניסיון לפגוע בלגיטימיות של ישראל ובהשקעות בה. הלילה פרסמה רשת הפעולה המשותפת תגובה קשה להחלטת הכנסייה הפריסבטריאנית. נשיא המועצה היהודית לענייני ציבור JCPA רבי סטיב גוטאו הזהיר ש"להחלטה תהיה ללא ספק השפעה הרסנית על היחסים בין הזרם המרכזי של הקבוצות היהודיות עם הכנסייה הפריסבטריאנית. אנחנו מאשימים את מנהיגות הכנסייה באחריות לבזבוז אין-ספור הזדמנויות לא רק לפעול באחריות לקידום סיכויי השלום במזרח התיכון, אלא גם לבודד ולהוקיע את הקולות הקיצוניים והמשוחדים".

 

זו הכנסייה הגדולה ביותר בארה"ב שמעבירה החלטה כזו. היחסים בין היהודים לכנסייה נפגעו לאחר שקבוצה המשתייכת לכנסייה ערכה בתחילת השנה מחקר שמערער על יסודות הציונות. לאחר ביקורת חריפה מצד יהודים הכנסייה בארה"ב אישרה החלטה שלפיה המחקר אינו משקף את עמדתה הרשמית. הוויכוח בעניין נמשך היות שהכנסייה ממשיכה לקדם את נוסח המחקר, שלטענת היהודים מקורו בבורות לגבי ההיסטוריה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רוב דחוק אישר את החרם. ישראל: החלטה מבישה
צילום: רויטרס
מומלצים