שתף קטע נבחר

סטימצקי: הושלמה העברת הבעלות לג. יפית

עם חתימת העסקה, צפויה לצאת לדרך תוכנית ההבראה שתתבסס על סגירת סניפים מפסידים, צמצום שטחי מסחר עודפים, ניוד חנויות וצפויים פיטורי עובדים. מנכ"לית הרשת תקבל בונוס בגובה 3.5 מיליון שקל. זאת לאחר שלפני כחודשיים קיבלה בונוס בגובה 650 אלף שקל בגין עמידה ביעדי מכירות 2013

על אף העובדה שטרם קיבלה הסכמת כל המו"לים לתספורת בשיעור 30% מגובה החוב, השלימה ג. יפית את רכישת סטימצקי . ל"כלכליסט" נודע כי בשעות הבוקר העבירה סטימצקי את זכויות החתימה של החברה בבנק הפועלים לקבוצת הרוכשים בהובלת גרינברג ושותפיה עפרה מיתר, רו"ח גדעון הירש, רו"ח רז שפירא והוצאת הספרים קוראים של אבנר פחימה.

 

ג. יפית חתמה על רכישת סטימצקי. המו"לים יתנגדו?

סטימצקי מחליפה ספרים בציוד משרדי ומשחקים

מכירת סטימצקי: מדפדפים את העובדים

 

השלמת העסקה צפויה להניב לאיריס בראל מנכ"לית הרשת בונוס בגובה 3.5 מיליון שקל. זאת לאחר שלפני כחודשיים קיבלה בונוס בגובה 650 אלף שקל בגין עמידה ביעדי מכירות 2013. סכום הבונוס שכבר קיבלה משקף 5 משכורות חודשיות של בראל המשתכרת 135 אלף שקל לחודש. 

 

 (צילום: ישראל הדרי) (צילום: ישראל הדרי)
(צילום: ישראל הדרי)

 

בעוד בראל שניהלה את סטימצקי ב-6 השנים האחרונות תזכה בבונוס על מכירת הרשת ותמשיך לנהל אותה בשלב הראשון, מתווה הרכישה מבוסס על קיצוץ 30% מגובה החובות לספקים, פריסת החוב ל-6 חודשים והארכת תנאי התשלום משוטף 90 לשוטף 120. בשבוע שעבר קיימו הרוכשים מו"מ עם המו"לים על התספורת. עד כה ידוע רק על הוצאת כנרת זמורה ביתן והוצאות קטנות שנתנו הסכמה עקרונית לקיצוץ, אך דרשו לקבל ערבויות שיבטיחו את התשלום העתידי.

 

ניתן לראות במהלך זה העברת האחריות לעתידה של סטימצקי למו"לים המתנגדים למחיקת 30% מהחוב, שכן הרוכשים מציבים את המכירה כעובדה מוגמרת. זאת שכן אם הרוכשים מדווחים שהעסקה נחתמה ויצאה לדרך באופן סופי ומוחלט, הם מייצרים מצב שבו הרשת תגיע בזמן הקרוב להקפאת הליכים רק אם אחד מהגורמים לו החברה חייבת, יסרב למחול על חלק מהסכום שחייבים לו ויפנה לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים. אפשר להניח שבקבוצת הרוכשים מקווים כי אף אחד מהמו"לים לא ירצה להיות זה שחתום על קריסתה של רשת הספרים הוותיקה, ולכן סגירת העסקה תאלצם להתפשר על גובה החוב.

 

בסטימצקי ובקבוצה שבראשות גרינברג מסרבים לציין האם וכמה כסף העבירו הרוכשים תמורת הרשת. בענף מעריכים כי העסקה התקיימה ללא תמורה, וכי הרוכשים הקציבו לעצמם 20 מליון שקל לטובת השקעה עתידית ברשת. משמעות הדבר היא שכספי החובות בגובה 80 מליון שקל לספקים ועוד כ- 20 מליון שקל שחסרים בקופות הפיצויים של העובדים, ישולמו מתזרים המזומנים השוטף של הרשת.

 

תוכנית הבראה – סגירת סניפים ופיטורי עובדים

עם חתימת העסקה, צפויה לצאת לדרך תוכנית ההבראה לרשת סטימצקי. על פי הערכות, תוכנית ההבראה תתבסס על סגירת סניפים מפסידים, צמצום שטחי מסחר עודפים וניוד חנויות מפריים לוקיישנים בקניונים בהם השכירות גבוהה מאד למיקומים יקרים פחות. משמעות תוכנית ההבראה היא פיטורי חלק מהעובדים הנחשבים למשאב יקר בהוצאות הרשת.

 

החשש של המו"לים הנדרשו להסכים לתספורת בגובה 30% כי תוכנית ההבראה תוביל לירידה בהכנסות סטימצקי שכבר נפגעו בחודשים האחרונים, כך שתזרים המזומנים לא יספיק לתשלומים העתידיים. בכדי להבטיח את התשלום מבקשים אותם מו"לים לקבל מקבוצת הרוכשים ערבויות. דרישה שטרם נענתה בחיוב.

 

בתוך כך, הודעת הרוכשים שיצאה ביום רביעי האחרון עם החתימה על הסכם המכירה ולפיה ישלימו 50% מהסכום החסר בקופות הפיצויים של העובדים המוערך ב-18 מיליון שקל בשנים הקרובות, עוררה תרעומת רבה. העובדים החלו להתאגד ושכרו עורכי דין המתמחים בדיני עבודה לייצגם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדס אבטליון
סטימצקי
צילום: הדס אבטליון
צילום: אורן אגמון
ג. יפית
צילום: אורן אגמון
צילום: מירי דוידוביץ'
תקבל בונוס. איריס בראל, מנכ"ל סטימצקי
צילום: מירי דוידוביץ'
מומלצים