שתף קטע נבחר

חשש בוועדה למלחמה בעוני: "ההמלצות ייקברו"

היום יוצגו מסקנות הוועדה למלחמה בעוני שמינה שר הרווחה, מאיר כהן. חלק מחברי הוועדה חוששים שהממשלה לא תיישם את ההמלצות, שעלותן נאמדת בשישה מיליארד שקל בשנה, למשך עשור

לאחר חצי שנה של דיונים ומספר דחיות יוצג היום (ב') דוח הוועדה למלחמה בעוני שמינה שר הרווחה, מאיר כהן, במסיבת עיתונאים שתערך בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. הוועדה צפויה למתוח ביקורת על ממשלות ישראל לדורותיהן בתחום הטיפול העוני, ולקבוע כי המדינה הזניחה את העניים בישראל במשך עשרות שנים. כמה מחברי הוועדה העריכו בשבועות האחרונים כי הממשלה תימנע מלתקצב וליישם חלק גדול מההמלצות, בגלל עלותן.

 

 

מסיבת העיתונאים תערך על רקע ביקורת נוקבת שמטיחים כבר עכשיו חברי הוועדה בממשלה שמינתה אותם ובעומד בראש הוועדה, אלי אלאלוף. "הממשלה מתכוונת למרוח את ההמלצות. שר האוצר יאיר לפיד כבר הודיע שלא תהיה העלאה של המיסים, אז מאיפה יקחו את הכסף?", אמר ל-ynet ציון גבאי, מנכ"ל הקרן לידידות וחבר הוועדה. הוא הביע חשש שהמלצות הוועדה "ייקברו" כלשונו והוסיף כי "דוח הוועדה לא מפרט תכנית עבודה קונקרטית. יו"ר הוועדה הציע שבמשרד ראש הממשלה יקימו צוות שיישם את המסקנות - והמשמעות היא לתת לחתול לשמור על השמנת. זה יהיה פספוס לדורות. ההוצאה הציבורית בישראל על רווחה, חינוך ובריאות היא מהנמוכות בעולם המערבי. התחושה היא שעבדנו קשה זמן רב - והכל ייזרק לפח".

 


המלצות ועדת אלאלוף - והמחיר

המלצות ועדת אלאלוף - והמחיר

ההמלצה

תקציב תפעול לשנה (במיליוני ש')
הגדלת קצבאות הבטחת הכנסה 2,000-1,200
הגדלת קצבאות זקנה 800-600
הרחבת מענק עבודה למשפחות עם ילדים, שבהן שני בני הזוג עובדים, וכן למשפחות עם הורה בודד 1,400-700
העלאת קצבת השלמה בזקנה בכ-200 ש' ליחיד ובכ-400 ש' לזוג 600-500
הגדלת הסיוע בשכר דירה והצמדתו לשכר דירה ריאלי באופן הדרגתי. התאמת הסיוע במקרים מיוחדים 1,000-700
שכונה שווה – הקמת תכנית לאומית חדשה המתמקדת בשכונות מצוקה, שתשלב שיקום פיזי עם השקעה חברתית ותכלול בנייה חדשה 300 לפיילוט (10 שכונות ב-4-3 שנים)
העלאת היצע הדיור ב-650 עד 850 יחידות דיור לשנה למשך עשור 200-100
הגדלת תקציב האחזקה לרמה של 1,500 ש' לדירה לשנה

50

הגדלת הסיוע ברכישה לקבוצות אוכלוסייה שונות – הרחבת תכנית "זכות ההמרה", המאפשרת לזכאי סיוע בדיור הציבורי לבחור במסלול רכישת דירה ולקבל השתתפות בהחזרי משכנתה

100

הגדלת התקציב הגמיש הפרטני לשימוש עו"ס המשפחה, למימוש תכנית התערבות 500-200
עו"ס המשפחה כאחראי לטיפול בחיים בעוני – התאמת המשאבים כך שעו"ס משפחה יטפל בכ-60-50 משפחות החיות בעוני 400-200
תקציב עבור תכניות התערבות ממוקדות 200
הקמת כ-110 מרכזים מקומיים, שיפעלו למיצוי הזכויות של הפרט ויטפלו בכל נושאי הבירוקרטיה 70 שוטף + 30 להקמה
הוספת 29 מרכזי יום אינטגרטיביים לגיל הרך, הכוללים את טיפות החלב, וניהולם על ידי אגפים לגיל הרך ברשויות 5 שוטף + 15 להקמה
המלצות בריאות 500

 

מטרתה המוצהרת של הוועדה היא צמצום שיעור העוני בישראל בכמחצית בתוך עשור, כך שיותאם לשיעור העוני הממוצע במדינות ה-oecd. לפי דוח העוני והפערים החברתיים של המוסד לביטוח לאומי שהתפרסם בדצמבר האחרון, בשנת 2012 הוגדרו 19.4% מהמשפחות בישראל  כעניות, ורק במקסיקו יש יותר משפחות עניות יחסית לגודל האוכלוסייה.

 

העלות התקציבית של המלצות הוועדה מוערכת על ידי ראשיה בכשישה מיליארד שקל לשנה למשך העשור הקרוב. בשבועות האחרונים הפעילו פקידים במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר לחץ על חברי הוועדה, כדי שאלו ירככו את המלצותיהם במטרה לצמצם את עלותן התקציבית. יו"ר הוועדה, אלאלוף, היה שותף לחלק מהלחץ שהופעל על חברי הוועדה, בטענה כי עלות גבוהה מידי תביא לקבירת ההמלצות.

 

שר הרווחה כהן. המלצה אחת נגנזה, להמלצה אחרת נוספה התנייה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הרווחה כהן. המלצה אחת נגנזה, להמלצה אחרת נוספה התנייה(צילום: מוטי קמחי)
 

אלאלוף שותף לדעתם של שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן, כי הדרך לחילוץ משפחות ממעגל העוני אינה צריכה להתמקד בהגדלת קצבאות שעלולות, לשיטתם, למנוע את יציאתם של נזקקים לעבודה. זאת בניגוד לדעתם של חלק מחברי הוועדה שביקשו להמליץ על הגדלת קצבאות הבטחת ההכנסה וקצבאות הילדים. בעקבות הלחץ, המלצת ועדות המשנה של הוועדה להגדלת קצבאות הילדים - נגנזה.

 

להמלצה העיקרית - הגדלת קצבאות הבטחת הכנסה - תתווסף התנייה של קבלת הקצבה במבחני תעסוקה מחמירים. חלק מחברי הוועדה טענו בשיחה עם ynet כי התנייה זו תגרום בסופו של דבר לגניזת המלצה זו.  

 

לצד ההמלצה להעלאת קצבת הבטחת הכנסה, הוועדה צפויה להמליץ גם על העלאה של קצבאות הזקנה בסכום של כ-200 שקל ליחיד וכ-400 שקל לזוג.

הוועדה תמליץ על הקמת 29 מרכזים לגיל הרך, בעלות של 150 מיליון שקל. דוח הוועדה יתייחס גם לתחום הדיור, והוועדה תמליץ להשקיע 200 מיליון שקל בשנה להעלאת מלאי הדיור הציבורי והכפלת התקציב לאחזקת הדירות. בנוסף, הוועדה תמליץ להגדיל את הסיוע בשכר דירה שניתן לזכאים, מהלך שעלותו מוערכת בכמיליארד שקל. לצד הגדלת ההיצע, ועדת אלאלוף תמליץ לשנות את הקריטריונים לזכאות.

 

המלצות נוספות יתמקדו בתוספת של עובדים סוציאליים לטיפול במשפחות העניות והפחתת ההשתתפות בהוצאות בריאות לעניים. עוד המלצות: סיוע לעובדים עניים באמצעות מענקים של מס הכנסה שלילי ומימון מעונות יום. כמו כן ממליצה הוועדה לשנות את התקצוב למערכת החינוך, כך שכל בית ספר יקבל תקצוב דיפרנציאלי לפי המצב הסוציואקונומי של תלמידיו.

 

הוועדה תמליץ גם על הגדלת הסיוע לאימהות חד הוריות, והעלאת התקרה שממנה מנוכה מענק המזונות שניתן לאימהות חד הוריות היוצאות לעבודה. הטבה נוספות לחד-הוריות שעליה ממליצה הוועדה היא מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) מוגדל, שיינתן גם למי שמשתכרת מעל לשכר הממוצע במשק.


פורסם לראשונה 22/06/2014 22:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר הרווחה כהן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים