שתף קטע נבחר

קמפיין בלונדון: טוני בלייר, התפטר מהקוורטט

שורה של שגרירים בריטים לשעבר חתמה על מכתב הקורא לרה"מ לשעבר להתפטר מתפקידו כשליח למזה"ת. הם מאשימים אותו במשבר בעיראק ובאי-קידום השלום בין ישראל לפלסטינים. "בלייר מנסה לרצות את הישראלים"

כלי תקשורת בבריטניה מדווחים על קמפיין שהושק נגד ראש הממשלה לשעבר טוני בלייר, בדרישה שיתפטר מתפקידו כשליח הקוורטט למזרח התיכון בשל "אחריותו החלקית למשבר בעיראק וכן בשל כישלונו לקידום השלום בין ישראל לפלסטינים".

 

עוד חדשות בעולם :

בגדד מחכה לאל-קאעידה - ומתה מפחד

פסטיבל בספרד: ה"שטן" קפץ מעל תינוקות

בדרך לשלום? מו"מ עם המורדים באוקראינה

 

קבוצה של שגרירים בריטים לשעבר הצטרפה בימים האחרונים לקמפיין וחתמה על מכתב לפיו הפלישה הבריטית והאמריקנית לעיראק ב-2003, שעליה חתום בלייר בזמן כהונתו כראש הממשלה, "היא שגרמה לעליית הטרור הקיצוני במדינה שלפני כן לא היה קיים כלל", נכתב ב"גרדיאן" הבריטי. השגרירים הבריטים, בהם השגריר לאיראן לשעבר ריצ'רד דלטון, השגריר ללוב לשעבר אוליבר מיילס והשגריר למצרים לשעבר כריסטופר לונג, טענו במכתבם כי הישגיו של ראש הממשלה לשעבר "זניחים".

"מנסה לרצות את הישראלים". בלייר עם ראש הממשלה נתניהו (צילום חיים צח / לע"מ) (צילום חיים צח / לע
"מנסה לרצות את הישראלים". בלייר עם ראש הממשלה נתניהו(צילום חיים צח / לע"מ)

במכתב האשימו החותמים את שליח הקוורטט - המורכב מהאו"ם, האיחוד האירופי, רוסיה וארה"ב - בניסיון "לרצות את הישראלים". "לפי ראות עינינו, אחרי שבע שנים, הישגיו של בלייר זניחים אפילו במנדט הצר שניתן לו - קידום ההתפתחות הכלכלית של הפלסטינים. שבע שנים ועדיין יש 500 נקודות בידוק ומחסומי דרכים בגדה המערבית. רצועת עזה, שנפגעה קשות במבצע הישראלי ב-2009, נותרה במשבר הומניטרי, ו-80% מהאוכלוסייה נתמכת בסיוע בינלאומי כדי לשרוד. ובנוסף, ישראל ממשיכה לבנות התנחלויות שאינן חוקיות לפי החוק הבינלאומי", נכתב.

 

במכתב, הממוען למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, מזכ"ל האו"ם באן קי מון ושרת החוץ האירופית קתרין אשטון, מצוטט המתווך הפלסטיני לשעבר נביל שעת', אומר כי "טוני בלייר השיג כל כך מעט משום שמאמציו מופנים לריצוי הישראלים".

 

בלייר מואשם בין היתר גם בקידום עסקיו הפרטיים תוך שימוש במנדט שניתן לו מהקוורטט וכן ביצירת המשבר הביטחוני בעיראק. "טוני בלייר הוא האדם הלא-נכון במשרה הלא-נכונה. הוא האדם הלא-הנכון כי הוא מזוהה עם הפלישה לעיראק, והוא במשרה הלא-הנכונה משום שהוא נמנע מלעסוק בבעיה הגדולה בין ישראל לפלסטינים - המשך הכיבוש והדיכוי".

 

דובר מלשכתו של בלייר דחה את הטיעונים העולים מהמכתב וטען כי מדובר ב"ברית של ימנים קיצוניים ושמאלנים קיצוניים, שמתנגדים באופן קבוע לפעולותיו של ראש הממשלה לשעבר. מתקפתם אינה מפתיעה. בלייר אינו מסכים עמם על הסוגיות הבוערות במזרח התיכון. הוא מאמין בפתרון שתי המדינות שיכול להיות מושג רק דרך הידברות עם ישראל".

 

כמו כן, בלייר עצמו הגיב הבוקר למבצע "שובו אחים" והצהיר כי הוא מודאג מאוד ממותם של אזרחים פלסטינים ומהמעצרים הנרחבים. "על ישראל לנהוג באיפוק בשטחים פלסטיניים מאוכלסים, לרבות ברצועת עזה, ולהבטיח שאזרחים לא ייפגעו", אמר.

 

בלייר ציין כי נפגש בשבוע שעבר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והדגיש בפניו כי הקהילה הבינלאומית מגנה נחרצות את החטיפה של שלושת הנערים. "אני מברך על הגינוי של אבו מאזן את המעשה הנפשע הזה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום חיים צח / לע"מ
בלייר עם ראש הממשלה נתניהו
צילום חיים צח / לע"מ
מומלצים