שתף קטע נבחר

עוקבים אחר הרכב מהסמארטפון

הרבה הורים מכירים את הסיטואציה הבאה, אתם נותנים לילדיכם את המכונית לבילוי, מבקשים שהם יזהרו והם מבטיחים, אבל אתם לא באמת יודעים איך הם מתנהגים על הכביש. מכשיר חדש שמשווקת חברת אורנג' מתחבר אל מחשב הרכב, ומדווח לסלולרי שלכם היכן הרכב נמצא בזמן אמת, ואיך הנהג מתייחס אליו

הכירו את אורנג' סמארט דרייב, אביזר המתחבר למחשב הרכב ומאפשר לצפות במיקום ומצב הרכב ישירות מהאפליקציה לאייפון או לאנדרואיד. בדקנו את השירות במשך חודש וגילינו מה היתרונות במעקב אחר הרכב הפרטי.

 

 

מעקב מרחוק לכל אחד

האורנג' סמארט דרייב היא יחידת שידור סלולרית עצמאית, המתחברת ישירות למחשב הרכב וקוראת את כל הנתונים שהרכב מסוגל לספק ומשדרת אותו לאפליקציה המותקנת בסמארטפון. כך ניתן לדעת מה צריכת הדלק בפועל, מהירות, מסלול שהרכב עבר במדויק, תצוגת מיקום כמעט בזמן אמת, והחלק הכי חשוב - התנהגות לא רגילה בכביש - בלימה פתאומית, האצה חזקה, פנייה חדה. את כל הנתונים האלה המכשיר אוסף, ומשלב אותו בחישנים המובנים בו, וכך מספק תמונת מצב רחבה במיוחד, ישירות לאפליקציה הסלולרית.

 

בתאוריה אפשר לדעת גם את המהירות וחום מנוע. לנו זה לא עבד ()
בתאוריה אפשר לדעת גם את המהירות וחום מנוע. לנו זה לא עבד

 

להבדיל משירותים דומים כמו של איתוראן, הסמארט דרייב אינו תלוי במוקד כלשהו שידווח, ולא מצריך פנייה לצד ג' כדי לדעת אותו רגע מה מצב הרכב. אותם מוקדים מיועדים בעיקר לציי רכב, שם הסיכונים הם בעיקר פיננסיים. מטרת הסמארט דרייב היא לספק תמונת מצב חיה של הרכב, על כל נגזרותיו ובצורה עצמאית.

 

מה מסתתר ברכב

את הסמארט דרייב מתקינים בשקע OBD הקיים ברכבים לפחות בעשור האחרון. זהו אותו שקע שמשתמש המכונאי כדי לאבחן את הרכב במוסך. (ומה קורה כשתגיעו למוסך והוא ימצא משהו מחובר?) ההתקנה עצמה מאוד פשוטה, פשוט מכניסים אותו לשקע שלרוב נמצא לאזור ההגה. אלו שלהם השקע נמצא קרוב לפלסטיקה המכסה אותו, מתקינים כבל מאריך ובמקרה זה הם ממליצים להגיע למרכז ההתקנה, כדי שחלילה לא תפריעו לנהיגה עם כבלים משוחררים. מי שבכל זאת רוצה לעשות זאת לבד, יוכל להעזר במאגר התמונות של הרכבים נתמכים המופיע באפליקציה.

 

המכשיר עצמו מגיע מחברת Traffilog המתמחה בניהול ציי רכב, כשהוא מופעל על ידי מערכת החשמל המובנית ברכב, ומגובה בסוללה מובנית, כשהוא צורך זרם מהמצבר גם כשהרכב כבוי. בתוך המכשיר נמצא כרטיס סים המשמש לזיהוי הרכב ברשת.

 

המכשיר מותקן ישירות על שקע מחשב הרכב (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
המכשיר מותקן ישירות על שקע מחשב הרכב(צילום: שחר שושן)

 (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
(צילום: שחר שושן)

 

95 בבטיחות בדרכים

האפליקציה מספקת ציון מאחד עד מאה, שבו היא מדרגת את רמת החסכון והבטיחות של הנהג. בלימה חזקה או פנייה פתאומית, יורידו למשתמש את ציון הבטיחות שזה בבסיסו הגיוני, אך רחוק מלהחשב מדע מדויק. שכן המערכת לא מודעת לסיבה שבגינה עצרתם בפתאומיות. לא כל בלימה חזקה מקורה בנהיגה חסרת אחריות, שכן גם האדם מלפניך יכול לעצור בפתאומיות, ובתגובה לכך גם אתה. תהינו אם כך על פי אילו קריטריונים מחליטה המערכת מהי "פנייה חדה" או "בלימה פתאומית". על פי אורנג', הניתוח והסיווג של עוצמת האירוע וחומרתו מבוצעים במודל שנבנה במשך שנים ולאחר ניסיון מצטבר של מיליוני נסיעות ומיליארדי קילומטרים בארץ ובעולם, ובשילוב מחקרים שנעשו בשיתוף הטכניון ומשרד התחבורה.

 

לציון יש משמעות בהקשר לשיתוף הפעולה עם חברת הביטוח AIG, שכביכול מציעה הנחה בביטוח על סמך הציון. עם זאת, ראינו שהציון יכול להשתנות מ-95 ל-70 תוך שבוע, ואז בשבוע שלאחר מכן לחזור ל-90. כמו כן, הממוצע מסתמך על תקופה כלשהי, כך כשהמכשיר אצלכם פחות מחודש, הממוצע מן הסתם גבוה במיוחד. לכן תהינו, האם המחיר משתנה כל הזמן או רק מתי שאני מתקשר? מאורנג' מוסרים שהנחה ניתנת בעת חידוש הפוליסה על פי הציון המשוקלל בעת החידוש. אם הממוצע שלכם ישתנה רגע אחרי, המחיר ישאר אותו דבר.


כל טעות שתעשו תעלה לכם בנקודות ()
כל טעות שתעשו תעלה לכם בנקודות

 

הרכב בסלולרי

האפליקציה נפתחת במסך סיכום המראה את ציון החסכון, ציון הבטיחות, סך הקילומטרים השבוע, תקלות ברכב אם ישנן (ככל שמחשב הרכב מסוגל לדעת), ומשם ניתן לנווט אל היסטוריית הנסיעות ואל המיקום העדכני של הרכב. היסטוריית הנסיעות מאפשרת לדעת מתי התרחשה תקרית בטיחותית, בדיוק היכן היא קרתה, ומה קרה. תצליבו את המידע הזה עם מי שנהג באותו זמן, וקיבלתם מי מהילדים דפק את האוטו.

 

במידה וציון החסכון שלכם אינו מושלם, תקבלו שלל עצות מובנות מאליהן לחסכון בדלק כמו "האץ פחות" או "סע במהירות המותרת". ואיי תודה.

 

אההה, אז ככה עושים. טוב שאמרת לי את זה אפליקציה ()
אההה, אז ככה עושים. טוב שאמרת לי את זה אפליקציה

 

מעקב מרחוק

החלק שאותנו עניין במיוחד הוא המעקב בזמן אמת. מיקום הרכב מוצג תוך כדי הנסיעה על מפת הארץ, כשהנתיב מאחוריו משורטט במדויק, ומראה בדיוק היכן נסעתם. בעוד שבאורנג' מדגישים כי השירות לא נועד למנוע או לטפל בגניבות, היכולת לראות היכן הרכב נמצא ולעקוב אחריו במפה, מאוד רלוונטי לעניין הזה. מהניסויים שלנו גילינו כי למרות שהמערכת זיהתה כי המנוע נדלק, מיקומו עדיין יוצג כנייח כשעדכון ראשון על תנועתו יופיע רק אחרי כחמש דקות.  לאחר מכן, תקבלו את מיקום הרכב בעיכוב של כמעט דקה. תדירות עדכון המיקום היא לא עניין חקוק בסלע וזה משהו שאפשר לשנות בהגדרות המכשיר עצמו, לו היה ניתן לתכנת אותו על ידי המשתמש. בנוסף, ניתן לתכנת את האפליקציה שתודיע לכם ברגע שהרכב מתקרב לאזור מסוים, כשעוברים מהירות מסוימת או מבצעים פעולה כלשהי הנחשבת חריגה עבור המכשיר כמו בלימה חזקה או פנייה פתאומית.

 

 

שווה?

בכל הקשור לגניבות רכב, זה נחמד שאפשר לדעת אם המנוע והיכן הרכב, אך להבדיל מאיתוראן, האביזר עצמו יושב במקום מאוד נגיש ואפשר להסיר אותו ברגע. עם זאת, בהקשר לניהול הרכב בבית, מי נוהג לאן ומתי, והאם הוא נוסע כראוי, כאן המערכת מצטיינת. העלות החודשית עומדת על 24.90, ואם תלכו על השת"פ שלהם עם AIG תשלמו 19.90 לחודש. התקנה רגילה ללא כבל מאריך תעלה 99 שקל, והתקנה עם כבל מאריך תעלה 119 שקל. את ההתקנה אפשר לעשות בהחלט לבד ללא עלות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים