שתף קטע נבחר

מבוכה בש"ס: מרן נגד מרן נגד מרן

בעקבות האיסור על לימודים אקדמיים לנשים שפרסם "המרן" החדש של ש"ס, שהביך את משפחת יוסף - נשלפו שלושה גילוי דעת שהוציא הרב עובדיה, המעודדים נשים לצאת ללימודים. בניסיון לתקן, הפיצו מקורבי הרב כהן "גילוי דעת" המאשר יציאה ללימודים בתנאים מסויימים: מוסד "כשר", לימודים "לשם שמים" - ואחרי היתר של ועדת רבנים

אחרי פטירת ה"מרן" - ש"ס מקצינה: נשיא מועצת חכמי התורה החדש של התנועה, הרב שלום כהן, קבע כי לנשים אסור לרכוש תואר אקדמי - אפילו לא בהוראה, אפילו לא במוסדות חרדיים - בטענה כי חומר הלימודים מנוגד לתורה. תומכי ההשכלה הגבוהה במגזר מיהרו לשלוף מכתבים שבהם הרב עובדיה יוסף בעצמו תמך בכך, והרב כהן מיהר לתקן: זה מותר, בתנאים מסויימים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

תחילת הפרשה במכתבו של "מרן" החדש - הראשון שלו מאז הוכתר כמנהיגה הרוחני של ש"ס - שפורסם באתר "כיכר השבת", ולפיו "רבותינו גדולי ישראל התנגדו באופן מוחלט ללימודים אקדמיים ואפילו במכללות חרדיות, היות וחלק ניכר מהמרצים הם בוגרי אוניברסיטאות ואינם בעלי השקפה תורנית טהורה שעליה חונכנו".

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

הרב כהן טען עוד כי תוכניות הלימודים במוסדות אלה מבוססות על "מחקרים ושיטות מדעיות הנוגדות דעת תורה", ולפיכך "לא יעלה על דעתן של תלמידות ללכת ללמוד לימודים אקדמיים בכל מסגרת שהיא, כי אין זו דרכה של תורה".

 

הרב עובדיה בירך על המכללה החרדית

האיסור הגורף שפרסם כהן הביך את צמרת ש"ס ומשפחתו של "מרן" המנוח, שכן יפה דרעי, אשתו של יו"ר התנועה, מנהלת בעצמה מוסד אקדמי, וכך גם בתו של הרב עובדיה, עדינה בר-שלום, שייסדה את "המכללה החרדית" ואף זכתה על כך בפרס ישראל.

 

איחל לבתו "מנשים באוהל תבורך". הרב יוסף אף קרא לציבור לתמוך כלכלית במכללה. הרב עובדיה יוסף עם הרבנית עדינה בר-שלום ()
איחל לבתו "מנשים באוהל תבורך". הרב יוסף אף קרא לציבור לתמוך כלכלית במכללה. הרב עובדיה יוסף עם הרבנית עדינה בר-שלום

 

ביממה האחרונה דאגו גורמים חרדים לפרסם מחדש גילויי דעת בחתימת הרב יוסף, ובהם קריאה לנשים חרדיות ללמוד במוסד של בתו.

במכתב מ-2001 הרעיף הרב עובדיה ברכות על הרבנית בר-שלום, על "היוזמה הברוכה להקמת מכללה חרדית לבנות, אשר בה ילמדו לימודים אקדמיים במקצועות שונים לקבלת תואר מתאים, כדי שתוכלנה להשתלב במשק הציבורי ובמוסדות ממשלתיים אשר עד עתה היו חסומים בפני הקהל החרדי".

 

הוא הוסיף כי המוסד שבהנהלתה מתנהל "ברוח ישראל סבא, על טהרת הקודש", ואיחל לבתו "מנשים באוהל תבורך". הרב יוסף אף קרא לציבור לתמוך כלכלית במכללה. במכתב נוסף מ-2004 קרא "למורות היקרות של רשת החינוך להתשתתף בלימודים לתואר בי-איי בחינוך" באותו מוסד.

 

ב-2005 כתב כי אסור ללמוד "במוסדות זרים שאין רוח חכמים נוחה מהם", אך במכללה חרדית הדבר מותר ואף רצוי לנשים המבקשות "לאפשר לבעליהן לשקוד על דלתות תורתנו הקדושה".

 

מקורבי הרב שלום כהן: ניסיון לתקן

בעקבות כך הפיצו הערב (ג') מקורבי הרב כהן מעין הבהרה בדמות גילוי דעת שעליו חתם בעצמו יחד עם רבנים נוספים, בשנת 2009, וממנו עולה –

בניגוד למכתבו מאתמול – כי בתנאים מסויימים אישה חרדית רשאית ללמוד במוסד אקדמי "כשר".

 

המקורבים הסבירו כי דבריו הראשונים התמקדו בהיתר – ואילו האחרונים באיסור. אך למעשה דעתו היא כדעת הרב עובדיה יוסף. במכתב "המתקן" כתב מנהיג ש"ס הנוכחי, כי נשים נשואות שכבר עובדות במערכת החינוך רשאיות להשלים תואר ראשון, ולגבי רווקות שעדיין אינן מורות יש להקים "ועדת חריגים" בהשתתפות הרבנים, שייפגשו ויראיינו אותן, ויתירו להן ללמוד רק אם "יווכחו שמטרתן היא לשם שמים".

 

בכל מקרה הובהר, כי "כל האמור מותנה שכל המרצות יהיו ראויים (הטעות במקור) ללמד על פי דרכי אבותינו, וכל הלימודים והתכנים יהיו על פי דברי רבותינו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב רוזנברג
הביך את משפחת יוסף. הרב שלום כהן
צילום: ניב רוזנברג
צילום: ישראל ברדוגו
תמך פעמים רבות בלימודים אקדמיים
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים