שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה: משותק הצליח להזיז את היד - בכוח המחשבה

  אמריקני בן 23 שהפך נכה בארבע גפיים הצליח להניע את כף היד ואפילו להחזיק כפית בזכות שבב שהוחדר למוחו ובאמצעות כוח המחשבה בלבד. הרופאים הגדירו את הניסוי כ"מדע בדיוני שהתגשם"

  פריצת דרך למשותקים: אמריקני נכה בארבע גפיים הצליח להניע את ידו המשותקת בכוח המחשבה, באמצעות שבב שהוחדר למוחו וחיבר אותו לשרירי הזרוע. הפיתוח המהפכני יוכל לאפשר בעתיד למשותקים להניע את גפיהם, ואולי אף להקים אותם מכיסא הגלגלים.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  איאן בורקהאט בן ה-23 נפגע לפני ארבע שנים בתאונת צלילה: במהלך טיול לחוף הים יחד עם חבריו, קפץ למים אך התברר כי מתחת לגלים מסתתרת קרקע סלעית שגרמה לנזק קטסטרופלי לעמוד השידרה שלו. הוא נמשה מהמים על ידי חבריו והובהל לבית החולים, אז הבהירו לו רופאיו כי הפך למשותק בארבע גפיו.

   

   

  בורקהאט החליט למרות נכותו הקשה להמשיך בחייו, הוא סיים תואר במכללה, ונתן את הסכמתו להשתתף בניסויים. כך, בחודש אפריל האחרון הוא עבר ניתוח במרכז הרפואי וקסנר של אוניברסיטת אוהיו, בו הושתל בגולגלתו שבב. הוא חובר ל-96 אלקטרודות המקשרות בין המוח לכף ידו.

   

  הטכנולוגיה נקראת "גשר עצבי" (Neurobridge) ומטרתו לחבר את הפקודות אותן מנסה המוח להעביר, אל העצבים המוטוריים בגוף. כך, מעביר המוח את הפקודה, המתורגמת על ידי מחשב לאותות חשמליים המועברים לעשרות האלקטרודות שבזרועו.

   

  לאחר שבועות של אימונים, במהלכם הרופאים ציפו שיצליח להניע רק אצבע, בשבוע שעבר קרה הרבה יותר מהמצופה: בורקהרט הצליח להניע את כף ידו, לקמץ אותה ואף להרים כף. "מבחינה פיזית התחושה היתה משונה וזרה" סיפר בורקהרט, "אבל מבחינה רגשית, קיבלתי תחושה של תקווה והתרגשות, מעצם הידיעה שזה אפשרי".

   

  רופאים ועיתונאים שצפו בניסוי, הכתירו אותו כ"מדע בדיוני". ד"ר עלי רזאי, מנתחו של בורקהרט אמר: "אני מאמין שיבוא יום ואדם נכה, המשותק בארבע גפיו, או נפגע שבץ מוחי, יוכל להזיז את ידיו או רגליו רק בכוח המחשבה".

   

  מהמוח אל היד הביונית

  טכנולוגיית הנעת הגפיים בכוח המחשבה החלה לפני מספר שנים, כאשר רופאים השתילו לראשונה יד ביונית לג'סי סליבן שעבר קטיעה של שתי ידיו בתאונת עבודה. לפני מספר שנים הוא עבר ניתוח השתלת יד ביונית בכוח המחשבה.

   

  כך זה עובד: הרופאים נוטלים עצבים שעברו בזרוע, ומעבירים אותם אל שרירי החזה. סיבי שריר אלה ממשיכים לגדול לתוך השרירים, כך שכשהמטופל חושב על סגירת היד, חלק משרירי החזה מתכווצים, האלקטרודות של היד הביונית מזהות את הפעילות בשריר החזה, ושולחות פקודה למחשב זעיר שבזרוע הביונית – לקמוץ את כף היד. כך למעשה מסוגלת היד לנוע לכל כיוון ולבצע תנועות פתיחה וסגירה של כף היד.

   

  ג'סי, קטוע הגפיים הראשון בו הושתלה היד הביונית, נהנה מאיכות חיים משופרת כשהוא משתמש ביד הביונית כאילו הייתה ידו המקורית. כיום הוא מסוגל לבצע מטלות יום יום שאנו לוקחים כמובנים מאליו, ביניהם גריבת גרביים, גילוח, אכילה, הורדת האשפה, ופעולות נקיון בבית.

   

  הזרוע הביונית המכונה DEKA נבדקה עד כה בקרב עשרות משתמשים. המחקר הראה כי 90 אחוז מהמשתתפים הצליחו לבצע מטלות בית שכיחות, אותן לא הצליחו לבצע קודם לכן. הזרוע הביונית מתאימה להשתלה בנפגעים שאיבדו את הזרוע מאיזור הכתף ומטה, אך היא אינה מתאימה למי שנפגע מקטיעת כף היד והזרוע מהמרפק ומטה. שיווקה של הזרוע – בינתיים, בארצות הברית בלבד.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים