שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

השוטרים התקשרו 5 פעמים לטלפון החטוף

הוועדה שבוחנת התנהלות מוקד 100 בליל החטיפה מצאה כי השוטרים ניסו לחזור למספר שממנו התקשרו החטופים 8-5 פעמים, אך לא איתרו למי הוא שייך

השוטר במוקד 100 חשד, אך הממונה לא מילאה את תפקידה. כך עולה מהממצאים הראשוניים של ועדת הבדיקה המשטרתית שבוחנת את התנהלות מוקד 100 של משטרת מחוז ש"י בעקבות חטיפת שלושת הנערים. לפי העדויות, אנשי המוקד ניסו לחזור למספר שממנו התקשרו החטופים בין חמש לשמונה פעמים - אך לא ניסו לאתר למי שייך הקו שממנו בוצעה השיחה.

 

הדיווחים האחרונים על החטיפה:

פרס בקונגרס: מפיץ את קול הורי החטופים

כלבים, גלאים וצוללים: זה מה שנשאר מהמבצע

לקראת הרמדאן: יוזמה לשלילת הקלות מפלסטינים

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
הוועדה, שהציגה היום (ה') את ממצאיה הראשוניים, ציינה כי השיחה שהתקבלה בליל יום חמישי עוררה את חשדו של השוטר בשירות החובה (שח"מ) שענה לה והוא העביר אותה לאחראית, אך היא לא פעלה כנדרש ולא ניסתה לאתר את מקור השיחה. ככל הנראה תמליץ הוועדה, בראשות תת-ניצב משה ברקת, לפרסם לציבור את השיחה, אך הדבר יהיה תלוי גם בהסכמת המשפחות. גורם המעורה בעבודת הוועדה העריך כי ממצאיה יפורסמו בשבוע הבא.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "נבקש להבהיר כי הפרסום עומד בגדר הערכות. אין בכוונתנו לאשר או להכחיש כל פרסום שאינו נמסר בהודעה רשמית של חטיבת דובר המשטרה. רק כאשר יוצגו ויאושרו הממצאים והמסקנות תצא הודעה רשמית בעניין. נציין כי התחרות על כותרת בלעדית מהווה מניע לפרסומים חסרי אחריות בנושא הטומן בחובו רגישות רבה".

 

לפני כשבועיים התברר כי מוקד 100 של המשטרה קיבל דיווח ראשוני על האירוע כבר בחמישי ב-22:25 בערב - סמוך לשעת החטיפה. אחד משלושת החטופים התקשר שניות לאחר שעלה על רכב ולחש "נחטפנו" - אולם במשטרה הגיעו למסקנה כי מדובר במטרידן. המשטרה לא דיווחה על כך לצה"ל ולשב"כ, ורק בשעה 3:00 לפנות בוקר כשהגיע לתחנה אביו של אחד החטופים ואב אחר התקשר למוקד, הבינו במשטרה כי המידע הראשוני שהתקבל היה אמין - ואז החלו החיפושים של כל זרועות הביטחון.

 

בתוך כך, מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי גילה היום כי לישראל יש מידע שמצביע על כך שהתארגנות של חמאס בחברון היא זו שעומדת מאחורי חטיפת שלושת הנערים. לפי הקצין הבכיר, שהתראיין לעיתון הפלסטיני "אל-קודס", מסיבה זו מתרכז כעת מבצע "שובו אחים" באזור חברון. הוא לא ציין אם החוטפים קיבלו הכוונה מחמאס בחו"ל.

 

מוקדם יותר דווח כי צה"ל הרחיב ביממה האחרונה את החיפושים אחר החטופים וכי, בין היתר, מתבצעות סריקות במשחטות של כלי רכב גנובים באחד הכפרים צפונית לחברון. כמו כן, לוחמים מחיל ההנדסה שהוקפצו מבית הספר להנדסה שבערבה פועלים ביערות שנמצאים מערבית לצומת גוש עציון - כמה מאות מטרים בקו אווירי מהמקום שבו אספו לפי החשד המחבלים את שלושת הנערים.

 

בהיעדר מידע קונקרטי, משתמשים כוחות הביטחון בשיטות ובאמצעים טכנולוגיים מתקדמים, בהם אמצעי תצפית יום ולילה ובכללם מצלמות תרמיות שמבדילות בין קור לחום, וכן גלאים לאיתור עצמים מתחת לקרקע. הלילה נוספו למאמצי החיפושים גם בלוני תצפית נוספים, בעיקר באזור שמצפון לחברון.

 

בצה"ל אמרו כי לצד הירידה בפעולה הכוללת נגד תשתיות חמאס ביהודה ושומרון, החיפושים עצמם לא פוסקים והכוחות שמנהלים את המבצע בשטח מתחלפים. לחלק מזירות החיפוש ואף לבתים של פלסטינים חוזרים כוחות מיחידות מיוחדות לצד אנשי שב"כ שוב ושוב, כדי לבצע סריקה מחודשת או להצליב מידע ולבדוק גרסאות שעולות על ידי הפלסטינים שנעצרו עד כה מחדרי החקירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שוטרים מלווים את הורי אחד החטופים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים