שתף קטע נבחר

סער נגד עיריית ת"א: ביטל פתיחת מרכולים בשבת

העירייה שהתירה למעשה למרכולים לפעול בשבת ביקשה לעגן זאת בחוק - אבל שר הפנים לא אישר ונימק: "עידוד עבריינות". עם זאת, אושרה פתיחת עסקים בשבת בשלושה מתחמי בילוי בעיר וכן "חנויות נוחות" בתחנות דלק

עוד תפנית בקרב על השבת בעיר הכי חילונית בישראל: שר הפנים גדעון סער מנע היום (א') מעיריית תל אביב לעגן בחוק עזר עירוני פתיחת מרכולים בשבת. סער פסל סעיפים בחוק החדש, אך אישר על-פי סמכותו, בין היתר, את הסעיפים בחוק העזר בנוגע לפעילות המתחמים המסחריים בנמל תל אביב, נמל יפו ו"מתחם התחנה" בנווה צדק ו"חנויות הנוחות" הצמודות לתחנות הדלק בשבת.

 

במרס האחרון אישרה הנהלת עיריית תל אביב את ההצעה שנועדה להסדיר פתיחת עסקים בשבת, ולמעשה לשמר את המצב הקיים - פרט לקנסות שהיו ניתנים עד כה לבעלי המרכולים שנותרו פתוחים בסופ"ש. בעירייה אף הגדירו כמה חנויות יישארו פתוחות בכל רחוב מרכזי, בהתאם למספר המרכולים שכרגע פתוחים בשבת בניגוד לחוק.

 

הצעת התיקון לחוק העזר העירוני נולדה בעקבות פסיקת בית המשפט העליון ביוני אשתקד, אז נטען כי עיריית תל אביב לא אוכפת במידה מספקת את האיסור על פתיחת עסקים בשבת. פקחי העירייה נהגו לרשום קנסות כשמצאו סניפים של הרשתות AM:PM וטיב טעם, למשל, שנותרו פתוחים בשבת אך לא הורו על סגירתם. על רקע זאת, התלוננו בעלי מכולות בתל אביב על פגיעה בעסקים הקטנים, ובסופו של דבר שופטי העליון צידדו בעמדתם.

השר סער. "לא מידתי" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
השר סער. "לא מידתי"(צילום: עידו ארז)

חוק העזר העירוני שעבר בעירייה נדרש לאישור שר הפנים, אך סער קיבל אותו רק באופן חלקי, וסירב לאשר את הסעיפים שנגעו למרכולים. "דברי ההסבר שצורפו לחוק העזר הם דברי הסבר כלליים בלבד... לא נידונה במועצת העיר ולא הוסבר בדברי ההסבר כיצד הוחלט באלו רחובות ניתן יהיה לפתוח מרכולים ומה מאפיין רחובות אלה; כיצד הוחלט כמה מרכולים ניתן יהיה לפתוח בכל רחוב; מדוע ברחוב מסוים הותר לפתוח מרכול אחד בלבד ואילו ברחובות אחרים הותר לפתוח מספר גבוה יותר של מרכולים, בעוד שביתר הרחובות לא הותר כלל לפתוח מרכולים; לא הוסבר מדוע נקבע כי הכללים יחולו דווקא לגבי מרכולים ששטחם עד 800 מ"ר. ושאלות נוספות".

 

לפי סער, "אותם בעלי עסקים עבריינים שפעלו במשך שנים בניגוד לחוק ופתחו את עסקיהם בשבת, חרף האיסור לעשות כן, יקבלו כעת 'פרס' בדמות היתר רשמי לפתיחת עסקיהם בשבת, היתר שמקורו נובע מהפרת החוק על ידם בתקופה שקדמה לתיקון חוק העזר... יש בכך משום עידוד עבריינות ופעולה בניגוד לחוק".

 

בסיכום נימוקיו הסביר השר כי "חוק העזר המוצע בא להכשיר פעולתם של יותר מ-300 בתי עסק לממכר מזון בגודל של עד 800 מטר, אשר במשך שנים רמסו את חוק העזר ברגל גסה. בנוסף, החוק מעניק לראש העיר להתיר לפתוח בעתיד מספר נוסף, בלתי מוגבל, של בתי עסק נוספים וזאת מבלי שפורטו קריטריונים וללא צורך לקבל אישור ממועצת העיר...  חוק זה פוגע בצורה לא מידתית בערך השבת כיום המנוחה הכללי במדינת ישראל וחורג מן הכלל בדבר איסור מסחר בשבת בצורה בלתי סבירה".

 

סער אף ציטט מדברים שכתב חיים נחמן ביאליק במכתב מ-1933 לגבי השבת:

 "ארץ-ישראל בלי שבת לא תיבנה, אלא תיחרב, וכל עמלכם יהיה לתוהו. עם ישראל לא יוותר לעולם על השבת, שהיא לא רק יסוד קיומו הישראלי, אלה גם יסוד קיומו האנושי. בלי שבת אין צלם א-להים ואין צלם אנוש בעולם".

 

אותו חוק עזר עירוני מדובר נפסל רק חלקית, כאמור. הוא קבע שלושה אזורי פנאי ותיירות ברחבי העיר - נמל תל אביב, מתחם התחנה ונמל יפו - שבהם תותר פעילותן של חנויות נוספות. סעיף זה אושר על-ידי סער.

 

בעיריית תל אביב אמרו שזה עתה קיבלו את הודעת שר הפנים, וילמדו אותה. כעת עשוי הכדור לחזור לבית המשפט העליון, שחייב בפסיקתו את העירייה לאכוף את החוק הישן שאוסר על פתיחת המרכולים בשבת.

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית קוטלר
חנות AM:PM ברחוב אבן גבירול בתל אביב
צילום: עמית קוטלר
מומלצים