שתף קטע נבחר

אייל, גיל-עד ונפתלי הובאו למנוחות: "נוח בשלום, ילד שלי, הקול שלך נשמע בתוכנו"

בחייהם ובמותם לא נפרדו שלושת הנרצחים בפיגוע החטיפה נטמנו בבית העלמין במודיעין. אביו של אייל ספד לו: "אנחנו בוכים דמעות חוסן ואהבה. לא נוותר - נישאר כאן". אמו של נפתלי הודתה לחיילים: "הבטחתם שתחזירו אותו - והחזרתם". אבא של גיל-עד: "שמעתי לחישתך בטלפון, והזדקפה קומתי. איזו גבורה"

בקולות רועדים מדמעות נפרדו הוריהם, אחיהם וחבריהם של גיל-עד שער , נפתלי פרנקל ואייל יפרח שנרצחו בפיגוע החטיפה לפני 19 ימים. רחל פרנקל, אמו של נפתלי, נפרדה בבכי בטקס האשכבה בקיבוץ שעלבים: "תנוח בשלום, ילד שלי, אנחנו נלמד לשיר בלעדיך, את הקול השני שלך תמיד נשמע בתוכנו". אורי יפרח, אביו של אייל, נפרד בדמעות בטקס באלעד: "אנחנו אוהבי אדם, יש בנו אהבה והיא תנצח". אופיר שער, אביו של גיל-עד, סיפר בטלמון על שיחת הטלפון של בנו למוקד 100: "מהרגע ששמענו את לחישתך האמיצה בטלפון, שמעתי באוזניי קול אדיר והזדקפה קומתי. איזו תושייה, גבורה ועוצמה של מישהו שלא מלאו לו 17 שנה". שלושת האבות קראו יחד "קדיש" על בניהם בהלוויה המשותפת במודיעין. 

 

טקסי האשכבה לשלושת הנערים החלו ביישוביהם של החטופים וכעבור שעות התכנסו כולם יחד להלוויה וקבורה בבית העלמין במודיעין, כדי לטמון את השלושה זה לצד לזה. בטקסי האשכבה לשלושה השתתפו וספדו שר האוצר יאיר לפיד, שר החינוך הרב שי פירון ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון.ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים בטקס שנערך לפני הלוויה המשותפת במודיעין שנערכה בנוכחות בני משפחה וחברים קרובים בלבד. "תהום מוסרית רחבה ועמוקה מפרידה בינינו לבין אויבינו", אמר נתניהו. "הם מקדשים את המוות - אנחנו את החיים". גם נשיא המדינה שמעון פרס נשא דברים ואמר: "ישראל תנקוט ביד קשה עד שהטרור ייעקר משורש. לכל אלה השמחים לאידנו, אני רוצה לומר שהטרור הוא בומרנג". לאחר הלוויה עלו המונים לקברי השלושה.

 

ראש ישיבת "מקור חיים", הרב דוב זינגר, נשא דברים בטקס ואמר כי המקום של גיל-עד ונפתלי בבית המדרש של הישיבה נותר מיותם: "טור שלישי מימין, שורה שנייה - המקום עדיין חסר". הרב הראשי לישראל דוד לאו אמר: "אף אחד לא יכול על העם הזה". קודם לכן בטקס האשכבה לגיל-עד שער ביישוב טלמון אמר רב היישוב, רמי ברכיהו: "גלעד יקר שלנו, בן הקהילה שלנו, אהוב, יפה, חייכן, מלא בשמחת חיים. תנוח כאן לפנינו, אכן חזרת הביתה, אל הקהילה חזרת, לשערי בית הכנסת, לשערי תפילה, שערי ביתך, ולנו לא נותר לזעוק אלא - אלוהים, אל תחרש ואל תשקוט".
 
אופיר שער, אביו של גיל-עד, אמר בהספדו: "טליתי מיותמת, עוטפת את גופך הטהור בטרם תיטמן באדמת ישראל שאותה אהבת. אתה חלק ממשפחת עם ישראל. מסרכם האחרון ועלייתכם השמיימה הפילו מחיצות ואיחדו עם שלם". האב אופיר הזכיר גם את שיחת הטלפון של בנו למוקד 100 אחרי החטיפה, השיחה שלא זכתה למענה הדרוש ושהושמעה בהמשך להורים: "מהרגע ששמענו את לחישתך האמיצה בטלפון, שמעתי באוזניי קול אדיר והזדקפה קומתי. איזו תושייה, גבורה ועוצמה של מישהו שלא מלאו לו 17 שנה".
 
הוריו של גיל-עד שער, בת-גלים ואופיר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הוריו של גיל-עד שער, בת-גלים ואופיר(צילום: מוטי קמחי)

ההמונים בטקס האשכבה בטלמון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההמונים בטקס האשכבה בטלמון(צילום: מוטי קמחי)

שר הכלכלה נפתלי בנט בטקס לגיל-עד בטלמון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הכלכלה נפתלי בנט בטקס לגיל-עד בטלמון(צילום: מוטי קמחי)

בוכים על גיל-עד בטלמון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בוכים על גיל-עד בטלמון(צילום: מוטי קמחי)
שר האוצר לפיד בטקס האשכבה לגיל-עד שער בטלמון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר האוצר לפיד בטקס האשכבה לגיל-עד שער בטלמון(צילום: מוטי קמחי)
 
שר האוצר יאיר לפיד אמר באשכבה לגיל-עד: "אנחנו לא קוברים היום מתנחל, אנחנו לא קוברים חייל. אנחנו לא קוברים רק אחד בעם, אנחנו זקוקים אחד לשני ביום הזה. אנחנו זקוקים אחד לשני, לא לכעס, אנחנו זקוקים לא לפיצול נוסף, אנחנו זקוקים לאהבה, לשפה משותפת". על החוטפים אמר: "אנחנו נמצא אותם ונעניש אותם, הנקמה האמיתית היא היכולת לגשר על הפערים בינינו".
אחותו של גיל-עד, שיראל שער, אמרה: "סיימת את חייך על קידוש השם. כשהלכת כל עם ישראל עבר בזכותך תהליך. העלית את עם ישראל מדרגה בדרך לגאולה. כזה אתה, בן אדם, ילד עם רצונות והתמודדויות והרבה חלומות ועם חיוך גדול. אני זוכרת גם את הוויכוחים, כשניסיתי להעיר אותך בבוקר והתעצבנת עליי, אבל גם כשהתעצבנת זה היה בדרך מכובדת. לפעמים הרגשתי שאתה האח הגדול שלי ושאתה דואג לי ושומר עליי ואתה יותר גבוה ממני".
 
ניתאי, המדריך של גיל-עד ונפתלי בישיבת "מקור חיים", פתח את דבריו בטלמון בפיוט "הנשמה לך והגוף פועלך, חוסה על עמלך". הוא אמר: "גיל-עד, גיל-עדי שלי כמו שאמא שלך קוראת לך. שער, כמו שהחבר'ה קוראים לך. כמה אני אוהב אותך, כמה אתגעגע אליך, לחיוך שלך, לשובבות שלך, ליצירתיות הנפלאה שלך. זכיתי להדריך את גיל-עד, נפתלי והחברים הנפלאים שלהם. הייתה לי הזכות להכיר אותך מקרוב, ליהנות ממך, לשוחח איתך".
 

אייל, בקש שייתן לנו כוח

באלעד באו המונים לאשכבה של אייל יפרח. אורי יפרח, אביו של אייל, ספד לו: "אייל, אתה קדוש, לא סתם זכית, הייתה לך אהבה מיוחדת לכל אדם, לא משנה איפה. מה עוד צריך? אמרת לי לא פעם 'אם מבקשים ממני בקשה אני לא יכול לסרב'. האחים רוצים אותך לידם, שתבוא ותחבק חזק. תחבק את אמא. אמא אמרה שאתה עכשיו ליד הקדוש ברוך הוא ממש. היא אמרה שתלחש לקדוש ברוך הוא באוזן, תבקש ממנו שייתן לה כוח, שייתן לכולנו כוח. יהיה לנו קשה בלעדיך, אנחנו צריכים כוח". עוד אמר האב: "אנחנו אוהבי אדם, יש בנו אהבה והיא תנצח. אתם בני עוולה, כל עם ישראל מבטיח שיבוא יומכם. אנחנו לא נישבר. אנחנו בוכים, אבל זה דמעות של כוח, של חוסן, של אהבה. לא נוותר. אנחנו כאן ולא יעזור לכם. אנחנו עם חזק".
הטקס לאייל יפרח באלעד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הטקס לאייל יפרח באלעד(צילום: עידו ארז)
סבו של אייל יפרח בבית הכנסת (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
סבו של אייל יפרח בבית הכנסת(צילום: עידו ארז)
סבו של אייל ספד גם הוא: "אני משוכנע שאייל נאבק בחוטפיו בכל כוחו, להראות להם שאנחנו לא מפחדים, כי הוא היה גיבור בנפשו, גיבור באהבתו לארץ ישראל, גיבור באהבתו לעם ישראל, ובוודאי לא הלך כצאן לטבח. אני משוכנע שהוא נתן להם כמה שיכל בכדי להוכיח שאנחנו בארצנו, במולדתנו, ואנחנו בטוחים בצדקת דרכנו שארץ ישראל היא שלנו".
 
שר הביטחון יעלון ספד באשכבה באלעד לשלושת הנערים: "שלוש אמהות ושלושה אבות טומנים היום את בניהם. הצער והיגון אשר עוטפים אתכם עוטפים את הארץ כולה. אתם שגידלתם את בניכם והפכתם אותם למי שהם, תשאו מעתה את זכרונם לכל מקום אליו תלכו. ב-18 הימים שחלפן מאז החטיפה גילינו מידי יום עוד על אישיותם, התחביבים, על הדברים הקטנים שמעידים כי היו נערים בתחילתו של מסע חיים שנגדע". השר יעלון הוסיף: "גם בשעות אלה ממשיכים כוחות הביטחון במצוד אחרי חוטפיהם. לא ננוח ולא נשקוט עד שנניח יד על החוטפים, ונבוא איתם חשבון".
באשכבה באלעד לאייל יפרח (צילום: EPA) (צילום: EPA)
באשכבה באלעד לאייל יפרח(צילום: EPA)

נפתלי, נלמד לשיר בלעדיך

לטקס האשכבה לנפתלי פרנקל בקיבוץ שעלבים, הצמוד ליישוב נוף איילון, הגיעו אלפים. רחל, אמו של נפתלי, קראה "קדיש" ואמרה: "זה לא היה רוע אקראי, הם יצאו לציד. אלוהים הפך אתכם לנערי הפוסטר שלו כדי להראות שאתם ההיפך מהם". עוד אמרה בהספדה: "חיילים יקרים, אנחנו עדיין מודים לכם מאוד. הבטחתם שתמצאו ותביאו אותם - והבאתם אותם. גם זה חסד גדול, כבר היו דברים, וזה לא מובן מאליו. מהיום הראשון אמרנו לעצמנו שגם אם זה ייגמר רע, הקדוש ברוך הוא השפיע עלינו שפע רב, אנחנו עשירים בילדים נהדרים, באחים ואחיות מופלאים מאין כמותם, קהילה עצומה ומעצימה. תנוח בשלום, ילד שלי. אנחנו נלמד לשיר בלעדיך. את הקול השני שלך - תמיד נשמע בתוכנו". 

 

אבי, אביו של נפתלי, סיפר שכתב את ההספד שלו כבר שלושה ימים לאחר החטיפה: "את רוב הדברים שקראתי פה כתבתי בין יום ראשון לשני, עכשיו אנחנו יודעים שזה שלושה ימים אחרי שנרצחת. מאז החזקתי את הדברים בכיס של המכנסיים, הרגשתי שגם אם אתה לא נמצא איתנו בגוף, אתה איתי כל הזמן".

הוריו של נפתלי פרנקל, באשכבה בקיבוץ שעלבים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הוריו של נפתלי פרנקל, באשכבה בקיבוץ שעלבים(צילום: רויטרס)

הלוויה במודיעין (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הלוויה במודיעין(צילום: עופר עמרם)

 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
(צילום: עופר עמרם)

האשכבה לאייל יפרח באלעד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
האשכבה לאייל יפרח באלעד(צילום: עידו ארז)

נפרדים מגיל-עד שער (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נפרדים מגיל-עד שער(צילום: מוטי קמחי)

איריס יפרח, אמו של אייל יפרח, בטקס האשכבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
איריס יפרח, אמו של אייל יפרח, בטקס האשכבה(צילום: EPA)

הרב גדעון בנימין, רב היישוב נוף איילון, ספד לנפתלי, נחנק בדמעות ופנה להורים אברהם ורחל: "אתם אברהם אבינו של הדור הזה, ונפתלי הוא יצחק של דורנו".

 

שני חברי ילדות שלו, אורי דובינר וצור טרכטינגוט, היו בין הבאים. "הוא היה ילד נעים ורגוע, שאהב מאוד ספורט ומוזיקה", סיפר אורי. "הוא אהב לאתגר את עצמו, בין השאר באימון של שעות בכדורסל או לשבת ולתרגל בקובייה ההונגרית עד שהיה פותר את התעלומה". חברו צור סיפר: "לקח לי יומיים לעכל שחטפו אותו, אנחנו עדיין לא מעכלים את זה עד הסוף. שבועיים אתה מאמין בראש שהוא עומד לחזור".

 

ההערכה: הילדים נורו תוך זמן קצר

שער, פרנקל ויפרח נחטפו באזור גוש עציון. הם עלו בשעה 22:15 על כלי רכב מסוג יונדאי שעצר להם בטרמפיאדת אלון שבות, ועשר דקות לאחר מכן הבין אחד מהם כי מדובר בחטיפה, והתקשר למוקד 100. במשטרה לא התייחסו ברצינות הראויה לשיחה, אבל החוטפים סברו כי אותה שיחה יכולה לשבש את תוכניותיהם, ירו באקדח למושב האחורי שבו ישבו השלושה - והרגו אותם.

 

בניגוד לתוכניות המקוריות של החוטפים, הם ביצעו פניית פרסה בחזרה לכיוון חברון. כעבור כשעה הגיעו לשולי העיירה דורא, צפונית לעיר, ושם שרפו את כלי הרכב ועברו עם החטופים למכונית מילוט. את הגופות הם הטמינו שעות לאחר מכן בטראסה, שלושה קילומטרים מערבית לחלחול - ואז הסתתרו.

זירת מציאת הגופות ()
זירת מציאת הגופות

כמה שעות לאחר מכן זיהו מנגנוני הביטחון הפלסטיניים את כלי הרכב השרוף ודיווחו לצה"ל. ב-5:50 בבוקר, שבע שעות לאחר החטיפה, הרצח והקבורה, עלה לראשונה חשש לגורל הנערים. השב"כ וצה"ל קיבלו רק אז הודעה ראשונית בנושא, ומבצע "שובו אחים" החל.

 

שבועיים וחצי לאחר האירוע, אותרו שלוש הגופות בבור לא עמוק שנחפר על ידי חוטפיהם בוואדי שבין הכפר בית כחיל לחלחול, סמוך לבריכה חקלאית. המחבלים כיסו את מקום הקבורה בשיחים, ביריעת פלסטיק ובאבנים, אך לפני כמה ימים נמצאו בסמוך משקפיים וסנדל של אחד החטופים, ואלו מיקדו את המחפשים בשטח.

 

על פי הודעת השב"כ, מרואן קוואסמה (29) ועמאר אבו עיישה (33) מחברון, שני מחבלים פלסטיניים מחמאס שריצו תקופת מאסר בכלא הישראלי בעבר, הם שני המעורבים העיקריים בחטיפה. מאז האירוע התנהל מצוד אחר השניים, אך מאמצי מערכת הביטחון לא הובילו עד כה לאיתורם. על פי הודעת שב"כ לאחר איתור הגופות, "הארגון ממשיך במאמצים המודיעיניים והמבצעיים ללכידת כל המעורבים בפיגוע, ובכלל זה שני המבוקשים החשודים כחוטפים ורוצחי הנערים".

 

"שלושת הנערים נחטפו ונרצחו בדם קר על ידי חיות אדם", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הקבינט אמש. "לבנו שותת דם, העם כולו בוכה עם המשפחות. נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן, וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים שהיו בדרך הביתה לפגוש את הוריהם ולא יראו אותם עוד. חמאס אחראי וחמאס ישלם".

 

פוליטיקאים ואישי ציבור רבים הגיבו אף הם לאירוע, הביעו צערם על מות הנערים וקראו ברובם לתקוף את חמאס. "כל העם מרכין ראש ביגון כבד מנשוא", אמר נשיא המדינה שמעון פרס. "זה 18 ימים שהעם התפלל בפה אחד כי גורל הנערים הנפלאים שלנו יהיה כי יימצאו חיים ושלמים. עתה, עם קבלת הבשורה המרה, עם ישראל כולו מתאבל על מותם בטרם עת. נישאר נחושים להעניש ביד קשה את המחבלים הנפשעים. מלחמתנו בטרור רק תגבר ולא תיחלש כדי שטרור רצחני זה לא יעז להרים את ראשו".


פורסם לראשונה 01/07/2014 14:59

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתי בלומנטל, שחר חי, אחיה ראב"ד וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האבל הנורא
צילום: רויטרס
צילום: עידו ארז
טקס האשכבה לאייל יפרח באלעד
צילום: עידו ארז
מומלצים