שתף קטע נבחר

גל קריאות נקמה ושנאה: "מוות לערבים"

שורת עמודי פייסבוק חדשים שצברו עשרות אלפי לייקים ושלל תמונות ברשתות קוראים לנקמה על רצח שלושת הנערים. גולשים קוראים "להשמיד כפרים שלמים" וחיילים כתבו: "באנו לנקום"

"די!!! הגיע הזמן שהם יפחדו. נקמה בישמעאל!", כתב הגולש גל בעמוד פייסבוק שנפתח שלשום תחת השם "נקמה בערבים!", ובו תמונותיהם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח. "לא ניתן להם לרצוח אותנו, לא ניתן להיסטוריה לחזור על עצמה, נקמה בערבים עכשיו!", כתבו פותחי העמוד, שיש לו כבר יותר מ-3,000 עוקבים.

 

עוד בחדשות:

 

זהו רק אחד מכמה עמודים שנפתחו בימים האחרונים בפייסבוק ומוקדשים לפריקת זעם ולקריאות נקמה נחרצות בעקבות רצח שלושת הנערים. באחד הפוסטים שהעלו פותחי העמוד, מוצגת תמונה של הזמר ג'סטין ביבר מחזיק שלט: "נקמה בערבים! נקמת אייל, נפתלי וגיל-עד". לצד התמונה כתבו: "כמו שאתם רואים, זה לא אמיתי, אבל המציאות והמצב בישראל גם לא אמיתיים!".

 

הקבוצה הגדולה ביותר שנפתחה עד כה היא קבוצה תחת השם "עם ישראל דורש נקמה" שצברה יותר מ-34 אלף לייקים מאז פתיחתה בפייסבוק ביום שני האחרון.

 

סרטון שנפוץ בימים האחרונים: ערבייה מסולקת מהרכבת בירושלים 

כמו בתקופה שלאחר פרוץ פרשת "דוד הנחלאווי" גם כאן החליטו חיילים להביע את דעתם בנוגע לרצח שלושת הנערים. מנהל הקבוצה כתב אתמול בפוסט שפרסם לכל אזרח וגם לחיילים לצלם עצמם עם הכיתוב "עם ישראל דורש נקמה" ולהעלות את התמונות לדף. "אנחנו רוצים שתצטרפו אלינו למאבק החשוב הזה", נכתב בפוסט.

 

אחד החברים בקבוצה כתב היום: "הרבה שואלים פה מה זה נקמה. להרוג חפים מפשע? אז לא. אנחנו הכי ימניים בדעותינו, אבל מטרת הקבוצה היא ליקום את דמם של החטופים, לתפוס את המחבלים שחטפו והרגו אותם ולבצע נקמה".

 

כאמור גם חיילים לא נשארו אדישים למתרחש בימים האחרונים. שני חיילים מגדוד החרדי נצח יהודה בחטיבת כפיר העלו תמונה עם דף נייר שעליו נכתב: "גם אנחנו לוחמי חטיבת כפיר בגדוד נצח יהודה בעד עונש מוות לכל המחבלים שיש להם יד חופשית. באנו לנקום".

לוחמי כפיר: "באנו לנקום" ()
לוחמי כפיר: "באנו לנקום"בקבוצת הפייסבוק ניתן למצוא גם תמונות של חייל שמחזיק מקלע מאג ועל גופו נכתב "נקמה 97" ושל שוטר מג"ב שהעלה תמונה עם סמל משמר הגבול והכיתוב "דורשים נקמה" כשלצד דף הנייר הונחה כומתת היחידה ואקדח. חייל אחר הצטלם כשהוא מצדיע וכתב על גופו "עם ישראל דורש נקמה".

 

בדובר צה"ל ביקשו להבהיר כי אם חיילים מעורבים בשליחת תמונות גזעניות ובקריאה לפגיעה בחפים מפשע הרי שמדובר באירוע חמור שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה מחיילי צה"ל. כל מקרה שייוודע למפקדים יטופל במלוא החומרה".

 

עוד נמסר כי "חופש הביטוי ברשתות החברתיות לא מהווה תחליף לשיח פיקודי המתבקש במקרים מעין אלו. צר לנו שתחושת העצבות הלאומית מנוצלת על ידי גורמים פוליטיים להסתה ולקשירת משרתי צה"ל לתופעה מסוג זה".

 

בחודש שעבר נודע ל-ynet כי בצה"ל גיבשו תוכנית הסברה מיוחדת בעקבות פרשת דוד הנחלאווי לפיקוד הזוטר ולמתגייסים הטריים, והיא תועבר לכל טירון החל ממחזורי הגיוס הקרובים.

 

התוכנית תבהיר לחיילים כי מצופה מהם לדווח למפקדיהם על אירוע חריג ש"עומד בניגוע לערכי רוח צה"ל כדוגמת חיילים הנחשפים לתכנים שעומדים בסתירה לערכי הצבא וממשיכים להפיצם". על פי התוכנית, ייאסר על החיילים להגיב ב"לייק" על פוסטים כאלה והדבר יהפוך אותם לשותפים לעבירה.לוחם גולני לנתניהו: "ואם זה היה הבן שלך?" ()
לוחם גולני לנתניהו: "ואם זה היה הבן שלך?"

בפוסט אחר בקבוצת "נקמה בערבים" מציגים מקימי העמוד כרזה: "חקיקת חוק גזר דין מוות למחבלים מיד! שמים סוף לביזיון". בפוסט נוסף הם כותבים: "עלות אסיר ביטחוני למדינה: 93,975 שקל בשנה. עלות כדור 5.56 = חצי שקל. ממשלת ישראל היקרה, בימים אלה זה הזמן לחסוך".

 

אחד הגולשים העלה לעמוד זה פוסט ובו נעל בצבעי דגל פלסטין וכתב: "The best ass kicker – Palestine". הגולש אבנר כתב: "הגיע הזמן לסיים את התקופה של להיות יפי נפש. לעבור לפעולה. כל יהודי באשר הוא לא יהיה קרבן שווא!!! הגיע הזמן להשיב מלחמה שערה, להשמיד כפרים שלמים, לא רק בית המחבל!!! הגיע הזמן לגזר דין מוות למרצחים!!!! עם ישראל חי וחזק!!".

מעמודי הפייסבוק        ()
מעמודי הפייסבוק
 

הקריאות לנקמה מעמודי הפייסבוק          ()
הקריאות לנקמה מעמודי הפייסבוק
 

פוסט נוסף בעמוד זה מסית למעשה לפגיעה בח"כ חנין זועבי. הוא מציג את תמונתה ותמונות שני המעורבים המרכזיים ברצח שלושת הנערים לצד הכיתוב "דמכם בראשכם". עוד נכתב בפוסט זה: "בחנין זועבי גם צריך לטפל כמו שצריך לטפל במחבלים, אבל לצערנו מדינת ישראל לעולם לא תעשה את זה, אבל למחבלים מגיע מוות!!".

 

עמוד אחר, שנפתח אף הוא שלשום, הוא "העם דורש נקמה עכשיו", ובתמונתו הראשית מוצגת תמונת שלושת הנערים לצד הכיתוב: "השם יקום דמם". לעמוד, שצבר 2,080 לייקים, הועלו פוסטים שונים של גולשים הקוראים לנקמה. הגולשת אלה העלתה תמונה של שלט שעליו נכתב: "ביבי, עם ישראל דורש נקמה!".

 

בפוסט אחר שהועלה היום לאחר הדיווח על חטיפת נער ערבי במזרח ירושלים, מופיעה תמונה של שלוש אצבעות שעליהן נכתב "העם דורש נקמה", וכן צוין: "שערורייה!!! אצל הנערים היהודים שנרצחו (הי"ד) ארך למשטרה שמונה שעות ועשרות שיחות טלפון כדי להתחיל בחיפושים, ואילו כשמדובר בנער ערבי, די בדיווח אחד של אזרח, והמשטרה על הרגליים".

 

זאת אף שקרובי משפחתו של נפתלי פרנקל מסרו בעניין החטיפה ומציאת הגופה: "אם אכן נרצח צעיר ערבי על רקע לאומני הרי שמדובר במעשה מחריד ומזעזע. אין הבדל בין דם לדם. אין הצדקה, אין סליחה ואין כפרה לרצח כלשהו".

 

עמוד נוסף שנפתח באותו היום נקרא "עונש מוות למחבלים", ומגדיר עצמו "מחאת ענק נגד הטרור". פותחי העמוד, שצבר עד כה 931 לייקים, כתבו: "שימו לב למספר: 1,414 פיגועים בוצעו באיו"ש במהלך 2013, ויותר מ-500 מתחילת 2014... האם אין זה מספיק בכדי לצאת לפעולה כוללת ולתת לצה"ל לעשות את העבודה?".

 

אחד הגולשים, אור, העלה לעמוד כרזה: "עם חזק מחסל טרור, תנו לצה"ל לכסח". גולשת אחרת, הודיה, העלתה תמונה של עצמה מצולמת עם שלט: "העם דורש נקמה!". לצדה היא כתבה: "לא עוד פיגועים, פחד ואיומים! דורשים ממקבלי ההחלטות לפעול, ולא, נחליף אותם אחד-אחד!".

 

עמוד אחר נפתח בפייסבוק כבר ב-15 ביוני, פחות משלושה ימים לאחר החטיפה, ונקרא "הפגנת המונים: נקמה – חיסול כל ארגוני הטרור; הריבונות הישראלית ביו"ש והר הבית". בתמונה הראשית של העמוד נראים שלושת הנערים לצד כרזה: "דם יהודי אינו הפקר!".

 

המחאה מצאה את דרכה גם לרחובות, לצד כל אלה הופצו אתמול עלונים בתחנות אוטובוס בירושלים, שבהם נכתב: "ממשלת ישראל, די לדיבורים. דורשים נקמה!".


פורסם לראשונה 02/07/2014 15:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קריאות לנקמה בפייסבוק
דורשים נקמה
מומלצים