שתף קטע נבחר

העסקים נפתחו בשבת, פקחי ת"א נתנו דו"חות

המרכולים הגדולים לא נסגרו למרות החלטת השר סער, פקחי העירייה מסרו להם דו"חות על סך 730 שקל. העובדים מאוכזבים: "פוגעים לאנשים בפרנסה, ההתנהלות מקוממת". הקונים המשיכו לנהור למרכולים: "זה מה שכיף כאן"

שישה ימים לאחר ששר הפנים גדעון סער הטיל פצצה ואסר על עיריית תל אביב לעגן בחוק פתיחת מרכולים בשבת - נמסרו היום (שבת) דו"חות ראשונים לבעלי העסקים שהחליטו בכל זאת לאפשר ללקוחות להצטייד במזון גם ביום המנוחה. פקחי עיריית תל אביב החלו במסירת דו"חות על סך 730 שקל לבעלי עסקים, שנפתחו גם במקומות האסורים על פי תיקון סער - כלל העיר מלבד מתחמים מסחריים הכוללים את נמל תל אביב, נמל יפו, "מתחם התחנה", נווה צדק וחנויות נוחות בתחנות הדלק.

 

אתמול בערב, עם כניסת השבת, עוד נראה היה שהעסקים בתל אביב מתנהלים כרגיל. מלבד מספר מועט של פיצוציות שנסגרו וצעדי מחאה שקטים שנקטו עובדי הסניפים כדוגמת לבישת חולצות כיתוב מחאתי כדוגמת "מתגייסים לשמור על השבת של תל אביב" שלבשו עובדי טיב טעם ו"לא נעים לראות am:pm סגור", לא נראה זכר לצעד שהסעיר את העיר.

 

אבל היום זה השתנה. בשעה 13:00 הגיעו הפקחים לסניף am:pm ומסרו לעובדים את הדו"ח. הם עשו זאת לאחר שלקראת סוף השבוע קיבלו 311 בעלי עסקים התראות לסגירת עסקיהם הפועלים בשבת. כל זאת, בעקבות החלטת סער, שעוררה ביקורת ציבורית הן מצד תושבי העיר והן מצד עיריית תל אביב, שהצהירה כי בכוונתה לעתור לבג"ץ. בינתיים הודתה העירייה כי אין לה ברירה והיא נאלצת לשוב ולאכוף את החוק הקיים והאוסר על פתיחת מרכולים בשבת, כדי להימנע מביזיון בית המשפט.

 

נועה פנחסוב, עובדת סניף am:pm סיפרה: "המהלך הזה יפגע בהרבה מאוד אנשים שמגיעם לכאן בסופי שבוע. באופן אישי אני סטודנטית שיכולה לעבוד רק בסופי שבוע וזה פוגע גם בי". גם לפיצוציית "על הפינה" ברחוב קפלן הגיעו הפקחים ונתנו דו"ח. "אלו הימים היחידים שאני יכול לעבוד בנוסף והם פוגעים לאנשים בפרנסה סתם. בעיר הזאת זה לא אמור להפריע לאף אחד, כל ההתנהלות מקוממת", אמר אורן כהן, מוכר בחנות.

 

נפתחו בשבת, ישלמו 730 שקל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נפתחו בשבת, ישלמו 730 שקל(צילום: מוטי קמחי)

מאבק העסקים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מאבק העסקים(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

ועדיין, המרכולים הגדולים הפתוחים בשבת נשארו פתוחים גם היום, וגם לאחר חלוקת הדו"חות, והמוני קונים פקדו אותם - כבכל סוף שבוע. "כל השבוע אני עובדת ורק בסוף השבוע יכולה להרשות לעצמי לערוך קניות", אמרה סמדר נחשון שערכה אתמול קניות בסניף טיב טעם, כשעתיים לאחר כניסת שבת. 

  

הקונים לא התעמתו עם הפקחים, אבל רבים מהם התנגדו לצעד. "אני מתנגדת נחרצת לסגירת חנויות בשבת", אמרה מרינה רודינסקי והסבירה: "אני קונה רק בשבת כי אין זמן יותר נוח. זה מה שכיף בעיר הזאת, שהכל תמיד זמין, אחרת הייתי נשארת לגור באשדוד. אני מעדיפה לא לקנות כל השבוע ולקנות רק שבת כדי לתמוך במאבק". גיא גולדברג תקף אף הוא את השר סער ואמר: "זה מריח כמו תרגיל פוליטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מחלקים דו"חות, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים