שתף קטע נבחר

תגובות חריפות בשמאל לדברי שרון ב'ניו יורקר'

"שרון אומר את מה שהוא חושב רק כשנדמה לו שהציבור הרחב אינו שומע", אמרו אנשי ברק, "ובוודאי שלא יביא שלום". מטה שרון: הוא ינהל משא ומתן עם ערפאת כפי שעשה בעבר

תגובות סוערות נשמעו היום בצד השמאלי של המפה הפוליטית, בעקבות פרסום הדברים שאמר יו"ר הליכוד, אריאל שרון, בראיון ל"ניו יורקר" בנובמבר האחרון. בין השאר אמר שרון בראיון כי ערפאת הוא שקרן ורוצח, וכי אי אפשר להגיע לשלום עם הפלסטינים.
ראש הממשלה אהוד ברק, אמר כי זוהי התבטאות מצערת ובעייתית. "אני מקווה שערביי ישראל ידעו להצביע נכון ביום הבחירות לטובת מי שטוב למדינה" אמר ברק.
ממטה ברק נמסר גם כי "הכתבה ב'ניו יורקר' חושפת את פרצופו האמיתי של שרון הקיצוני. שרון אומר את מה שהוא חושב רק כשנדמה לו שהציבור הרחב אינו שומע. שרון בוודאי שלא יביא שלום, אבל יביא איתו את אביגדור ליברמן. הכינו את המקלטים".
גם חבר הכנסת רן כהן (מרצ) אמר: "בכל פעם שמשפשפים את העיניים, צץ אריק שרון האמיתי, שלא אומר את מה שיועצי התקשורת שלו אומרים לו. שרון של אחרי הבחירות יהיה שרון של ה'ניו יורקר' ושל ביטאון חב"ד - פרובוקטור מסוכן, שכל קשר בינו לבין שלום יתנדף כלא היה, וכל קשר בינו לבין מלחמה יתהדק, כי זה שרון האמיתי".
שמעון פרס אמר על דברי שרון: "אני מקווה שדברים אלו שנאמרו על ידי שרון ואתמול על ידי איווט ליברמן יביאו את העם למסקנה כי אין לבחור בהם, מאחר וממשלה בראשותם תהווה סכנה לבטחונה של המדינה".
בתגובה לפרסום נמסר ממטה ההסברה של הליכוד כי עמדתו של שרון היתה תמיד ששלום אמיתי יוכל להיות מושג אך ורק בשלבים ולא 'במהלך אחד בחטף'. הראיה לכך, לדברי הליכוד, שמדיניותו השנויה של ברק לא הביאה לשלום אלא ללחימה. בתגובה לציטוטים אודות ערפאת נמסר: "בלי קשר לדיעותיו של שרון על ערפאת, ערפאת הוא ראש הרשות הפלסטינית ולכן כראש ממשלת ישראל שרון ינהל עמו מו"מ כשם שניהל אתו מו"מ בעת שהיה שר חוץ. בנוגע להפניית חלק הגוף האחורי בעת התפילה המוסלמית לכיוון הר הבית נמסר: "שרון ציטט דבר הלכה איסלמי שבו נאמר שהמאמין יתפלל שפניו למכה ואחוריו להר הבית. וזאת כדי להוכיח שהמחלוקת בינינו לפלסטינים היא מחלוקת פוליטית ולא דתית".

תמיכה מימין

ואילו בימין הובעה תמיכה בדברי שרון, על כך שאין אפשרות להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים. הדברים נאמרו לפני ישיבת ראשי סיעות האופוזיציה התומכות בשרון, על ידי יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, יו"ר המפד"ל יצחק לוי, יו"ר ישראל בעלייה, נתן שרנסקי, וח"כ רחבעם זאבי מהאיחוד הלאומי.
לדברי זאבי, הדברים שיוחסו לשרון בראיון "משקפים רק חלק מהאמת על ערפאת". לדבריו, ערפאת הוא "שקרן, נוכל, רמאי ורוצח ילדים, והדברים שרבין אמר עליו הם חמורים פי 10 מהדברים ששרון אמר עליו". הוא הוסיף כי "שלום עם הפלסטינים אפשר להשיג לא רק עם ערפאת. ערפאת הוא תופעה חולפת".
לדברי שאול יהלום (מפד"ל), "יש להחליף את ההנהגה הפלסטינית כדי שיהיה שלום. כל עוד ערפאת בשלטון, "לא יהיה שלום לעולם".
שרנסקי אמר כי "הפלסטינים הוכיחו שהם אינם פרטנרים. גם כשמוותרים להם על כל הקווים האדומים הם נוהגים באלימות, ועם פרטנר כזה אין אפשרות לנהל מו"מ".

"ערפאת אויב מר"

בראיון שהעניק שרון למגזין האמריקני רק לפני חודשיים הוא אמר כי "ערפאת הוא שקרן ורוצח, הוא אויב, אויב מר", ואף רמז כי ישראל ניסתה בעבר לחסל את ערפאת כמה פעמים: "כל ממשלות ישראל עשו ניסיונות 'לוותר על חברתו' ומעולם לא הצלחנו", ציין.
בהתייחס לפתרון הסכסוך, טען שרון: "אי אפשר להגיע לשלום. הדבר היחיד שישראל יכולה לקוות לו הוא הסכם של אי לוחמה. במלים אחרות - שביתת נשק". הוא הוסיף, כי אין טעם שישראל תעשה ויתורים במשא ומתן. "ישראל לא תיראה טוב, גם אם תעשה את כל הוויתורים שבעולם", טען.
באשר לדרישת הפלסטינים לריבונות על הר הבית, אמר שרון: "כאשר יהודים מתפללים, הם פונים לכיוון הר הבית. כאשר ערבי מתפלל הוא פונה למכה. הגב שלו מופנה למסגדים שעל ההר, וגם חלקים יותר נמוכים מגבו".
בתשובה לשאלה אם יש לו פתרון לבעיית הטרור הפלסטיני, הביא שרון כדוגמה ל"תגובה יצירתית" את הפעולות שנקט בשנות ה-70 ברצועת עזה: "פעם תפסנו ספינת דיג לבנונית, שמנו בתוכה חיילים ישראלים, דוברי ערבית, לבושים בבגדים לבנוניים. הם נחתו בחוף עזה, והפלסטינים הסתירו אותם, כי החיילים אמרו להם שהם טרוריסטים מבוקשים. הפלסטינים לקחו אותם לפגוש קבוצה של טרוריסטים חשובים בחלק הצפוני של עזה, וכשהם נפגשו, החיילים שלנו הרגו אותם".
כתב ה"ניו יורקר", ג'פרי גולדנברג, שריאיין את שרון בנובמבר, סיפר כי בשבוע שעבר שוחח עמו שוב, אך שמע ממנו מסרים אחרים, הדומים להצהרותיו המתונות מאז תחילת מערכת הבחירות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גילי כהן מגן
שרון. "חלקים נמוכים מגבו"
צילום גילי כהן מגן
ארכיון ידיעות אחרונות
רן כהן. "זהו שרון האמיתי"
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים