שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP, רויטרס

מפגינים בעכו: "אין כמו חטיפת חיילים"

כ-250 מפגינים חסמו את הכביש בעיר העתיקה וקראו: "רק אבנים יגנו על בתינו". המפכ"ל דנינו נפגש עם ראשי רשויות במגזר הערבי שגינו את ההפגנות האלימות. ראש העיר נצרת נגד הח"כים הערבים: "חיממו האווירה"

ההפגנות התחדשו: כ-250 בני אדם הפגינו הערב (ב') בעיר העתיקה בעכו נגד רצח הנער מוחמד אבו חדיר משועפט כהזדהות עם העם הפלסטיני. המפגינים חסמו את הכביש הראשי, הניפו את דגלי פלסטין וקראו: "אין כמו חטיפת חיילים". כוחות גדולים של היס"מ ומשטרה חסמו את המפגינים ובמקום פרצו עימותים אלימים.

 

בזמן שהמפגינים נכנסו לעיר העתיקה פרצה קטטה המונית בינם לבין מספר מתושבי עכו שלא היו מעוניינים בהפגנה. כוחות משטרה הפרידו בין הצדדים. חלק מהמפגינים תקפו את צלם ynet, שברו לו את המצלמה ופצעו אותו קל.

 

עוד בחדשות:

בלעדי: צפו ברונאל פישר מקבל מחסן את תיק הדולרים

שמועות כוזבות בווטסאפ: "יוצאים למבצע"

קים ג'ונג און שולח צבא מעודדות לד' קוריאה

 

המפגינים צעקו גם "נקריב את חיינו למען פלסטין" ו"מוחמד אבו חדיר תנוח – אנחנו נמשיך להיאבק במקומך באבנים. רק אבנים יכולים להגן על בתינו ואדמותינו. המשטרה לא תרתיע אותנו". אחד המפגינים אמר ל-ynet: "המדיניות של כוחות המשטרה והיס"מ נגד המפגינים לא תרתיע אותנו אלא מחזקת את עמדתנו. נמשיך בהפגנות כדי להשמיע את זעקתנו לכל העולם ולממשלה, שמנסה להשפיל אותנו ולגרש אותנו מביתנו". מכובדי העיר גם הגיעו למקום והרגיעו את הרוחות בין המתעמתים.

 

קוראים בעד חטיפת חיילים. מפגינים בעכו ()
קוראים בעד חטיפת חיילים. מפגינים בעכו

מוקדם יותר היום, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו נפגש במטה מחוז צפון בנצרת עם ראשי הרשויות של המגזר הערבי כדי לשוחח עמם על הדרכים להרגעת האווירה במגזר עקב העימותים האלימים שפרצו לאחר רצח הנער הערבי.

 

עם זאת, במקביל לביקורו של דנינו בנצרת התקבלה היום הודעה על המשך ההפגנות ביישובים במגזר הערבי. בין השאר מתוכננות הפגנות בכפר כנא, עראבה, מג'ד אל-כרום וכפר יאסיף. גם ביישובי המשולש, בהם ערה, מתוכננות הפגנות כמו גם בנגב.

 

חלק מהתושבים במגזר הערבי אמרו שפגישת המפכ"ל עם ראשי הרשויות הגיעה מאוחר מדי ולא תתרום בשום דבר. "לצערי, דנינו הגיע בזמן הלא נכון. חשוב שהוא יבין שאף אחד לא יכול לשלוט על כל ההפגנות והמצעדים בגלל היחס המשפיל שמקבל המגזר הערבי מצד הממשלה והמשטרה", אמר תושב נצרת. "אנו נמשיך להיאבק נגד כל מה שקורה לעם הפלסטיני ולא נשתוק על האלימות והיחס שמקבל העם הפלסטיני".

 

מאז פרוץ הפרות הסדר ביום שישי נעצרו כ-220 חשודים ונפצעו 36 שוטרים באורח קל. המשטרה ממשיכה בהיערכותה המוגברת ואלפי שוטרים ולוחמי מג"ב פרוסים ברחבי הארץ כדי להכיל את הפרות הסדר.

 

המפכ"ל קרא לראשי הרשויות לעבוד בשיתוף פעולה כדי למנוע את הפרות הסדר ושמע מהם דעה אחידה וברורה לגבי ההתפרעויות. "אנו נגד האלימות". ראש העיר נצרת עלי סלאם אף תקף את חברי הכנסת הערבים בטענה שהתסיסו את השטח. "הם הגיעו ביום שבת וחיממו את האווירה. בזמן שהיו הפגנות והתפרעויות, לא ראינו אותם מתייחסים לעניין אלא רק ראינו אותם מצולמים בבתי המשפט", אמר סלאם ל-ynet.

 

 

דנינו בפגישה עם ראשי הרשויות. "לעבוד בשיתוף פעולה" (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
דנינו בפגישה עם ראשי הרשויות. "לעבוד בשיתוף פעולה"(צילום: מוחמד שינאווי)

לדבריו, "ועדת המעקב של ערביי ישראל הציעה אתמול להקים הפגנה ביום שישי הקרוב בעיר לאות הזדהות עם העם הפלסטיני נגד רצח אבו חדיר, אך אני סירבתי. לא הסכמתי כי אני לא רוצה לחמם את הזירה ולראות את כל מה שבנינו נופל תוך תקופה קצרה".

 

סלאם היה מעורב בניסיונות להדוף את המתפרעים במהלך העימותים בימים האחרונים בעירו. "אנחנו כבר יומיים רצים אחריהם. אני בעד שכל אחד ידבר על הכאב שלו, אבל בלי התפרעויות. אסור לקיים הפגנה או תהלוכה בנצרת בהשתתפות אלפי אנשים. לא יהיה לנו כוח שישלוט עליה אם קורה אירוע חריג. אני מודאג מאוד מכל מה שקורה במדינה. זה התחיל בתג מחיר ובחטיפת הנערים ולא יודעים מה מחכה לנו עוד".

 

ראש רשות ערבית: "עלולים לשלם מחיר כבד"

אחמד דבאח, ראש מועצת דיר אל-אסד, גינה אף הוא את האלימות וההפגנות גם בצד הערבי, אך גם בקרב הציבורי היהודי. "אין דרך אחרת חוץ מלחיות ביחד. אני דיברתי עם דנינו בעניין הקיצוניים משני הצדדים ואמרתי לו שצריכים לשים אותם בפינה. המפכ"ל דיבר על שיתוף הפעולה ואנחנו אמרנו לו שעל הממשלה לדאוג למגזר הערבי מבחינת תקציבים".

 

חברי הכנסת יחימוביץ' ורוזנטל בסוכת האבלים בשועפט (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
חברי הכנסת יחימוביץ' ורוזנטל בסוכת האבלים בשועפט(צילום: עפר מאיר)

שליח הפלסטינים למו"מ סאיב עריקאת עם אביו של מוחמד אבו חדיר (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
שליח הפלסטינים למו"מ סאיב עריקאת עם אביו של מוחמד אבו חדיר(צילום: עפר מאיר)

אוטובוס נרגם באבנים בצומת שוקת, הלילה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אוטובוס נרגם באבנים בצומת שוקת, הלילה(צילום: הרצל יוסף)

נזק נגרם לתחנת משטרה באיכסאל ()
נזק נגרם לתחנת משטרה באיכסאל

זיאדן כעביה, ראש מועצת כעביה, הוסיף: "הגיע הזמן לפעול יחד נגד כל מה שקורה במגזר הערבי. אנו חייבים להתאמץ בכדי לחזור לשגרה, אחרת נשלם מחיר כבד. מפכ"ל המשטרה הבטיח לנו שהוא ישמע אותנו ויאפשר לנו להתערב בהרגעת המצב ודרשנו ממנו גם להוציא את השוטרים מהיישובים הערביים כדי שלא יהיו מהומות והתנגשויות בינם לבין התושבים".

 

במקביל לביקור דנינו עם ראשי הרשויות בנצרת, נפגשה שרת המשפטים ציפי לבני עם מנהיגים פוליטיים ורוחניים במגזר הערבי. בפגישה נכחו גם ראש העיר סכנין מאזן גנאיים, ראש העיר כפר קאסם עאדל בדיר, ראש העיר רהט טלאל אל-קרינאווי והשייח כאמל ריאן.

 

"אנחנו מוציאים מכאן היום מסר בקול אחד שצריך להישמע בעברית ובערבית ומכוון לאזרחי ישראל כולם, יהודים וערבים כאחד: כולנו אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל הדמוקרטית, שהיא מדינת חוק", אמרה לבני. "צריך להפסיק את דברי ההסתה ולא משנה באיזו שפה".

 

ביקור פרס בסוכת האבלים בוטל מחשש להתפרעויות

במהלך היום הגיעו שרים וחברי כנסת לסוכת האבלים של משפחת אבו חדיר בשועפט. בין המבקרים היה השר עמיר פרץ (התנועה) ששמע מאביו של מוחמד, חוסיין, דרישה חד משמעית להרוס את בתי החשודים ברצח בנו. פרץ השיב לו כי על הממשלה לשקול שימוש באמצעים קשים יותר נגד הטרור היהודי.

 

דבריו של השר ממפלגת התנועה נקטעו על ידי חבר ועדת המעקב של ערביי ישראל, שהאשים אותו בהשתייכות לממשלה שאחראית לרצח הנער. בהמשך פרץ אמר לאב חוסיין: "גם אני וגם הילדים שלי בוכים איתכם. אפילו חיות לא עושות את מה שעשו לבן שלך. אנחנו צריכים להוכיח גם לך וגם לעולם שנטפל בהם באופן קשה יותר ממה שמטפלים בארגוני הטרור".

 

בין המבקרים היו גם חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ומיקי רוזנטל ממפלגת העבודה. האחרון הביע בפני האב תקווה כי אולי הרצח של מוחמד ישנה את המחשבה בשני העמים. גם חלק מחברי הכנסת הערבים ביקרו בסוכת האבלים, בהם ח"כ חנין זועבי מבל"ד שתקפה: "ראש הממשלה מגנה את הרצח, אבל מי שאחראית לרצח של מוחמד, כמו רציחתם של 1,200 ילדים פלסטינים אחרים, זו ממשלת ישראל".

 

במקביל, נשיא המדינה שמעון פרס שוחח עם אביו של אבו חדיר והביע את תנחומיו. "אני מלא בושה ומשתתף בצערך ובצער האם. אני מתבייש בשם עמי ומצטער יחד איתך". חוסיין אבו חדיר הודה לנשיא על הדברים והשיב לו: "צריך צדק של בית משפט אמיתי".

 

פרס רצה להגיע לאוהל המנחמים, אך המאבטחים של הנשיא שהגיעו לשועפט שמעו מבני המשפחה כי עדיף שפרס לא יגיע מחשש שיחלו התפרעויות של צעירים. המאבטחים קיבלו את המידע ועזב את המקום ובכך הביקור בוטל.

 

ביקור מתוכנן של הרבנים הראשיים לישראל דוד לאו ויצחק יוסף בבית משפחת אבו חדיר בשועפט בוטל בשעות האחרונות בהוראת כוחות הביטחון. בלשכות הרבנים אמרו כי המשטרה והשב״כ הודיעו על הביטול בשל התרעה חמה נקודתית על פגיעה באנשי ציבור הבאים לנחם. הרב יוסף הסביר את רצונו שלו ושל הרב לאו להגיע לסוכת האבלים. "אנחנו מנהיגי הדת צריכים להוביל מסר של פיוס".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביאל מגנזי וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים