שתף קטע נבחר

"להקל על עסקים שעלולים לקרוס בגלל המצב"

ח"כ איציק שמולי יוזם דיון חירום ומבקש להגביר סיוע לעסקים קטנים ובינוניים באזורי האיום - גם 55 ק"מ מהרצועה. "אסור לחכות עם זה"

בעקבות ההסלמה בדרום, יוזמה בכנסת מבקשת להעניק חיזוק כלכלי לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים שבאזורים שסופגים ירי רקטות. היוזמה נולדה בעקבות הרחבת המבצע הצבאי ומבקשת להעניק "מטריית הגנה כלכלית" לעסקים שעלולים למצוא עצמם בסכנת קריסה. מוביל היוזמה בכנסת, ח"כ איציק שמולי (העבודה), טוען כי יש לספק כבר מעכשיו "בלוני חמצן" לנוכח האיומים להרחיב את המבצע.

 

שמולי הודיע כי ייזום דיון חירום במליאת הכנסת ובוועדת הכספים בדרישה להכניס את מתן ההקלות לעסקים קטנים ובינוניים כבר עתה, ולהרחיב את העסקים הנכללים בפיצוי לטווח של 55 ק"מ מגבול רצועת עזה.

ח"כ איציק שמולי (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ח"כ איציק שמולי(צילום: ירון ברנר)
 

היוזמה כוללת בנוסף גם פיצוי מוקדם לכ-25 אלף בעלי עסקים קטנים ובינוניים בטווח של 55 ק"מ מהגבול, תגבור משמעותי של מסלולי הסיוע הקיימים בתחום האשראי ובתחום הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים, ודחיית תשלומי המסים במע"מ ובארנונה.

 

במסגרת היוזמה פנה שמולי לחשב הכללי במשרד האוצר בדרישה להקלה בפירעון תשלומי המשכנתה לתושבי האזור, ולמפקח על הבנקים על מנת לספק לתושבי הדרום אשראי נוסף ולהימנע ממצבים של הגבלת חשבונות או של גביית עמלות נוספות בגין הרחבת מסגרת האשראי של התושבים.

 

"במקביל להתרחבות המבצע הצבאי ולפריסת מטריית הגנה ביטחונית, הממשלה חייבת כבר עכשיו לספק מטריית הגנה כלכלית לעסקים הקטנים והבינוניים שנמצאים בסכנת קריסה", אמר שמולי.

 "יש חשיבות קריטית לכניסת ההקלות לתוקף כבר עכשיו, במקום לחכות לסוף המבצע שאין יודעים מתי הוא יסתיים. עד אז יש חשש שרבים מהעסקים הקטנים והבינוניים בדרום כבר יקרסו.

 

"אם דורשים מהתושבים בדרום אורך נשימה - צריך לספק להם כבר עכשיו בלוני חמצן, והצעדים שאני מציע יעשו בדיוק את זה. המצב הביטחוני פוגע כבר עתה באופן אנוש בבעלי העסקים בדרום הארץ, וסכנת הסגירה ואובדן הפרנסה מרחפת מעל לראשם כבר עתה".

 

לדבריו, המשבר מתבטא בהתרוקנות העסקים מלקוחות, ירידה בפדיון היומי שלעתים מגיע רק ל-10% ממחזור העסקים הרגיל, איבוד מלאי שמתכלה ושחיקת האשראי של העסקים. שמולי מתכוון לצרף ליוזמה חברי כנסת נוספים מכל סיעות הבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוגב אטיאס ואסי כהן
ח"כ איציק שמולי
צילום: יוגב אטיאס ואסי כהן
מומלצים