שתף קטע נבחר
צילום: AFP, רויטרס

טיל תודעה

חדר מצב: הפרשנות המתעדכנת של רון בן ישי

לאורך מבצע "צוק איתן " יוצגו כאן הערכות המצב המעודכנות של פרשננו לענייני ביטחון.

 

יום רביעי, 00:05

בישראל ידעו מדצמבר אשתקד שחמאס מחזיק במספר מועט של רקטות M-302, סיניות במקור, שיכולות להגיע גם צפונית למרכז הארץ. חלקי רקטה מסוג זה נמצאו ביציאה מחדרה הלילה. ככל הנראה הרקטה התפרקה, עם זאת עדיין לא ברור אם מדובר ברקטה תקנית או ברקטה מייצור עצמי בעזה. ה-M-302 אלו רקטות מתוצרת סוריה, שהאיראנים הבריחו לג'יהאד האיסלאמי ולחמאס, עוד לפני האונייה "קלוז C". המשלוח העיקרי של הרקטות היה אמור להגיע באונייה זו, אבל הפשיטה הצה"לית בלב ים מנעה זאת.

הרקטה שנורתה לחדרה ()
הרקטה שנורתה לחדרה

עם זאת, ה"R-160" כפי שכינה חמאס את הרקטה שפגעה באזור חדרה (על שמו של הבכיר שחוסל, עבד אל-עזיז רנטיסי) נותרה רקטה פשוטה יחסית. ל-M-302 שבידי חמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה יש חמישה דגמים, הארוכה שבהן היא לטווח 200 ק"מ עם ראש קרב שמשקלו בין 125 ל-140 ק"ג חומר נפץ. הרקטה מקורה במערכת נשק סינית שדומה למערכת MLRS רב קנית לשיגור רקטות. היא מאוד לא מדויקת, וחיזבאללה ירה אותה במלחמת לבנון השנייה ב-2006 לאזור חדרה.

 

גם לחמאס וגם לג'יהאד האיסלאמי יש רקטות שמגיעות לטווחים של יותר מ-80 ק"מ. שיפור הטווח ברקטות אלו נעשה ככל הנראה באמצעים פרימיטיביים יחסית: רקטה מתרוממת באמצעות דלק רקטי, וברגע שזה אוזל - בשיא הגובה - המנוע הרקטי כבה והיא נופלת.

 

זהו ההסבר הטכני, אולם המטח והירי המרוחק יחסית - כולו בתחום לוחמת התודעה. זו הייתה רקטת תודעה. בחמאס הצהירו שיירו לחיפה, אבל לא הגיעו, ומבחינה זו מדובר בכישלון. האוכלוסייה בעזה מחוברת גם לתקשורת הישראלית, שנחשבת אמינה לעומת התקשורת העזתית, ולכן מודעת למקום הנפילה שמדווח אצלנו.

 

יום שלישי, 22:30

נורו בערך 30 רקטות במטח, שנועד להתגבר על כיפת ברזל. באף מקום בארץ אין נפגעים או נזק ממשי כנראה. צוותים של המשטרה ופיקוד העורף בודקים כעת, כל אחד באזורו, אם היו נפילות והיכן. בוודאות היו נפילות באזור ירושלים.

 

מדוע נשמעו התרעות גם רחוק הרבה יותר מטווח הרקטות? מערכת האזעקה מכוילת לפי מעין אליפסות מדרום-מערב לצפון-מזרח. לכן, אם הרקטה אמורה ליפול בקצה הדרום-מערבי של האליפסה, בכל האזור נשמעת התרעה.

 

21:30

הפיצוץ בכרם שלום: זו לא מנהרה אלא מערכת מנהרות עם אחת מרכזית שמתפצלת מעט לפני הגדר. השלוחה הראשית נועדה למעבר כוח פשיטה מיוחד של חמאס, ושלוחות המשנה, "האצבעות", נועדו להביא מטעני נפץ אל מתחת לצירי תנועה ראשיים כדי שתפוצצו מתחת לכוחות התגבור.

 

המנהרה הזו התגלתה באמצעים מודיעיניים לפני שנחשפה בפועל ממש. אחת משלוחותיה נחשפה בהפצצה מהאוויר בימים האחרונים - ואז הופצץ פתח הכניסה למנהרה בתוך שטח הרצועה. כשנכנסו אנשי חמאס וג'יהאד איסלאמי לתקן אותה, הופעלו מטעני הנפץ של עצמם - והם נהרגו.

 

אבל המנהרה על כל שלוחותיה לא נחשפה, והערב שלוחה אחרת התפוצצה - בשטח הרצועה. החשש הוא שזו הייתה הסחה ונכנסו מחבלים דרך שלוחה אחרת שלא מוכרת (כי לא כל השלוחות נחשפו). זה מה שנבדק - וזו סכנה פוטנציאלית חמורה מאוד ליישובים באזור, ובראשם כרם שלום.

 

זה יכול להיות תאונת עבודה, תרגיל הסחה, או ניסיון לייצור "דמוי פיגוע" לצורכי הסברה, כדי להפגין הצלחה כביכול בתקשורת - אף שבעצם חשיפת המנהרה היא הכישלון הגדול ביותר לחמאס בתקופה האחרונה, עוד יותר מהחטיפה באזור חברון. 

 

21:10

במסיבת העיתונאים שבו הציג את תנאיו לרגיעה, שידר חמאס מצוקה. ראשית מפני שהוא אומר שהוא מוכן להפסקת הירי - אין לכך תקדים במערכות קודמות. שנית מפני שהוא מציג את התנאים (שאין בהם חדש) בפומבי. זה החידוש. הפנייה הזו היא איתות של רצון להפסקת אש: לא רק שהוא מעוניין בה, אלא גם שאינו יכול להיעזר בתיווך מצרי, מפני שהנשיא סיסי לא תומך בארגון כרגע.

 

19:40

הירי לגוש דן וחדירת המחבלים לקיבוץ זיקים מצפון לעזה מקרבים את הכניסה הקרקעית לעזה, שהפכה כמעט ודאית - אלא אם חמאס יבקש הפסקת אש ללא תנאים.

 

הרקטה שירה על פי גרסתו הג'יהאד האיסלאמי היא חלק מארסנל הרקטות לטווח שבין 70 ל-80 ק"מ, המקבילה של ה-M-75 או "מקאדמה" של חמאס. כולן למעשה חיקוי מייצור עצמי של "פאג'ר" 4 ו-5 האיראני - בשל הקושי להבריח לתוך רצועת עזה. מצרים הידקה את המאבק במבריחים מסיני.

 

שם הרקטה שפורסם, "בוראק 70", מורכב משמו של סוסו של הנביא מוחמד (שאיתו עלה לשמיים מאל-אקצה) וכנראה טווח הרקטה.

 

לפני כניסה קרקעית, המדרגה הבאה מצד ישראל צפויה להיות עוד מאותו דבר - אבל ביתר אינטנסיביות. צה"ל צפוי לפגוע במתקנים של הזרוע הימית של חמאס בעזה, גם לנוכח חדירת המחבלים לקיבוץ זיקים. המחבלים הגיעו לחוף כנראה בשחייה וחוסלו אחרי שזוהו.

 

18:15

ביום הראשון למבצע "צוק איתן", פועל צה"ל בשני מאמצים עיקריים:

 

א. פגיעה במערך השיגור של חמאס וארגוני הטרור האחרים ברצועת עזה.

 

ב. סיכולים ממוקדים של מפקדים בדרגי השטח של ארגוני הטרור. צה"ל היה מעוניין - ויש לו את אישור הקבינט - לפגוע בדרגים הבכירים ביותר. אבל אותם אנשים ירדו למחתרת. דרגי השטח, גם מתוקף תפקידם וגם משום שאינם חוששים לנוע ברחובות, הם היעד לפגיעות.

 

סוג אחר של סיכול ממוקד הוא פגיעה בבתי המגורים המשמשים גם כמפקדות של בכירי חמאס והג'יהאד האיסלאמי. למעשה, זו הריסת בתים בדיוק כמו ביהודה ושומרון, רק בלי בג"ץ ובלי בצלם. לסוג פעילות כזה יש אפקט מרתיע להרבה זמן.

 

חמאס והארגונים שמשתפים איתו פעולה בינתיים סופגים, אך לא מרחיבים את הירי מעבר לטווח הגראד המשופר - כ-40 ק"מ. זה נובע כנראה מההערכה של אותם ארגונים שאם הם לא ירחיבו את זירת הפעולה, גם ישראל תפעל בריסון. אבל נראה שהם כבר הבינו שטעו, ומתכננים ירי מסיבי של רקטות מדגם M-75 (טווח של יותר מ-70 ק"מ) לעבר גוש דן. לכן נערכות הכנות להתגוננות האזרחים בראשון לציון ומערך כיפת ברזל מתכונן ליירוט מטחים.

 

הפגיעה בבית בחאן יונס עוברת לעת עתה בלי תגובה משמעותית בזירה הבינלאומית ובזירה הערבית. אבל חמאס והארגונים אינם יכולים לעבור עליה בשתיקה, ולכן אפשר להניח שהם יירו הלילה אחרי שבירת צום הרמדאן, בעת מהדורות החדשות המרכזיות בטלוויזיה, לאזור גוש דן.


פורסם לראשונה 08/07/2014 18:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים