שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

מלחמה באוויר: טייסים מפחדים לישון בארץ

מבצע צוק איתן גורם לעיכובים בטיסות בגלל סגירת השטח האווירי של ישראל. "מטוס שלנו נאלץ לחוג שעה מעל הים", אומר נציג של חברה זרה. בשלב זה לא בוטלו טיסות, אך אנשי הצוות הזרים לא שוהים בארץ בלילה

חברות תעופה זרות שמפעילות טיסות לישראל החליטו שאנשי הצוות שלהן לא ישהו בישראל בזמן מבצע "צוק איתן". בנוסף שוקלים בחברות לאחד טיסות או לבטלן ועוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות של המבצע.

 

עוד בחדשות:

 

 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

הנחיות לנוסעים בנתב"ג כיצד לנהוג כאשר נשמעת אזעקה (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
הנחיות לנוסעים בנתב"ג כיצד לנהוג כאשר נשמעת אזעקה(צילום: איתי בלומנטל)

הבוקר (ה') נקרא נציג של אחת מחברות התעופה לטוס בדחיפות למשרדי ההנהלה באירופה, כדי לעדכן את בכירי החברה בנהלים ובאילוצים שנכפים עליהם על ידי הרשויות בישראל וחיל האוויר. "מטוס שלנו נאלץ אתמול לחוג במעגלים מעל הים קרוב לשעה, כי השטח האווירי של ישראל נסגר", הוא מספר. "בסופו של דבר אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את האי-ודאות הזו, כי לא מדובר בטיסה אחת אלא בעיכובים שמשפיעים על טיסות אחרות ועל כל הטיסות שלנו באזור".

 

אף שבהסכמי שמים פתוחים מתחייבות החברות להפעיל מספר טיסות קבוע לישראל, מבצע "צוק איתן" משבש את פעילותן. קב"ט של אחת החברות הסביר בשיחה עם ynet כי הוחלט לאחד טיסות במטרה לצמצם צוותים. בנוסף גובש צוות שמטפל בבירוקרטיה שנכפית עליהם לטענתם על ידי רשות שדות התעופה וחיל האוויר.

נוסעים אתמול בנתב"ג אחרי אזעקה. "שדה התעופה עובד כבשגרה" ()
נוסעים אתמול בנתב"ג אחרי אזעקה. "שדה התעופה עובד כבשגרה"

"אף חברה לא תיקח אחריות על אנשי צוות שייפגעו מרקטה", הסביר נציג של חברה אירופית. "החלטנו שהטיסות לישראל יהיו קצרות, ללא שהייה של אנשי הצוות. מטוס נוחת, מוריד נוסעים, וטס מישראל כמה שיותר מהר". באופן זה לדוגמה, טיסות של KLM נוחתות בלרנקה, ובחברת אייר פרנס נוחתים באתונה ומשם ממשיכים לישראל, כדי שהשהייה הלילית של הצוותים תהיה ביוון ולא בתל אביב.

 

בינתיים, מלבד עיכובים בלוח הזמנים שנגרמים מעוצר טיסות בזמן אזעקת צבע אדום או בעת שימוש בשטחים האוויריים על ידי חיל האוויר, מבטיחים נציגי החברות להמשיך ולטוס. יחד עם זאת הם מדגישים כי אם המבצע יימשך או שהם יצטרכו לשלם יותר עבור פרמיית ביטוח הטיסות, הם ייאלצו לבטל טיסות. "אף שמדובר בחברות שנמצאות בתחרות זו עם זו, אנחנו מעדכנים זה את זה", אומר נציג אחת החברות. "אם יוחלט על ביטול טיסות זה יהיה אצל כולם ובתיאום מלא".

 

גורם בחברת לופטהנזה אישר כי צוותיהם לא ילונו בישראל. בתגובת החברה נמסר: "אנחנו

ממשיכים להפעיל טיסות לישראל ועושים מאמצים להיצמד ללוח הזמנים הנכפה עלינו מאילוצי ביטחון. אנו מבקשים מהציבור להתעדכן באתר האינטרנט שלנו".

 

מחברת אייר פראנס נמסר בתגובה: "החברה מפעילה שלוש טיסות יומיות לפריז. השינוי הקל בלוח הזמנים שהיה בבוקר הוא על רקע המצב הביטחוני. כמו כן לא צפויים להיות עיכובים בהמשך". החברה סירבה למסור פרטים על לינת הצוותים.

 

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "שדה התעופה בן גוריון עובד כבשגרה, אין הפסקת נחיתות או המראות. אנו עובדים בתצורה המאפשרת גמישות תפעולית. ההנחיות לטסים, לנוחתים ולמקבלי הפנים הן בהתאם להנחיות פיקוד העורף. אנו ממליצים לנוסעים להתעדכן בחברות התעופה ובאתר האינטרנט של רש"ת בלוחות הזמנים של הנחיתות וההמראות".

 

עוד נמסר מרש"ת כי "היום צפויות 403 תנועות מטוסים, 200 טיסות נכנסות ו-203 טיסות יוצאות. כ-63,000 נוסעים יעברו היום בנתב"ג. הטיסות לאילת ומאילת ושדות התעופה שדה דב, אילת וחיפה פועלים על פי לוח הטיסות וכסדרן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי בלומנטל
שילוט למרחב מוגן בנתב"ג
צילום: איתי בלומנטל
מומלצים