שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פסטיבל עכו לא מחכה למשרד התרבות

  ראש עיריית עכו פורש רשת ביטחון של 300 אלף שקלים נוספים לתקציב הפסטיבל לתיאטרון אחר ומאשים את שרת התרבות בהתנערות מאחריות והתעלמות מאחד מאירועי התרבות המרכזיים בישראל. "כל שנות כהונתך לא מצאת לנכון לכבד אותנו בנוכחותך", כתב לה

  ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, לא מחכה למשרד התרבות: אחרי שבועות של גרירת רגליים מצד המשרד בעניין המשבר שמאיים על קיומו של פסטיבל עכו באוקטובר ולצד הטחת האשמות נוקבות בהנהלתו, כולל רמיזות על ניהול תקציבי כושל ובזבזנות לכאורה, החליט לנקרי לקחת את המושכות לידיים ולהביא בעצמו לפתרון המשבר.

   

  במכתב חריף שנשלח השבוע לשרת התרבות והגיע לידי ynet הוא תוקף חזיתית ומשיב מלחמה: "כל שנות כהונתך כשרת התרבות ו/או החינוך לא מצאת לנכון לכבד אותנו בנוכחותך במהלך ימי הפסטיבל. לו עשית כן, אין בליבי ספק כי כל ההסברים לטענות המקוממות שהעלית היו נחסכים. ככל שמשרד התרבות בראשותך יבחר שלא להוסיף את התקציב הנוסף בסך 200 אלף שקל, עיריית עכו תמשיך ותישא בנטל התקציבי לבדה ובלבד שיתקיים מתוך הכרה בחשיבותו. צר לי כי במקום למצוא בך שותפה נאמנה ותומכת נלהבת, זכיתי ממך לכתף קרה ולתגובה כה בוטה כמוה לא קיבלתי מאף שר בממשלות ישראל ב-11 השנים בהן אני מכהן כראש עיריית עכו".

   

  לנקרי מכוון לתגובתה של השרה כפי שפורסמה ב-ynet בשבוע שעבר ובה נרמז, בין היתר, לניהול אדמיניסטרטיבי מוגדל שכולל לכאורה שכר כפול למנכ"ל הפסטיבל לצד סעיפי הוצאות מנופחים. עוד במכתבה טענה השרה לבנת כי הפסטיבל מאבד מצביונו ומכאן גם מאיכותו בשל נדידת חלק מההפקות ממתחם אולמות האבירים והעיר העתיקה, זאת בשל מיזם תיירותי חדש שעתיד להיפתח לציבור בחללים אלה. "לאורך השנים נמצא כי הפסטיבל קיבל אופי תיירותי שכלל מופעי זמר ובידור שאינם רלוונטיים לתוכנו כמו מופע פתיחה גרנדיוזי בעליות של עשרות אלפי שקלים", הוסיפה.

   

  מכתב התשובה של לנקרי סותר סעיף אחר סעיף את הטענות שמעלה משרד התרבות והעומדת בראשו. לנקרי תוהה מדוע רק כעת, עם התפרצות המשבר, מעלה המשרד טענות בנוגע להוצאות ההפקה. "מדי שנה מובא תקציב הפסטיבל לאישור וועדת ההיגוי בו חברה נציגת המשרד, עירית פוגל, שמעולם לא העלתה כל טענה כנגד הוצאות ההפקה", כותב ראש העירייה. לנקרי הוסיף וכתב כי כל ניסיון להציג את הפסטיבל כאירוע בן ארבעה ימים בלבד שאינו מצריך תשלום שכר שנתי לעושים במלאכה שגוי, מוטעה ואינו הוגן.

   

  פסטיבל עכו לתיאטרון אחר. לא מחכה למשרד התרבות (צילום: יוהן שגב) (צילום: יוהן שגב)
  פסטיבל עכו לתיאטרון אחר. לא מחכה למשרד התרבות(צילום: יוהן שגב)

   

  "משך שנה שלמה נעשית עבודה של כל צוות העובדים על מנת לבחור את ההצגות ולהיערך לקליטתן בעכו במהלך ימות הפסטיבל. אם ניקח לדוגמא את פסטיבל ישראל או פסטיבל המחולות בכרמיאל, נגלה כי סך עלות כל בעלי התפקידים בפסטיבל עכו, אינו משתווה לשכרם של המנכ"לים בפסטיבלים אלה".

   

  בנוגע להעתקת הפקות מהחללים הייחודים בעיר העתיקה ובאולמות האבירים כותב לנקרי: "החלטת משרד התיירות והחברה הממשלתית לפיתוח עכו העתיקה על מיזם 'החוויה הצלבנית', הוא זה שהביא לידי כך שלא ניתן להשתמש בחלק מהחללים כאולמות תיאטרון. אנו ממשיכים באיתור מקומות נוספים בעיר העתיקה אך זו אינה משימה פשוטה בשל העובדה כי באזור זה מתגוררים כ-4,000 תושבים שמבקשים להמשיך ולחיות את חייהם גם במהלך ימות הפסטיבל".

   

  גורמים בכירים בעיריית עכו מתייחסים היום לטענות בנוגע לשכר המנופח לכאורה של מנהלי הפסטיבל ואומרים: "אלברט בן שלוש עובד עיריית עכו מזה 30 שנה ומשמש כראש אגף תרבות בעירייה במקביל לתפקידו כמנכ"ל הפסטיבל. עלות שכרו כראש אגף בעירייה עומד על כ-350 אלף שקלים, סכום שמאושר על ידי משרד הפנים. מסכום זה נגזר שכרו כמנכ"ל הפסטיבל. לא רק שאין מדובר בכפל שכר אלא בחיסכון של עשרות אלפי שקלים מהעסקת מנכ"ל חיצוני. משרד התרבות הציג מצג שווא שנובע במקרה הטוב מאי הבנת הנתונים". 

   

  "עיריית עכו עושה את מה שמשרד התרבות אמור היה לעשות וזה לקחת אחריות מתוך הכרה בחשיבותו של הפסטיבל במקום לגלגל אותה הלאה כחלק ממלחמת כוחות מיותרת. אנחנו לא נקיים מאבקי כוחות על חשבונם ועל גבם של היוצרים ולא ניתן לשום דבר לפגוע בו.

  כנראה שבניגוד למשרד התרבות, בעירייה מרגישים מחויבים לפסטיבל ונעמוד מאחוריו על מנת שלא לתת לו ליפול. נישא על כתפינו את העלויות הנוספות כדי לפרוש רשת ביטחון שתאפשר לפסטיבל להתקיים. אנחנו מקווים שהמענה המפורט של ראש העירייה להאשמות חסרות הבסיס שהוטחו בפסטיבל, יגרמו לשרה בסופו של דבר להתרצות".

   

  מנכ"ל הפסטיבל, אלברט בן שלוש, אמר בתגובה: "ראש עיריית עכו הבין ששעון החול אוזל ושחייבים להניע את הגלגלים כעת. נוצר מצב שצריך היה לפתור מיידית והוא קיבל החלטה אמיצה. אנחנו לא מחפשים אשמים והדבר היחיד שעומד מול עיננו הוא הרצון לאפשר לכל הדבר הזה לעבוד אחרי קיפאון".

   

  מאיגוד במאי התיאטרון נמסר בתגובה: "אנחנו מברכים את ראש עיריית עכו על החלטתו לפתור את המשבר ולהשלים את התקציב החסר לקיום הפסטיבל. אנו מברכים גם את הבמאים המשתתפים בפסטיבל שהחליטו, באומץ רב, לעמוד על זכותם לתקציב ראוי כדי להעלות את יצירותיהם בפסטיבל. ההצגה חייבת להימשך גם בעת החירום הזו במדינה. אנחנו שמחים שהיא תמשיך גם בעכו".

   

  ממשרד התרבות טרם נמסרה תגובה לדברים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  לנקרי: אין פרטנר במשרד התרבות
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  לאתר ההטבות
  מומלצים