שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

פגיעות ישירות באשדוד וב"ש, אין נפגעים

מטחים כבדים לשפלה ולנגב: כלי רכב ובלוני גז עלו באש בעקבות הירי לאשדוד, בניגוד לדיווחים הראשוניים אין נפגעים. לפחות 20 רקטות ארוכות טווח נורו לנגב תוך חמש דקות, אחת מהן פגעה באולם ספורט בבאר שבע, אחרת התפוצצה בבית בעיר שבו בני המשפחה שהו בממ"ד. יורטה רקטה לגוש דן

ירי ללא הפסקה על הערים הגדולות בדרום, אבל למרבה המזל אין נפגעים. בית נפגע ישירות באשדוד, בלוני גז התפוצצו, ובמקום פרצה שריפה. גם כלי רכב עלו באש, אבל בניגוד לדיווחים הראשוניים אין נפגעים במטח זה. אותם דיווחים נבעו מכך שכוחות ההצלה שהגיעו למקום חשבו שיש אדם לכוד ברכב, אולם התברר כי הרכב היה ריק. זמן קצר לפני כן נורה המטח הכבד ביותר לעבר הנגב מתחילת מבצע "צוק איתן", ודקות אחריו החל מטח כבד גם לגוש דן ולשפלה: תוך עשר דקות, בסביבות השעה 19:30, נשמעו אזעקות ללא הפסקה בבאר שבע, ובערים רבות אחרות בדרום.

  

 

 

דייר בבניין שלידו נפלה רקטה באשדוד, בסו קרי, סיפר ל-ynet: "היו אזעקות ורצנו לממ"ד. שמענו שלושה פיצוצים שכנראה היו יירוטים ובפיצוץ הרביעי כל הבית רעד. נשארנו בממ"ד עוד שתי דקות ולאחר מכן יצאתי למרפסת וראיתי כדור אש קופץ עד הקומה הרביעית והרגשתי גל חום אדיר. הייתה שורה של פיצוצים, המכוניות ממש עפו באוויר. זה נראה כאילו נחתה פה פצצה עצומה. התחלנו לחפש אנשים ברחוב לראות אם יש נפגעים. לא היה אף אחד. זה היה מראה בלתי נתפס".

 

אחת הרקטות נפלה באולם ספורט בבאר שבע, אחרת התפוצצה בבית שבו בני המשפחה שהו בממ"ד. שני חיילים נפצעו במועצה האזורית אשכול מנפילת פצמ"ר, אחד מהם במצב בינוני, מצבו של השני קל. שניהם פונו לבית החולים סורוקה. דקות לאחר מכן נשמעו אזעקות עולות ויורדות גם בחולון, בת-ים, ראשון לציון, רמלה, רחובות, נס ציונה ויבנה. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת שנורתה למרכז.   

 

לפחות שתי רקטות לבאר שבע חדרו את המעטפת של כיפת ברזל - אבל גם מהמטח הכבד לבירת הנגב אין נפגעים בגוף. עם זאת, כמה בני אדם לקו בחרדה. כוחות גדולים של מד"א ושל המשטרה הוזעקו למקום וטיפלו באנשים. הם הדגישו כי העובדה שהאנשים לא שהו בבית אלא בחדר הממוגן מנעה אסון כבד. הכוחות ממשיכים בסריקות. בינתיים פתחה העירייה מרכז לנפגעי חרדה שיפעל ממרכז מורים בשדרות רגר 85 בטלפון: 08-6474631.

 

 

 

פגיעת הרקטה באשדוד הערב      ()
פגיעת הרקטה באשדוד הערב

       (צילום: עודד גרינברג) (צילום: עודד גרינברג)
(צילום: עודד גרינברג)
 

 

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

 (צילום: אדיר כהן) (צילום: אדיר כהן)
(צילום: אדיר כהן)

 
 
פגיעה ישירה בבית בבאר שבע     (צילום: יוני יוסף) (צילום: יוני יוסף)
פגיעה ישירה בבית בבאר שבע (צילום: יוני יוסף)


 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

הפגיעה הישירה באשדוד     (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
הפגיעה הישירה באשדוד (צילום: אבי רוקח)
 (צילום: אוהד שינה) (צילום: אוהד שינה)
(צילום: אוהד שינה)

פינוי הפצועים באשכול     (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
פינוי הפצועים באשכול (צילום: הרצל יוסף)
לראשונה נשמעה אזעקה גם בדרום הר חברון. בנוסף נשמעו אזעקות בערד ודימונה. בששת המטחים שנורו תוך כחמש דקות לעבר באר שבע שוגרו כ-20 גראדים. שלושה מהם יורטו, יותר מעשרה נפלו בשטחים פתוחים ולפחות אחד נפל באזור מגורים. באשכול היו לא פחות מ-33 נפילות של רקטות ופצצות מרגמה.
 
ב-20:37 נשמעה אזעקה בגן יבנה, קריית מלאכי ובמועצות באר טוביה, יואב ושפיר. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל קריית מלאכי, ורקטה אחת התפוצצה בשטח פתוח בגן יבנה. סמוך לשעה 21:00 נשמעו אזעקות באשדוד ובגן יבנה.
 
צוותי כיבוי מתחנת באר שבע פועלים בשלוש גזרות של נפילות לאחר המטח האחרון: צוות פועל לכיבוי שריפת קוצים ליד אולם הספורט. צוות נוסף פועל בזירת הפגיעה בשכונה בעיר, וצוות נוסף פועל לכיבוי שריפת קוצים נוספת סמוך לבית העלמין החדש.
 

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', מסר: "מדובר במטח כבד על העיר. האויב מתוסכל ורוצה להשיג הישג ולפגוע בתושבים. אנחנו שבים ומבקשים מהאזרחים לנהוג על פי ההנחיות ולא לצאת החוצה ולנסות לצלם את היירוטים של כיפת ברזל. אומנם הכיפה עושה עבודה טובה וחשובה, אבל היא אינה מושלמת. אנו מבקשים לנהוג באחריות ולהמתין עשר דקות בתוך המרחבים המוגנים מכיוון שהאויב יורה מטחי טילים כדי לחדור את המערכת. אנחנו בוגרי 'עופרת יצוקה' ו'עמוד ענן'. אני יודע שלתושבים יש סבלנות כל עוד ממשלת ישראל וצה"ל פועלים בנחישות ולא מוותרים".

 
יירוט מעל באר שבע היום        (צילום: רפי כהן) (צילום: רפי כהן)
יירוט מעל באר שבע היום (צילום: רפי כהן)

יירוט באזור נתב"ג       (צילום: ליאור גלבוע) (צילום: ליאור גלבוע)
יירוט באזור נתב"ג (צילום: ליאור גלבוע)

יירוט מעל לוד היום      ()
יירוט מעל לוד היום

יירוטים מעל עומר       (צילום: פלג ריידר) (צילום: פלג ריידר)
יירוטים מעל עומר (צילום: פלג ריידר)

יירוטים מעל באר שבע       (צילום: מיתר שורץ) (צילום: מיתר שורץ)
יירוטים מעל באר שבע (צילום: מיתר שורץ)

יירוט בשמי ירושלים      ()
יירוט בשמי ירושלים
כשעה לפני כן נשמעה לראשונה היום אזעקה באזור ירושלים. אזעקות נשמעו גם בבית שמש, במעלה אדומים, מבשרת ציון וביישובים הסמוכים. שתי רקטות יורטו על ידי כיפת ברזל ושתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים. מעט לפני השעה 19:30 נשמעה אזעקה גם בבאר שבע, בעקבות ירי מסיבי מרצועת עזה.

 

צוותי מד"א טיפלו בגבר כבן 70 שנחבל בראשו לאחר שנפל במדרגות בדרכו למרחב המוגן, והוא פונה במצב קשה לבית החולים הדסה עין כרם. באזור מטה יהודה לקו ארבעה בני אדם בחרדה. כמה רסיסים פגעו במבנים של פלסטינים בשטחי הרשות מצפון לירושלים. אחרי השעה 18:30 דיווחו גולשי ynet על קול נפץ חזק בגוש דן. לא נשמעה אזעקה. בעיריית תל אביב ציינו כי לא בוצע יירוט.

 

שעתיים לפני כן פגעה פצצת מרגמה בגג של ממ"ד בבית בתחומי המועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים, אולם נזק נגרם לבית. הממ"ד עצר את הפצמ"ר מלחדור לבית. תושבי שדרות ויישובים נוספים בעוטף עזה העבירו כמעט את כל שעות אחר הצהריים במרחבים המוגנים. לאחר ניסיון החיסול הכושל של ראש מערך הרקטות בחמאס, נשמעה אזעקה אחר אזעקה באזור. נפגעים אמנם לא היו, אבל נזק נגרם לכלי רכב ולבניינים, ורסיסים נפלו גם על בריכה בעיר.

 

מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן, עדכן כי "בימים האחרונים אנחנו נמצאים במערכה אינטנסיבית מול חמאס ושאר ארגוני הטרור. תקפנו מאות רבות של מטרות. העניין הוא לא רק של המטרות, כל פצצה שלנו פגשה תשתית מבצעית של חמאס ושל שאר ארגוני הטרור. כשפעילי חמאס ייצאו מהמנהרות שבהן הם מסתתרים הם יפגשו את התוצאות המבצעיות, את ההרס ואת הנזק שהם הביאו על עצמם ועל האוכלוסייה ברצועת עזה. אנחנו ערוכים להרחבת הפעולה לממדים אחרים ונוספים, התוכניות הוכנו, הכוחות מוכנים וערוכים. אני בטוח שבימים הקרובים נביא ביטחון ושקט". 


פורסם לראשונה 10/07/2014 19:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיתר שורץ
יירוטים מעל באר שבע
צילום: מיתר שורץ
מומלצים