שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

הבוקר: רקטה מלבנון; בלילה: ירי לעבר חיפה וחדרה

רקטה התפוצצה הבוקר באזור מטולה. לא היו נפגעים. קודם לכן, מאות אלפים - מחדרה ועד חיפה - התעוררו הלילה לקול אזעקה. תושבים דיווחו על הדי פיצוצים. כיפת ברזל יירטה רקטה אחת. במקביל, יורטה הלילה רקטה ששוגרה לאשקלון. בבוקר - מטח כבד לדרום ולשפלה

טווח הרקטות מתרחב ובפעם הראשונה במבצע צוק איתן הופעלו האזעקות בחיפה ונרשם ירי מחזית נוספת בצפון: מצה"ל נמסר כי בסביבות 6:30 (יום ו') נורתה מלבנון רקטה שהתפוצצה באזור מטולה. לא היו נפגעים. הצבא הגיב בירי ארטילרי לכיוון מקורות הירי. קודם לכן, תושבים באזור חיפה וחדרה דיווחו הלילה על פיצוצים שנשמעו לאחר שהופעלה האזעקה. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת. בשעה 3:27 הופעלו אזעקות בשטחים נרחבים - מחדרה לחיפה. תושבי האזור שהתעוררו משנתם לבהלת הירי שמעו בחלק מהאזורים הדי פיצוץ. גדודי עז א-דין אל קאסם, הזרוע הצבאית של חמאס, נטלו אחריות לירי. כשעתיים לפני כן, בסביבות 1:20, יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה שנורתה לעבר העיר אשקלון. אחרי השעה 8:00 ירו פלסטינים מטח כבד לעבר יישובים בדרום ובשפלה. אזעקות נשמעו באשדוד, אשקלון, ראשון לציון, נס ציונה, גן יבנה ורחובות. בינתיים נמשכות תקיפות צה"ל ברצועת עזה והפלסטינים מדווחים על לפחות ארבעה הרוגים.

 

הירי הלילה והבוקר לעבר ישראל:

01:19 - אזעקה במועצת חוף אשקלון

01:26 - אזעקה בעוטף עזה

02:01 - אזעקה בעוטף עזה

03:27 - אזעקה בכרמל ובחיפה

03:28 - אזעקה באזור חדרה

06:14 - אזעקה בשדרות ובשער הנגב

06:29 - אזעקה בשדרות ובשער הנגב

06:31 - אזעקה באופקים ובמועצת מרחבים

עם שחר - רקטה מלבנון נורתה לאזור מטולה

06:56 - רקטה התפוצצה בשטח פתוח בנתיבות

07:44 - רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצת אשכול  

08:01 - אזעקות באשדוד, אשקלון, נס ציונה, רחובות, גן יבנה וראשון לציון

 

את הדיווח הראשוני על הרקטה מלבנון מסר רכז ביטחון שוטף באחד היישובים ששמע את קול הנפץ ודיווח על כך לצבא. נפילה אחת זוהתה על כביש פנימי בין היישובים ונגרם נזק קל. צה"ל בודק אם הייתה נפילה שנייה. צה"ל העביר הודעה לאו"ם על השיגור לשטח ישראל מלבנון, כמקובל במקרים של הפרת ההסכמים בין שתי המדינות. בצבא העריכו השבוע שיהיה מטח הזדהות של רקטות מצד גורמי טרור פרו פלסטינים בלבנון. 

 

זירת נפילת הרקטה שנורתה מלבנון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
זירת נפילת הרקטה שנורתה מלבנון(צילום: אביהו שפירא)

סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה כי ב-6:30 שוגרו שתי רקטות מאזור הכפר חאסבייה שבדרום לבנון. קודם לכן בשעה 2:00, לפי הדיווח, נעשה ניסיון לשגר מאזור עין ערב, אבל היא התפוצצה בשטח לבנון בשל תקלה טכנית. כוחות ביטחון בלבנון הגיעו מיד למקום ופתחו בחיפושים אחר היורים.

 

צבא לבנון הודיע כי נורו שלוש רקטות לעבר ישראל במהלך הלילה מאזור חצביא מרג' עיון. במהלך הסריקות נמצאו כני שיגור עם שתי רקטות נוספות מוכנות לירי. הן פורקו על ידם. צהל ביצע ירי ארטילרי לאזור בעקבות השיגור ואין נפגעים

הרקטות שצבא לבנון נטרל ()
הרקטות שצבא לבנון נטרלגורם צבאי בכיר מסר הבוקר כי ביממה האחרונה בוצעו יותר מ-200 תקיפות, מתוכם 50 הלילה, שבהן הותקפו 81 משגרים מוטמנים, 21 מפקדות פיקוד ושליטה, 51 מנהרות ו-7 מוסדות שלטון. 600 משגרים מוטמנים הותקפו עד כה מתחילת המבצע. לפי הגורם, צה"ל תוקף בעזה בקצב של כל 4.5 דקות. "חמאס מחפש בכל דרך תמונה של הפתעה", אמר הגורם. "מבחינת נפילות, תמונת אמש מעצימה תסכול חמאס ובכל דרך הוא מנסה לייצר תמונת נפגעים בצד השני. חמאס לא מזדרז לצאת מהמחילות. 2,000 טון חומר נפץ הוטלו על הרצועה בארבעת הימים האחרונים. שליש מהנפגעים ברצועה מתקיפות צה"ל הם בלתי מעורבים".

 

רכז הביטחון של המועצה האזורית גליל עליון, אסף לנגלבן, אמר על הירי לצפון כי "מדובר בתרחיש אפשרי שהמועצה ותושביה התכוננו אליו, אך לא ניתנה התרעה מראש לאירוע הספציפי הזה. נכון לעכשיו ההנחיה של הצבא לתושבי המועצה היא להמשיך בשגרת חיים רגילה".

 

גיא פייגלסון מקיבוץ דפנה רכב עם חבריו בכביש פנימי ממטולה דרומה. "לפתע, כ-200 מטר לפני הבחנתי בפטריית עשן ושמעתי בום אדיר", סיפר. "זה היה פשוט פחד מוות. אם הייתי יוצא דקה קודם זה היה נופל עליי. ההרגשה לא נעימה. חשבנו שאצלנו בצפון רגוע ושקט, בלי אזעקות, אבל כנראה שזה תופס את כולם". בקיבוצי המועצה מתארחים בימים אלה מאות מתושבי הדרום שיצאו להפוגה ממתקפת הירי לאזורם.

 

קודם לכן במהלך הלילה תושבים באזור חיפה, עתלית וזכרון יעקב סיפרו חלקם כי שמעו קול נפץ עמום, אך אחרים טוענים כי מלבד צפירת האזעקה לא שמעו דבר. רחל מחיפה, אם לשני ילדים קטנים, סיפרה כי חדר הילדים בביתה נמצא בממ"ד. "הקטן לשמחתי בכלל לא התעורר. היה קצת לחץ בהתחלה אבל לצערי כבר כמה ימים שאנחנו מחכים לזה, אז די מהר נרגענו, בעיקר אחרי שלא שמענו כלום. את מה שנשאר מהלילה נישן כולנו בממ"ד". בחיפה אמרו כי לא קיבלו קריאות חריגות. עם זאת, אישה מבוגרת המתגוררת בשכונת ואדי ניסנס התמוטטה בעת האזעקה, וצוותי מד"א נאלצו לקבוע את מותה.

 

תושבים באזור חדרה סיפרו הלילה כי שמעו קולות נפץ לאחר האזעקה. "לקחנו את הילדים לממ"ד. מה שקרה זה מפחיד", סיפרה תושבת האזור. צוריאל שיר מחדרה סיפר ל-ynet כי האזעקה תפסה אותו כשהוא עדיין ער. "ישבתי בחוץ באוויר הטוב, שמעתי שריקה חזקה, ולאחר 10 שניות הופעלה האזעקה ולאחר חצי דקה נשמע בום".

   

 

דודי מיבלום, המתגורר בדרום העיר, בשכונת רמת הנשיא, סיפר כי הוא ורעייתו התעוררו בבהלה. "היינו בטוחים שזה חלום רע, אבל מיד הבנו שזה לא חלום ורצנו לממ"ד", סיפר. הוא דיווח כי זמן קצר לאחר האזעקה שמע קול נפץ עמום. חיפה הייתה נתונה ב-2006 למתקפת טילים מצד החיזבאללה במלחמת לבנון השנייה, אך הפעם נראה שהתושבים לא נלחצו. במד"א 

 

שי לוי, תושב חיפה ואב לשניים, בני 3.5 ו-6.5, סיפר כי אתמול הכינו יחד את המקלט. "למרות המוכנות והאזהרות, הסירנה וקולות המלחמה תמיד מפחידים. המראות והקולות של מלחמת לבנון השנייה חוזרים. המחשבה שילדי ישמעו את קולות הנפץ היא המפחידה ביותר", סיפר. הוא הוסיף כי הוא ורעייתו הכינו נעליים ליד מיטות הילדים, וכל אחד מונה לקחת דבר מה למקלט.

 

ארה"ב מקדמת הפסקת אש

לראשונה מאז ההסלמה בדרום שוחח הלילה נשיא ארצות הברית ברק אובמה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשברקע ניסיונות אמריקניים למנוע כניסה קרקעית ישראלית לרצועה. בהודעת הבית הלבן נמסר כי אובמה הציע לתווך במגעים בין ישראל לחמאס להפסקת חילופי האש, ולחזור להסכמות בין הצדדים מלפני שנה וחצי בתום מבצע עמוד ענן. בהודעת נשיא ארה"ב נמסר גינוי חד משמעי לירי הרקטות על ישראל, והודגש כי לישראל הזכות להגן על עצמה. באותה נשימה דחק אובמה בשני הצדדים להימנע מהסלמה נוספת וקרא להרגיע את הרוחות.


נתניהו, יעלון וגנץ בתדרוך אמש (צילום: אריאל חרמוני/ משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)
נתניהו, יעלון וגנץ בתדרוך אמש(צילום: אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)

 

סך הכל נורו אתמול לעבר ישראל 141 רקטות, מהן יורטו 44. באזור חבל אשכול נפצעו אתמול שני חיילים, בינוני וקל, מפיצוץ רקטה שירו פלסטינים מרצועת עזה. באשדוד נגרם נזק לכלי רכב שעלו באש כתוצאה מנפילת טיל, ובבאר שבע ניזוק בית מפגיעה ישירה.

 

ברצועת עזה מדווחים כי בתקיפות עם שחר של צה"ל נהרגו 4 פלסטינים. בדיווח נטען כי טנקים ישראלים ירו פגזים ממזרח לרפיח, כוחות חיל הים תקפו מתקני ביטחון של חמאס בעיר עזה ומטוסי קרב הפציצו עמדות סמוך לגבול ישראל מצרים. אתמול תקף חיל האוויר הישראלי 220 מטרות בעזה. לפי גורמים פלסטיניים, מתחילת המבצע נהרגו כבר 90 פלסטינים, מתוכם 20 ילדים, ומאות נפצעו.

 

פרשננו רון בן ישי מציין שבישיבת הקבינט אמש דנו באופציות השונות, כולל הפעולה הקרקעית, ובהקשר זה חשוב מאוד לא רק אם להיכנס קרקעית לעזה אלא איזה סוג של פעולה קרקעית - למשל, האם מדורגת או במהלך אחד - וגם מתי. ובעיקר, מה רוצים להשיג.

 

צה"ל יחד עם המטה לביטחון לאומי הציעו "תוכנית יציאה" שכמובן מצביעה על הישג מדיני מינימלי והדרכים להשיג אותו.

"תוכנית יציאה" כזו לפני מהלך קרקעי היא אפשרית כמובן אבל אחרי מהלך קרקעי היא נראית אחרת, מחשש שהמהלך ישתבש כתוצאה מטעות קטלנית של צה"ל או של הפלסטינים. אנחנו כרגע עדיין בשלב הכתישה, צה"ל לא השלים את צבירת הכוחות לקראת מבצע קרקעי אך יכול כבר לצאת אליו. אם יוחלט על מהלך קרקעי מוגבל. מכאן שלפנינו עוד ימים אחדים עד שתהיה תפנית גדולה כלשהי במהלך "צוק איתן".

 

בצה"ל מעריכים כי ארגון חמאס עשה שימוש או איבד עד כה כשליש מתוך ארסנל הרקטות לטווח ארוך שיש בידיו. עם זאת, בידי חמאס עדיין כמה אלפי רקטות. לפי ההערכות בצבא, לפני תחילת המבצע היו בידי חמאס כ-350 רקטות ארוכות טווח שיכולות להגיע עד גוש דן (פאג'ר או M-75), ועוד עשרות בודדות (M-302 או R-160) שיכולות להגיע אף צפונה מכך. בחלק מהרקטות הוא כאמור השתמש, ואחרות הושמדו בפעולות חיל האוויר.

 


פורסם לראשונה 11/07/2014 03:49

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, יואב זיתון, רענן בן צור, רועי קייס ואליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חי
תמונת ארכיון
צילום: אבי חי
מומלצים