שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

פצוע קשה מפגיעת רקטה בתחנת דלק באשדוד

מטח כבד הבוקר לעבר הדרום והשפלה. רקטה פגעה בתחנת דלק באשדוד. מד"א טיפלו בפצוע קשה ובחמישה פצועים קל. מוקדם יותר הבוקר רקטה שנורתה מלבנון התפוצצה באזור מטולה. בלילה נרשם גם ירי מהרצועה לעבר חיפה וחדרה

המטחים הכבדים מרצועת עזה ממשיכים לגבות מחיר בישראל: אדם אחד נפצע הבוקר (יום ו') באורח קשה וחמישה בני אדם נפצעו באורח קל מרקטה שפגעה ישירות במכלית בתחנת דלק באשדוד. צוותים של מגן דוד אדום שהוזעקו למקום טיפלו בפצועים ופינו אותם להמשך טיפול בבית החולים קפלן ברחובות. בנוסף, צוותים של כיבוי אש הוזעקו למקום בשל שריפה שפרצה באזור.

 

הטיפול בפצוע הקשה באשדוד, הבוקר (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
הטיפול בפצוע הקשה באשדוד, הבוקר(צילום: אבי רוקח)

במקביל לפגיעה באשדוד נשמעו בסביבות השעה 8:00 אזעקות רבות ביישובים בדרום ובשפלה. אזעקות נשמעו בנס ציונה, רחובות, גן יבנה, נתיבות, קריית מלאכי ובמועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון. חמאס נטל אחריות לירי של תשע רקטות הבוקר. מנגד, כלי טיס של חיל האוויר תקף את המשגר שממנו נורו הרקטות לעבר אשדוד.  

 

מבצע צוק איתן - היום הרביעי:

הבוקר: רקטה מלבנון; בלילה: ירי לעבר חיפה וחדרה

ארה"ב מנסה למנוע מבצע קרקעי. אובמה לנתניהו: מוכן לתווך

האיום הגדול הבא מעזה  / רון בן ישי

 

בדיקה ראשונית העלתה כי הפצוע הקשה היה ברכבו בעת נפילת הרקטה. הוא סובל מכוויות ומפגיעה ביד. יניב אסולין, דובר מד"א לכיש שהגיע למקום, סיפר: "קיבלנו קריאה על פגיעה ישירה בתחנה, ידענו שזאת תחנה שמלאה באנשים בשעות הללו. שוגרו כוחות רבים והגענו בצוותים מתוגברים. תוך דקות בודדות טיפלנו בפצועים. הם נפגעו מרסיסים ועשן ופונו לקפלן".

 

גיסתו של הפצוע סיפרה בבית החולים כי "הוא מגיע בכל בוקר שישי לתחנת דלק הזאת. הוא ושאר בני משפחתו היו אמורים להתארח אצלי השבת ברחובות. דיברנו איתו, שאלנו אותו מה קורה ואמרנו לו שהכול יהיה בסדר. הוא יצא מכלל סכנה ומצבו יציב. התחושה מאוד קשה, זה מאוד מתסכל, בן אדם קם בבוקר כדי למלא דלק ופתאום מוצא את עצמו בתוך המולה כזאת".

 

אשר דרעי, נהג המכלית, סיפר: "באתי לתחנה, חיברתי את הברזים, הבנזין והסולר החלו לזרום. אז נשמעה האזעקה. רצתי למכלית וסגרתי את הברזים ורצתי למרחב המוגן. לא הספקתי להגיע והיה בום. אני חושב שנמנע אסון, מזל שסגרתי את הברזים. אני מרגיש בסדר".

 

אביאל, עד ראייה לנפילת הרקטה באשדוד, סיפר: "באתי לתדלק, בדיוק שמעתי אזעקה והתכופפתי. כשנגמרה האזעקה פניתי לתחנה וראיתי עשן כבד מאוד".

 

אבשלום, עד ראייה נוסף, סיפר: "הגעתי לתדלק, 50 מטרים מהתחנה שמעתי אזעקה. יצאתי מהאוטו ואז הייתה נפילה, ופתאום ראיתי פטריית עשן גדולה בתחנה. אני כבר רגיל לזה באשדוד, אבל היה מזל גדול".

 

אליעזר מלכה מאשדוד היה אף הוא בתחנה בעת נפילת הרקטה. "הייתי בשטיפת מכוניות כשהתחילה האזעקה", סיפר. "רצנו כמה אנשים, ואז היה פיצוץ אדיר, האדמה רעדה. לא חשבנו שזה יהיה כל כך קרוב. קפצתי מעל הגדר והתרחקתי מהמקום".

 

שמוליק מזרחי, עד ראייה נוסף, סיפר: "האוטו שלי היה שני מטר מ התחנה. התחילה אזעקה ונשכבנו על הכביש. ראינו משהו שנראה כמו יירוט ותוך שלוש שניות נפלה רקטה. אנשים החלו לברוח, מכוניות עצרו. שמענו בום גדול ומיד התעשתנו. הורינו לרכב אחד לחסום את המעבר לתחנה כי אנשים לא הבינו מה קורה ונסעו לשם. אי אפשר היה להתקרב, צעקנו על אנשים לברוח".


 

ניסים וייזמן, מתדלק בתחנה שנפצע קל, סיפר בבית החולים: "הייתי בזמן תדלוק בזמן האזעקה. כשראיתי את הטיל ברחתי כמה שאפשר, אבל לא הספקתי להגיע למרחב המוגן ונפגעתי מההדף. תודה לאל שזה נגמר ככה". אשתו רחלי הוסיפה: "הייתי בבית עם שלושת הילדים, והרגשתי שמשהו לא בסדר. שלחתי לו הודעה והוא התקשר אליי, השיחה נותקה כמה פעמים ועוד יותר נלחצתי. הוא אמר לי שכל התחנה עולה באש".
 
דנית כהן, אף היא מתדלקת בתחנה, נפצעה קל. בבית החולים היא סיפרה: "הייתה אזעקה והייתי בדיוק באמצע תדלוק. לא הספקתי להיכנס למקלט, הגעתי לשם ממש לקראת סופה של האזעקה. כשהגעתי לפתח המקלט היה בום רציני ועפתי מההדף. נפגעתי בצלעות ויש לי צפצופים באוזניים. יש תחושות של פחד, חרדה, כמו סרט אימה. עד עכשיו אני לא מאמינה שזה קרה במקום שבו אני עובדת. התרגלנו כבר לאזעקות, אבל זה כל הזמן בא בהפתעה".
 
אל מקום נפילת הרקטה הגיע השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'. לדבריו, "מדובר באירוע לא פשוט, אנשים עזבו את הכול והסתתרו ולכן ניצלו. הבנתי ממד"א שהפצוע קשה לא הצליח לצאת מהרכב. זאת מערכה לא פשוטה ואנחנו מכים אותה קשה ומכינים את האופציה הקרקעית. צריך להישמע להוראות פיקוד העורף. מגיע לאנשים כאן ציון לשבח".
 

גם שר האוצר יאיר לפיד ביקר בתחנת הדלק שבמתחמה נפלה הרקטה. "זה יכול היה להיגמר הרבה יותר גרוע", אמר לפיד. חמאס הוא ארגו פגוע וחבול, יש לו בתי פעילים שהופצצו ופעילים שנהרגו, ונגרמה פגיעה קשה למערך המנהרות שלו. מבחינתם זו מערכה שהם מפסידים בה. ממול יש ציבור ישראל חסון, מחזיק מעמד ומבין. נמשיך במערכה הזאת עד שהשקט יוחזר. שחמאס לא יבנה על חולשות הציבור, יש מולו את אחד הצבאות החזקים בעולם".

 

גורם בכיר בפיקוד העורף אמר: "בזכות תגובת האזרחים נמנע אירוע עם הרוגים ודאיים. כמות ההרס בתחנת הדלק מפגיעת הרקטה מראה שאם האזרחים שהיו בתחנה לא היו נכנסים מיד למרחב מוגן, זה היה נגמר אחרת לגמרי. במכוניות השרופות עוד נותר מקדח התדלוק בפייה".
 
בתוך כך, בבית החולים סורוקה בבאר שבע חלה החמרה במצבו של אחד משני החיילים שנפצעו אמש מפגיעה ישירה של פצצת מרגמה במועצה האזורית אשכול. החייל סובל מפגיעה רב מערכתית קשה, מונשם ומורדם ביחידה לטיפול נמרץ כללי ונותח במהלך הלילה. החייל השני שנפצע קל מאושפז במחלקה האורתופודית.
בעקבות נפילת הרקטה התלקחה במקום שריפה. אשדוד, הבוקר (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
בעקבות נפילת הרקטה התלקחה במקום שריפה. אשדוד, הבוקר(צילום: אבי רוקח)

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)
תחנת הדלק באשדוד שבה נפלה הרקטה, הבוקר ()
תחנת הדלק באשדוד שבה נפלה הרקטה, הבוקר

מפקד פיקוד העורף אלוף איזנברג (משמאל) בזירה ()
מפקד פיקוד העורף אלוף איזנברג (משמאל) בזירה
במקביל לירי מרצועת עזה, גם הזירה הצפונית בוערת. בשעה 6:30 התפוצצה באזור מטולה רקטה שנורתה מלבנון. לא היו נפגעים. הצבא הגיב בירי ארטילרי לכיוון מקורות הירי. קודם לכן, תושבים באזור חיפה וחדרה דיווחו הלילה על פיצוצים שנשמעו לאחר שהופעלה האזעקה, אך טרם דווח על נפילות. כוחות הביטחון עורכים סריקות באזור לאיתור שרידי הרקטות. בשעה 3:27 הופעלו אזעקות בשטחים נרחבים - מחדרה לחיפה. תושבי האזור שהתעוררו משנתם לבהלת הירי שמעו בחלק מהאזורים הדי פיצוץ.
 
כשעתיים לפני כן, בסביבות 1:20, יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה שנורתה לעבר העיר אשקלון. את הדיווח הראשוני על הרקטה מלבנון מסר רכז ביטחון שוטף באחד היישובים ששמע את קול הנפץ ודיווח על כך לצבא. נפילה אחת זוהתה על כביש פנימי בין היישובים ונגרם נזק קל. צה"ל בודק אם הייתה נפילה שנייה. צה"ל העביר הודעה לאו"ם על השיגור לשטח ישראל מלבנון, כמקובל במקרים של הפרת ההסכמים בין שתי המדינות. בצבא העריכו השבוע שיהיה מטח הזדהות של רקטות מצד
גורמי טרור פרו פלסטינים בלבנון.
 
במהלך היממה האחרונה תקף צה"ל כ-210 יעדי טרור ברחבי רצועת עזה, ועד כה הותקפו כ-1,100 יעדי טרור. בין היעדים שהותקפו:  

משגרים של רקטות ארוכות טווח, מתקנים ממשלתיים המשמשים את חמאס, מנהרות התקפיות ומנהרות הברחה, צינורות הברחת דלק, מתחמים צבאיים ומחנות אימונים, תשתיות תקשורת, מטרות של מערך ההגנה האווירית של חמאס ומשגרים מוטמנים.

 

חיל הים תקף כמה מוצבים צבאיים ברצועה, שלפי מודיעין שימשו את חמאס לקידום טרור. בנוסף, צה"ל תקף מצבור רקטות המוסתר בתוך קומה בבניין בבית ספר במרכז הרצועה. לפי דובר צה"ל, באתר קיימת מנהרת טרור. כמו כן תקף צה"ל בשיתוף עם שירות הביטחון הכללי את בתיהם של פעילי טרור בכירים אשר שימשו כתשתיות פיקוד ושליטה של הארגון.

 

במקביל, גורמי רפואה ברצועת עזה סיפרו הבוקר כי חמישה בני אדם נהרגו בהפצצה של צה"ל באזור רפיח, ועוד 15 נפצעו. בכלי התקשורת של חמאס כינו את הירי "טבח". לפי הדיווחים מעזה, מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת מבצע "צוק איתן" עומד על 98.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים