שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

בכיר בצה"ל: נפנה את צפון הרצועה מתושבים

ירי הרקטות לישראל לא פסק גם ביום החמישי למבצע צוק איתן. בצבא מתכוונים לעבור לשיטת "הקש בגג" בשכונות שלמות בעזה. בכיר בצה"ל: "נעבור לדפוס של פינוי אוכלוסייה מאיזורים מהם ירו רקטות ארוכות טווח"

צה"ל עובר לשיטת "הקש בגג" שכונתי: במקביל לירי הרקטות לעבר תל-אביב ואזור המרכז, אמר הערב (שבת) גורם בכיר בצה"ל כי "בשעות הקרובות לאור העובדה שחמאס מסתתרים מאחורי אזרחים, נעבור לדפוס של פינוי אוכלוסיה פלסטינית בצפון הרצועה מהם ירו את הארוך טווח".

  

הגורם הבכיר הוסיף כי "הנהגת חמאס מסתתרת בבונקרים מה שמקשה עלינו לפגוע בהם ובכל זאת אנו במאזן הישגים מצטבר מולם. נעבור לדפוס של פינוי אוכלוסייה פלסטינית בצפון הרצועה מהם ירו את הארוך טווח. הם יקבלו הודעות להתפנות ונבהיר להם שגורמי טרור פועלים לצידם. לאחר הפינוי - התקיפה שם תהיה משמעותית". אותו גורם הוסיף: "עשינו את זה בלבנון וזה לא נעשה עד היום ברצועת עזה. זה יגדיל את היקף הנפגעים".

 

הגורם הבכיר הוסיף כי "המטחים הערב (שבת) לעבר גוש דן מראים בדיוק מה חמאס והג'יהאד האיסלאמי רוצים לעשות. זה דבר שחיזבאללה בנה אותו. לבצע ירי לעבר מטרות בעומקים משתנים, כולל לוחמה פסיכולוגית והפחדת מקסימום אזרחים. היעדים שהוגדרו למבצע זה הם פגיעה משמעותית בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי, צמצום הפגיעה בעורף וחיזוק ההרתעה. עד כה הותקפו כ- 1,300 מטרות. משגרים, מטות פיקוד ושליטה ועוד. בניגוד לעמוד ענן, גם ההנהגה המדינית וגם הצבאית של חמאס מסתתרת מתחת לאדמה".

 


נוהל "הקש בגג" במהלך מבצע צוק איתן. הנוהל יתרחב ()
נוהל "הקש בגג" במהלך מבצע צוק איתן. הנוהל יתרחב

לדברי הגורם הבכיר, "חמאס והג'יהאד האיסלאמי נכשלו בדפוס הפעולה שאותו בנו במשך שנה וחצי. הם תכננו ירי מאסיבי כדי להרוג מקסימום אזרחים ושורה של הפתעות - שנכשלו. ההגנה האווירית היא מרשימה ואפקטיבית מאוד, מתקרבת ל-100 אחוז. אין הרוגים ויש מספר בודד של נפגעים. בשלב זה אנחנו עוסקים בפעילות אווירית מאסיבית. אני מניח שחמאס והג'יהאד האיסלאמי ינסו לשלוף הפתעות".

 

הגורם מסביר מה גרם לצה"ל לשנות את שיטת הפעולה: "אנחנו עוברים לדפוס משמעותי יותר מכיוון שהם מסתתרים מתחת לאדמה ומבצעים את הירי בחסות אוכלוסייה. אנחנו נעבור בשעות הקרובות לפעילות של פינוי אוכלוסייה לשם הגנתה. זה מרחיב את האפקטיביות שלנו במרחב הלחימה. דפוס הפעילות יהיה משמעותי יותר, תוך מזעור למינימום האפשרי של פגיעה בבלתי מעורבים. ב-1,300 התקיפות עד כה אחוז הנפגעים הוא נמוך מאוד. נתמקד במקומות מהם יורים הכי הרבה והכי רחוק. נודיע לאזרחים שהם מתבקשים להתפנות לשם הגנתם. כשיהיה הפינוי - אז התקיפה תהיה משמעותית יותר. דפוס הפעולה הזה יתחיל לפעול כבר בשעות הקרובות, בעזרת תקשורת, טלפונים, כרוזים ועוד".

 

 

 (צילום: אוהד קב) (צילום: אוהד קב)
(צילום: אוהד קב)

תושבים בתל אביב בשעת הירי הערב לעיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבים בתל אביב בשעת הירי הערב לעיר(צילום: AFP)

הגורם הבכיר התייחס גם לאפשרות של כניסה קרקעית לרצועה: "המהלך הקרקעי הוכן ויש סדר כוחות משמעותי. זה אמצעי להגיע ליעדים והוא מונח על השולחן. אם נדרש לכך - נעשה זאת. אפשר לבצע פעולה קרקעית מוגבלת בזמן ואפשר לבצע פעולה משמעותית שהיא כיבוש השטח. יש לצה״ל תוכנית חדה מאוד. מתוכנית קטנה עד לתוכנית רחבה של כיבוש הרצועה. יש מוכנות למהלך מוגבל וגם למהלך רחב מאוד. זה תלוי במטרות שיינתנו לצה״ל, ובהתאם לזה ייגזר דפוס הכנת הכוח. בסך הכול יש לנו מאזן הישגים מצטבר - מול מאזן כישלונות של חמאס, מה שמאפשר לדרג המדיני בישראל לקבל כל החלטה מתוך עמדת כוח ולא מלחץ".

 

הגורם הבכיר מסביר על דרך הפעולה של צה"ל במבצע צוק איתן. "הדפוס שנבחר מול הרצועה נועד לפגוע פגיעה משמעותית. במקרה הזה הוא הגיע לאפקטיביות גבוהה שלא ראינו בעבר בזכות כמה דברים: איכות המודיעין, איכות התקיפות והדיוק, פגיעה בבתי המפקדים שמשמשים גם כבתים וגם כמקומות להסתרת אמל״ח. אנחנו מתקרבים ל-100 בתים ביום. כשפוגעים בארגון בצורה משמעותית כזו הוא ישקול לפני שיתקוף פעם שנייה".

 

משפטנים ילוו את הביצוע

היישום של "הקש בגג" שכונתי יחל מהלילה, כאשר צה"ל יקרא לפלסטינים בלתי מעורבים המתגוררים בשכונות ברחבי רצועת עזה להתפנות מבתיהם. אחרי הפינוי יתקוף צה"ל באש את הבתים והשטחים באותן שכונות ואזורים שמהם משוגרות רקטות לשטח ישראל, בהם מייצרים רקטות ומטעני נפץ, ושבהם מתאמנים טרוריסטים ומאחסנים את אמצעי הלחימה, ובעיקר רקטות.

 

שיטת פעילות זו ננקטה בעבר בלבנון, והיא מתבצעת אחרי התייעצות עם משפטנים מתחום המשפט הבין לאומי ובליווים. המניע לצעד החדש של צה"ל, היא העובדה שחמאס

והג'יהאד האיסלאמי משתמשים באזרחים כמגן אנושי מפני תקיפות חיל האוויר. הם מסתירים במרתפי הבתים מצבורי רקטות ופתחי מנהרות תקיפה ומייצרים חומרי נפץ ורקטות.פעילות זו מתבצעת לא רק מתחת לבתי מגורים אלא גם מתחת לבתי חולים, בתי ספר, מסגדים או בקרבה מסוכנת למקומות אלה, באופן שלא מאפשר לחיל האוויר לתקוף אותם מבלי לפגוע בבלתי מעורבים.

 

עד כה במהלך מבצע צוק איתן פגע צה"ל בבתי מפקדי השטח של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, שרובם שימשו כמפקדות, צמתי קשר, חדרי מלחמה ואוחסנו בהם אמצעי לחימה. צה"ל תקף מקומות אלה אחרי שתושבי הבית קיבלו התרעה טלפונית להתפנות ממנו ואמצעי תצפית ומל"טים של צה"ל וידאו שהפינוי מתבצע. במקרה שהאזרחים סירבו להתפנות, שיגר כלי טיס של חיל האוויר רקטה קטנה אל פינת הגג של אותו בית, כאיתות אזהרה נוסף. לאזרחים ניתנה שהות נוספת לפנות את הבית ואז הוא הותקף מהאוויר במטרה להרוס אותו על תכולתו. כ-200 בתים של פעילי שטח מחמאס ומהג'יהאד האיסלאמי הותקפו בצורה כזו, ולפי התגובות נראה שהאמצעי יעיל. כעת, החליט צה"ל לטפל באזורים שלמים המשמשים את המחבלים בשיטה זו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ירי של כיפת ברזל, הערב בגוש דן
צילום: עידו ארז
מומלצים