שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

בן 16 נפצע קשה מרקטה באשקלון

ירין לוי יצא ממספרה לפני שנשמעה אזעקה ונפצע לאחר שלא הצליח למצוא מחסה. אדם נוסף נפצע באורח קל וארבעה לקו בחרדה מהפגיעה הישירה של רקטה באשקלון. אביו של הנער שנפצע: "היינו אמורים לנסוע מחר לנופש כדי להתנתק קצת מהמצב, אבל זה כנראה שזה לא ייצא אל הפועל"

הדד-ליין בעזה חלף, הירי מהרצועה גובה שוב מחיר קשה בישראל:  ירין לוי, בן 16, נפצע בצהריים (יום א') באורח בינוני עד קשה מפגיעה ישירה של רקטה באשקלון. מהירי נפצע גם גבר בן 50 באורח קל וארבעה בני אדם נוספים לקו בחרדה. צוותי מד"א העניקו טיפול לנפגעים. רקטה נוספת ששוגרה לעבר העיר יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל.

 

הנער שנפצע היה בדרכו להסתפר, ניסה לרוץ בין הבניינים ולתפוס מחסה בזמן האזעקה, אך לא הספיק. אמו קיבלה את ההודעה על הפציעה בעת שהייתה בעבודתה, והגיעה לבית החולים ברזילי בעיר שבו הוא אושפז. בסביבות השעה 14:30 נפלה רקטה נוספת באשקלון, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. במקביל נשמעו אזעקות באשדוד, יבנה, גן יבנה וביישובים נוספים בעוטף עזה.

 

עד ראייה לנפילת הרקטה, שפגעה גם בכבל חשמלי, סיפר: "הייתי בעסק מעבר לפינה, לפתע שמענו פיצוץ חזק, הגעתי למקום הנפילה בריצה והבחנו במעין פגז שחדר לתוך האדמה. המשכנו ו-30 מטר משם ראינו ליד העצים אדם שכולו מוטל בדם, קראנו לאמבולנס והתחלנו לטפל בפצוע". מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, עדכן כי הנער שנפצע סובל מפגיעות בחזה ובגפיים. מנכ"ל מד"א אלי בין ציין כי הנער שנפצע בינוני עד קשה נפגע ככל הנראה מרסיסים.  

 

זירת נפילת הרקטה באשקלון ()
זירת נפילת הרקטה באשקלון

צוותי ההצלה בזירת הנפילה באשקלון (צילום עמית שגיא) (צילום עמית שגיא)
צוותי ההצלה בזירת הנפילה באשקלון(צילום עמית שגיא)

 (צילום: אביאל מגנזי ) (צילום: אביאל מגנזי )
(צילום: אביאל מגנזי )

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

אבינועם, אביו של הנער שנפצע, סיפר בבית החולים: "אנחנו מתפללים לשלומו של ירין. הוא חזק והוא יעבור את זה. היינו אמורים לנסוע מחר לנופש כדי להתנתק קצת מכל המצב, אבל כנראה שזה לא ייצא לפועל כי אנחנו כאן ליד המיטה שלו. ירין הוא האחר הבכור והוא תמיד דואג לאחים שלו ומקפיד שברגע שיש אזעקה שכולם ייכנסו לממ"ד. הוא היה בדרך מהמספרה וכששמע את האזעקה נצמד לקיר,ואז אירע הפיצוץ. הרקטה נפלה 25 מטר ממנו".

 

האב אמר עוד כי "ירין הוא ילד חזק והוא ייצא מזה, אני מבקש מכל עם ישראל להתפלל לשלומו. לצערי, הילדים שלי גדלו לתוך המצב הזה והם כבר רגילים למצב באשקלון. אני מבקש מהפלסטינים בעזה להתקומם נגד חמאס ולקרוא להם להפסיק את הירי. אני מאמין שיכול להיות שלום אבל בצורה הזאת שמסיתים נגדנו ורוצים רק להרוג אותנו כנראה שאין דרך אחרת אלא להילחם בהם".

 

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ביקר באשקלון ואמר כי "אנחנו לא מתעסקים בהפסקת אש ומכים את חמאס. לא צריך לדבר, צריך לאפשר לצה"ל להכות בחמאס. פינינו ערים שלמות בצפון הרצועה, הם יורים עלינו מטחים שלמים וזה לא הזמן להפסקת אש. התושבים נשמעים להוראות, כיפת ברזל פועלת, וצה"ל עושה בעזה עבודה שאתם לא יודעים כמה היא חשובה".

 

אהרונוביץ' הוסיף כי "הכוחות מוכנים לכניסה קרקעית, אנחנו כחברי קבינט צריכים לאשר לצה"ל לפעול והוא יפעל. צה"ל יעשה עבודה מצוינת, הכוחות כולם מוכנים וזה רק עניין של החלטה. ייקח הרבה זמן עד שיכולת השיגור תיפגע, הם יכולים להמשיך ימים ואולי שבועות".

 

"היזהרו והישמרו" 

התקרית הקשה אירעה על רקע הכרוזים שהושלכו הבוקר בצפון הרצועה ובהם קריאה לתושבים הפלסטינים לפנות את בתיהם עד לשעה 12:00. בצה"ל אמרו כי קראו לעשרות אלפי פלסטינים להתפנות מבתיהם: "היזהרו והישמרו".

 

"אנו מזהים שמצפון הרצועה יורים יותר ממרחבים אחרים והבוקר

אנו קוראים לאוכלוסייה להתפנות משם לקראת הרחבת התקיפות", אמרו בצבא הבוקר. דובר צה"ל מסר כי הצבא החל בהטלת כרוזים בצפון הרצועה, ובהם מסרים ברוח דומה. תוכן הכרוזים הועבר לתושבי בית להיה גם בהודעות מוקלטות ובמסרונים.

 

"בכוונת צה"ל לתקוף מהאוויר תשתיות טרור ופעילי טרור באזור שממזרח לאל-עטטרה ולרחוב א-סלאטין וממערב ומצפון למעסכר (מחנה) ג'בליה", נכתב בכרוז. "על האזרחים לפנות את בתיהם עד השעה 12:00 בצהריים היום לכיוון דרום לג'בליה אל-בדר דרך שארע אל-פלוג'ה. הפעולה של צה"ל עומדת להיות זמנית וקצרה. מי שלא יקשיב להנחיות יסכן את חייו ואת חיי משפחתו. היזהרו והישמרו". דובר אונר"א בעזה, כריס גאנס, טען אחרי שעת היעד כי 4,000 פלסטינים התפנו למתקני הארגון ברצועה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אתמול הסביר בכיר צבאי את המקור להחלטה לפעול בשיטת "הקש בגג" שכונתי: "הנהגת חמאס מסתתרת בבונקרים, מה שמקשה עלינו לפגוע בהם, ובכל זאת אנו במאזן הישגים מצטבר מולם. כעת נעבור לדפוס של פינוי אוכלוסייה. הם יקבלו הודעות להתפנות ונבהיר להם שגורמי טרור פועלים לצדם. לאחר הפינוי - התקיפה שם תהיה משמעותית. עשינו את זה בלבנון וזה לא נעשה עד היום ברצועת עזה. זה יגדיל את היקף הנפגעים".

פלסטינים מתפנים מבתיהם בצפון הרצועה (צילום: AP)
פלסטינים מתפנים מבתיהם בצפון הרצועה(צילום: AP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה שהתקיימה בקריה בתל אביב כי ישראל מנהלת מערכת צבאית תקיפה נגד חמאס וארגוני הטרור ברצועת עזה. לדבריו, חמאס בחר לתקוף את ערי ישראל בירי מסיבי חסר הבחנה: "אנו מכים בחמאס בעוצמה הולכת וגוברת, צריך להבין שהאויב שלנו מסתתר במסגדים, שם מחסני נשק מתחת לבתי חולים וממקם מפקדות ליד גני ילדים".

 

נתניהו אמר עוד כי "האויב משתמש בתושבי עזה כמגן אנושי וממיט אסון על אזרחי עזה. האחריות כלפי פגיעת אזרחים בעזה מוטלת על כתפי חמאס, וישראל מצטערת על כל פגיעה כזו. ההבדל בין ישראל לחמאס זה שאנו משתמשים בטילים כדי להגן על אזרחי ישראל והם משתמשים באוכלוסייה אזרחית כדי להגן על מצבורי הטילים שלהם".

 

במהלך הלילה נשמעו אזעקות רבות בעוטף עזה ובשעה 6:00 נורה לעבר ישראל מטח רקטות גדול. בין היתר, נשמעו אזעקות בראשון לציון, נס ציונה, רחובות, נתב"ג, מודיעין, אשדוד ועוד.

ארבע רקטות יורטו באותו מטח. לפני השעה 9:00 נשמעו אזעקות במועצה האזורית אשכול. לאחר מכן יורטה רקטה לאשקלון ובהמשך גם נשמעה לראשונה היום אזעקה בבאר שבע. שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים באזור העיר.

 

מוקדם יותר הלילה נפצעו ארבעה חיילי שייטת 13 באורח קל בחילופי אש עם פלסטינים ברצועת עזה. הפצועים פונו לבית החולים ברזילי באשקלון. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בכוח מיוחד שפשט על מתחם שממנו נורו רקטות ארוכות טווח רבות. במהלך הפעולה נפתחה אש על הכוח והוא השיב בירי. היעד הותקף ונפגע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום עמית שגיא
זירת הנפילה באשקלון
צילום עמית שגיא
מומלצים