שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס, מיכל חורשי

הצדעה למפקדי האוגדות האזרחיות

תפקוד ראשי הרשויות תחת האש מתאפיין בסולידריות, נחישות ויעילות. אחרי המבצע הממשלה תצטרך לסייע כפי שהבטיחה

לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה נמצא העורף, רובו ככולו, תחת מתקפת טילים. ממטולה בצפון ועד אשקלון בדרום, מתל אביב במערב ועד השומרון במזרח, אין תושב שלא חש בהדי המבצע בעירו, בעבודתו ובביתו.

 

שגרת חייהם של מרבית תושבי המדינה מושפעת במהלך הימים האחרונים מן המבצע והשלכותיו. אך "צוק איתן" הוכיח את מה שאולי "עמוד ענן" הותיר בספק - ראשי הרשויות והתושבים בישראל עמידים. עמידים בפני אזעקות חוזרות ונשנות, עמידים בפני לוחמה פסיכולוגית נוסח חמאס ועמידים מספיק כדי לנהל שגרה תקינה למשפחתם ולילדיהם.

 

אין להתעלם בימים הללו מתפקודם של ראשי הרשויות. אלו מהמגזר הערבי שעוד טרום המבצע עמדו איתן לנוכח הלחצים העולים מן הרחוב מנעו את התפשטותן של המחאות המקומיות ועצרו את ההסלמה; אלו המצויים בקו האש מדרום כבר שנים ארוכות ומגלים נחישות נדירה במתקפות הבלתי פוסקות על יישוביהם; ואלו מהשפלה והצפון שנקראו לדגל, והעמידו לרשות התושבים תוך זמן קצר את כל המענים הציבוריים הנדרשים בשעה כזו, כמו פתיחת המקלטים הציבוריים, הפעלת מוקדי חירום ותעסוקה בטוחה לילדים. וכל זאת בנינוחות וביעילות ראויה לשמה.

 

הסולידריות בין רשויות שבה והוכיחה את עצמה. רשויות שונות אירחו תושבים מכאן ומכאן, אלא שהפעם גם הרשויות המארחות מהמרכז ומהצפון מצאו את עצמן תחת אש, ולמרות זאת הן המשיכו לארח משפחות רבות על חשבונן בנדיבות וברוחב לב. העיר שדרות, שזכתה בעל כורחה להיות העיר הממוגנת ביותר באזור, קולטת רבים מילדי הסביבה לטובת פעילות הקייטנות וזאת כדי להקל על ההורים העמוסים ממילא, ובאזורי המרכז נערכו משלוחים מרוכזים למזון ובגדים לחיילים ולתושבים הזקוקים לכך.

 

גם ביום שאחרי המבצע תצטרך להינתן הדעת לרשויות ולנזקים הכספיים היוצאים מפעילותם. מרבית היישובים בעוטף עזה, המצויים במצב סוציו-אקונומי נמוך, מנהלים גם בשגרה גירעון תקציבי שוטף,

 וייאלצו להתמודד עם קשיים תקציביים כפולים ומשולשים שלא ניתן לכסותם ללא סיוע משמעותי מהמדינה, והממשלה תידרש לסייע להן כפי שהתחייבה לעשות.

 

אנטואן דה סנט-אכזופרי, מחבר הנסיך הקטן, כתב בספרו אדמת אנוש: "האדמה מלמדת אודותינו יותר מן הספרים כולם". אדמת הארץ הזו, אולי יותר מאדמות אחרות, לא מפסיקה ללמד אותנו על עצמנו. על המורכבות לחיות באזור הנפיץ כל כך הזה, על החיבור האמיתי והאותנטי שלנו לחלקת הארץ הזו, למרות הקשיים המרובים. על היכולת לשאוב את הכוחות בשעות מצוקה ולהתגייס באופן אישי וציבורי לטובת המערכה הזו ועל הנכונות שלנו כחברה לדבוק בזכותנו לחיות כאן, חיים ראויים, שקטים וטובים.

 

הכותב הוא יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן קופיצ'ינסקי
חיים ביבס
צילום: ראובן קופיצ'ינסקי
מומלצים