שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

ליברמן: "האופציה הנכונה היא מיגור שלטון החמאס וסילוקו מהאזור, אפשר לעשות את זה"

על רקע הדיבורים על הפסקת אש קרבה תוקף שר החוץ: "חייב להיות ברור לכולם שאנחנו ניצחנו. חייבים לשלול מחמאס אפשרות לתקוף אותנו בפעם הרביעית. הסבב הבא בלתי נמנע, למה לחכות?". על הלחץ הישראלי ברצועה: "יכולת הספיגה של חמאס הרבה יותר גבוהה"

שר החוץ אביגדור ליברמן בטוח שישראל עומדת מול שורה של אלטרנטיבות לא טובות, ומבהיר היום (ב'): "אם המבצע הזה יסתיים בכך שברור לכולם שזה רק פסק זמן לפני מבצע רביעי - זה לא שווה דבר". בראיון מיוחד באולפן ynet, ביום השביעי למבצע "צוק איתן", התייחס ליברמן גם לאפשרות של כניסה קרקעית לרצועה ואמר: "צריך להבין שכל האופציות נמצאות על השולחן".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בראיון אמר ליברמן: "אנחנו מרגישים שהקהילה הבינלאומית מנסה להביא לשקט בכל מחיר ומתייחסים לכל הצעה ברצינות. ראינו בעמוד ענן רקטות שמגיעות לפאתי תל אביב, כרגע אנחנו רואים רקטות שעוברות את חדרה. חמאס מנצל כל פסק זמן על מנת לייצר יותר רקטות ולשפר טווחים".

 

הוא התייחס ליוזמת פירוז רצועת עזה מרקטות, טילים ומנהרות תקיפה, שהעלה ח"כ שאול מופז בפני המועצה לביטחון לאומי, ורמז כי אינה אפשרית: "אנחנו מרגישים מצוקה אמיתית מהכיוון של חמאס, השאלה אם זה מספיק על מנת שהוא יוותר על שני דברים עיקריים - ייצור הטילים וחפירת המנהרות. אם חמאס יסכים לוותר על אחד מהם, לדעתי הוא ירמה. גם להצהרה על הסכמה שלו יש חשיבות, אבל האם הוא יעשה את זה? ברור שלא".

 

פלסטינים בצפון הרצועה. "יכולת הספיגה שלהם יותר גבוהה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פלסטינים בצפון הרצועה. "יכולת הספיגה שלהם יותר גבוהה"(צילום: AFP)

 (צילום: גטי אימג') (צילום: גטי אימג')
(צילום: גטי אימג')

במשדר המיוחד אמר שר החוץ: "כשאתה דוחה את הבעיה אתה לא פותר אותה, היא תתפוצץ מאוחר יותר. אני אומר - אתה לא יכול להגיע לשלום עם חמאס. הם לא רוצים הסדר. הם אומרים - 'אנחנו רוצים למחוק את הישות הציונית'. אני לא רוצה להיות הבריון של השכונה,

אבל חמאס מתכונן לסבב הבא והוא בכל מקרה יכין עוד טילים ומנהרות רק יותר ארוכי טווח ואולי יותר מדויקים. הסבב הבא בלתי נמנע. לכן כרגע אולי יש נסיבות שהן יותר נוחות לנו, אני לא יודע מה יהיה עוד 10 חודשים".

 

בנוגע לדיונים בקבינט על המשך המבצע ואפשרות של כניסה קרקעית לעזה, אמר יו"ר ישראל ביתנו: "לאזרחי ישראל חייב להיות ברור אחרי שלושת המבצעים שאנחנו ניצחנו. הכי חשוב שגם חייבים באמת לשלול מהם אפשרות לתקוף אותנו ולהגיע לסבב רביעי. אני לא מדבר על כישלון או על ניצחון, אנחנו כרגע לפני קבלת החלטות לא פשוטות. אין פה אלטרנטיבות טובות. אין אופציות טובות.

 

"אני חושב שהאופציה הנכונה היא מיגור שלטון החמאס. לסלק אותם מהאזור. זה אמנם מורכב או נראה מבהיל, אבל האלטרנטיבה היא יותר גרועה. אני חושב שאפשר לעשות את זה. זה לא פשוט אבל אפשרי. אי אפשר למדוד את חמאס בקנה מידה שלנו. יכולת הספיגה שלהם הרבה יותר גבוהה. כמה שרמת ההתפתחות של המדינה יותר נמוכה כך יכולת הספיגה גדולה יותר. חמאס בכל מקרה מתכונן לסבב הבא, מכין עוד כלים ועוד מנהרות, טילים מדויקים יותר עם יותר חומר נפץ וטווח ארוך יותר.למה לחכות? הסבב הבא בלתי נמנע. אף אחד לא משלה עצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שחר עזרן
אביגדור ליברמן
צילום: שחר עזרן
מומלצים