שתף קטע נבחר

הקרב על השם: איך אומרים 'צוק איתן' בעזה?

הג'יהאד האיסלאמי קרא לו "מבנה מלוכד", חמאס נזכר בקרב מיתולוגי. בצל הדיווחים על רגיעה, מנסים פלגי עזה להסכים גם על שמו של העימות

"'צוק איתן' יהפוך לצוק מתמוטט עבור האויב הציוני", כך הגיב חבר הנהגת חמאס לשמו של המבצע, שעות ספורות לאחר שצה"ל החל להפציץ בעזה. מאז, לצד עימות חמוש בין ישראל לרשות, מתנהל במקביל גם מאבק טרמינולוגי בעל הקשרים דתיים, פוליטיים וחברתיים.

 

 

הג'יהאד האיסלאמי העניק למבצע את השם "המבנה המלוכד", והסביר כי "משמעות השם היא אחדות העם שחווה פילוג, התלכד והדגיש את זהותו". לדברי אחד מדוברי הארגון, "חמאס על הכוונת, אך יש אחדות גורל, אחדות דם של מוחמד אבו חדיר, מוחמד א-דורה ודם השהידים". השם הוא גם ביטוי לדרך הקוראן, ולפיה "אללה אוהב את אלה שלוחמים למענו בשורה אחת כאילו הם מבנה מלוכד (סורה 61 בקוראן, סורת ה'שורה')". בנוסף, מדובר בציות לצוואת הנביא, המודל לחיקוי, שתיאר את המאמינים כ"מבנה מלוכד שקשור חזק זה לזה".

 

יומיים לאחר מכן הבהיר חמאס כי הארגון מכנה את המבצע "אל-עסף אל-מאכול", ביטוי שחותם את סורת הפיל (מספר 105 בקוראן) וקושר את העימות הנוכחי לכישלון צבאות דומיננטיים בעבר. "הסורה המדוברת מתייחסת לדרך הפלאית שבה סולק הצבא החבשי לאחר שהטיל את המצור על מכה בשנת 570 לספירה, שנת הולדתו של הנביא מוחמד", הסבירה ד"ר לבנת הולצמן, מרצה בכירה במחלקה לערבית באוניברסיטת בר-אילן. "על פי המסורת, אללה הציל את הכעבה בכך ששלח ציפורים להמטיר אבנים על הצבא הצר על מכה. הצבא החבשי מדומה באותו הקשר לביטוי 'עסף מאכול', מעין תערובת מבחילה של עלים ותבן לעוסים שהבהמות ירקו". התבן, על פי חמאס, הוא צה"ל הצר על עזה.

 

גם מבצע "עמוד ענן" כונה על ידי חמאס בביטוי הלקוח מסורת הפיל, ומתייחס לאבנים שהושלכו על הצבא החבשי. הג'יהאד האיסלאמי כינה את המערכה הקודמת בשם "השמיים הכחולים" - מעין כינוי-נגד לשם הישראלי - והסביר כי "עמוד הענן לא יכסה את שמי הרצועה ולא יזהם את השמיים. את מקום החשיכה ימלאו הכבוד, החירות ושעות האור של פלסטין".

 

בשנת 2008 זכה מבצע "עופרת יצוקה" לכינוי "מערכת הישועה/מלחמת הישועה" מצד חמאס. השם התייחס לקרב בדר, הקרב הראשון של הנביא מוחמד ואחד הקרבות המפורסמים במסורת המוסלמית. בעימות זה, שהתרחש על פי המסורת בשנת 623 לספירה, הביסו אנשי מוחמד מהעיר אל-מדינה את בני קורייש ממכה, למרות נחיתותם המספרית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לאנשי חמאס יש שם למבצע
צילום: רויטרס
מומלצים