שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

הנייה מאשר: מגעים להפסקת אש; ישראל: היוזמה רצינית

הפסקת האש ביוזמת מצרים - בהסכמת שני הצדדים - תוכרז ב-9:00 ותיכנס לתוקפה עד 21:00 מחר. תוך 48 שעות ייפגשו משלחות ישראל והפלסטינים כדי להשלים את השיחות לביסוס הפסקת האש, בהתאם להבנות שהושגו בתום מבצע "עמוד ענן". בינתיים האש לא פוסקת - רקטות שוגרו לעוטף עזה והפלסטינים מדווחים על תקיפות שהוגברו

הירי מרצועת עזה לא נפסק, האם זהו היום האחרון למבצע צוק איתן? משרד החוץ של מצרים הודיע הערב (ב'), כי קהיר הציעה יוזמה להפסקת אש החל ממחר ב-9:00 בבוקר. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס ובכיר הארגון בעזה, איסמאעיל הנייה, אישר את קיומם של מגעים, אך הכחיש כי הושגה הסכמה: "יש מגעים ומהלכים ויש מדינות מעורבות". מנגד, לפי "אל-ערבייה", שני הצדדים הסכימו ליוזמה. בישראל אמרו כי מדובר ביוזמה רצינית. מנגד, גדודי עז א-דין אל-קאסם, הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעה כי רק אנשיהם יחליטו על הפסקת אש. למרות הפסקת האש הצפויה, נשמעה ב-22:45 אזעקה במועצה האזורית אשכול. רקטה התפוצצה בשטח פתוח. בינתיים לא שקט גם בצפון. ב-22:30 נשמעה אזעקה בכמה יישובים בגליל המערבי, בהם שלומי. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. בינתיים, הפלסטינים מדווחים כי צה"ל הרחיב את התקיפות ברצועת עזה ובין היתר הותקף כלא באזור רפיח.

 

עוד בחדשות:

 

גורמים מדיניים בירושלים אמרו כי ההצעה המצרית מחזירה את השטח למצב שלפני המבצע, עם חמאס הרבה יותר חלש, לאחר שנוטרלה האפקטיביות של הרקטות, כל תוכניות הפיגועים סוכלו, והוא לא הצליח להשיג את תמיכת האזרחים. ישראל תפעל בזירה הבינלאומית כדי לפרז את עזה מרקטות. מחר בבוקר יתכנס הקבינט לדון בנוסח ההצעה ויקבל החלטה לפני 9:00. גורם מדיני הבהיר כי מטרת המבצע היא השבת השקט לתקופה ממושכת תוך פגיעה בתשתיות הטרור. חמאס לא פגע בישראל כפי שחשב.

 

העיתון "אל-יום א-סאבע" פרסם את "סעיפי היוזמה". לפי הפרסום, ישראל תפסיק את כל הפעולות התוקפניות שלה נגד רצועת עזה באוויר, בים וביבשה ותימנע מפלישה קרקעית ומפגיעה באזרחים. כל הפלגים הפלסטינים ברצועה יפסיקו את הפעולות התוקפניות נגד ישראל מהים, מהאוויר ומהיבשה ומתחת לאדמה בדגש על הפסקת ירי הרקטות והפסקת הפגיעה באזרחים. עוד נמסר כי המעברים ייפתחו ויינתנו הקלות במעבר אנשים וסחורות.

 

עוד הובהר כי הירי ייפסק תוך 12 שעות מההכרזה על היוזמה מחר ב-9:00 וכי תוך 48 שעות ייפגשו משלחות ישראל והפלסטינים כדי להשלים את השיחות לביסוס הפסקת האש. השיחות עם הצדדים ייערכו בנפרד בהתאם להבנות שהושגו בתום מבצע "עמוד ענן". סוגיות ביטחוניות אחרות יידונו בהמשך. ההצעה הועלתה זמן קצר לפני תחילת פגישתם של שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר, שבה הם צפויים לדון במבצע. הליגה הערבית צפויה לגבות את היוזמה ואת המתווה שלה. לא ברור אם חמאס יסכים למתווה זה, אף שנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי עצמו מעורב בזה. בשלב זה נותרו שתי שאלות: האם הלילה יעבור בשקט או שחמאס ינסו לרשום הישגים עד הבוקר? ואיפה הנשיא הפלסטיני אבו מאזן?

 

שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, שהיה מעורב במגעים להפסקת אש אמר: "אני מברך על ההודעה המצרית הקוראת לצדדים ליישם הסכם הפסקת אש ומברך את ההנהגה המצרית על היוזמה, שיכולה להביא לסיום של אובדן החיים הטרגי בעזה וירי הטילים על ישראל - ולהוביל לשינוי משמעותי בעזה. כפי שאמרתי במהלך כל המשבר הנוכחי, רק הסכם ארוך-טווח יכול לתת תקווה לתושבי עזה... ולתת לישראל ביטחון אמיתי ומלא מול ירי טילים, מנהרות וטרור. הקהילה הבינלאומית תגבה את היוזמה".

 

ירי לבאר-שבע, אשקלון, גוש דן ועוטף עזה

זמן קצר לפני כן, ב-21:30, נשמעה אזעקה בבאר-שבע וביישובים סמוכים. לפחות שתי רקטות התפוצצו בשטח פתוח. לא דווח על נפגעים או על נזק. קודם לכן הופעלה אזעקת צבע אדום פעמיים במועצה האזורית חוף אשקלון. רקטה פגעה במבנה וגרמה לו נזק קל. בינתיים ממשיך צה"ל בתקיפות ברצועת עזה ומקורות פלסטיניים מדווחים על חמישה הרוגים.

 

האזעקות האחרונות:

23:19 אזעקה בשער הנגב

22:46 אזעקה באשכול

21:30 אזעקה בבאר-שבע

21:27 אזעקה בחוף אשקלון

21:01 אזעקה בחוף אשקלון

20:06 אזעקה באשכול

 

במקביל, אישר הבית הלבן כי ארצות הברית מעורבת במאמצים להשיג הפסקת אש. "אנחנו מעורבים בכמה רמות מול ישראל והפלסטינים בניסיון לפתור את האלימות", אמר דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט. הוא לא אישר את הידיעות על בואו הצפוי של מזכיר המדינה ג'ון קרי לקהיר בניסיון לקדם הפסקת אש. עם זאת הוא אישר קיומם של "מגעים בין בכירים במחלקת המדינה לבכירים בישראל בנושא". ארנסט חזר על העמדה האמריקנית שלפיה "אף אחד לא רוצה לראות פלישה קרקעית, כי היא תוביל לעוד נפגעים, אבל זוהי זכותה של ישראל וחובתה להגן על אזרחיה".

 

מוקדם יותר הערב שתי אחיות בנות 10 ו-13 נפצעו מרסיסי רקטה ליד עומר ופונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. בת ה-10 נפגעה מרסיס בבטן ומצבה מוגדר קשה. בת ה-13 נפגעה באורח בינוני מרסיס בברך. רקטה שנייה שנורתה לכיוון יורטה. האזעקה בעיר הופעלה סמוך לשעה 18:00.

 

 

 

זירת נפילת הרקטה באזור באר שבע היום      (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
זירת נפילת הרקטה באזור באר שבע היום

 (באדיבות דוברות מועצת עומר) (באדיבות דוברות מועצת עומר)

 (באדיבות דוברות מועצת עומר) (באדיבות דוברות מועצת עומר)
הנפילה היום ברמת הגולן        (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הנפילה היום ברמת הגולן (צילום: אביהו שפירא)

רסיסי רקטה בגוש דן      (צילום: ספיר) (צילום: ספיר)
רסיסי רקטה בגוש דן (צילום: ספיר)

במקביל לירי לנגב נורו שתי רקטות לצפון רמת הגולן. הן התפוצצו ליד ישוב, ואש פרצה במקום. ההערכה היא כי הירי לגולן בוצע בסוריה וכי לא מדובר בזליגה ממלחמת האזרחים במדינה. נבדק אם מדובר ברקטה או בפגז שנורה מתותח. מדובר בירי השני מסוריה לעבר הגולן ב-48 השעות האחרונות.

 

כשעה קודם לכן נשמעה אזעקה בתל אביב, רמת גן, בני ברק, גבעתיים, פתח תקווה ובמקומות נוספים בגוש דן ובמרכז. כמה פיצוצים עזים נשמעו כעבור כמה שניות. מערכת "כיפת ברזל" יירטה רקטה אחת. אין נפגעים ולא נגרם נזק. חלק מהרסיסים אותרו באזור פתח תקווה ובבני ברק.

 

בצהריים חייל נפצע קל מפגיעת רקטה במועצה האזורית אשכול, ורקטה אחרת גרמה נזק בבית ביישוב במועצה האזורית שער הנגב.

 

לפי הודעת דובר צה"ל, הצבא תקף מהבוקר כ-100 מטרות טרור ברחבי הרצועה. במטרות היו עשרות משגרים מוטמנים, שמונה אתרי ייצור ואחסון אמצעי לחימה, ארבעה בתי מפקדים המשמשים כתשתית פיקוד ושליטה ושבע מנהרות.

 

Read this article in English

 

 


פורסם לראשונה 14/07/2014 21:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דובר המשטרה
זירת הנפילה הערב ליד עומר
צילום: חטיבת דובר המשטרה
צילום: אביהו שפירא
הרקטה בגולן היום
צילום: אביהו שפירא
מומלצים