שתף קטע נבחר

דברו בנועם, או שפשוט תשתקו

לא יכול להיות שקול ההיגיון היחיד שנשמע במרחב הציבורי בזמן האחרון, הוא קול האזעקות. תמיד היו בינינו דעות שונות, אבל משהו בצורת השיח השתנה, התדרדר לסף תהום חדשה, שאם לא ניזהר - ניפול לתוכה. אנשי רוח, חברי כנסת, יפי נפש משמאל ופטריוטים מימין - סייג לחוכמה שתיקה

י"ז בתמוז. תאריך שלא רוצים שיתקרב, ולא בגלל התענית. לחלק גדול מאיתנו התאריך אינו אומר מאומה, פשוט משום שהוא נופל בזמן החופש הגדול, ומערכת החינוך הממלכתית החליטה שאין כל טעם בלימוד משמעותו. אבל זוהי שריקת הפתיחה לתקופת "בין המיצרים", המסמלת את תחילת הפרעות שהובילו פעמיים לחורבן בתי המקדש, בתשעה באב - סוף התקופה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

קשה שלא להבחין שימי הפורענות התחילו מוקדם השנה. והמציאות הקשה נותנת את אותותיה בעוצמה על החברה שלנו. מלחמה חברתית מתלהטת בין דעות, מחשבות ורגשות. מימים ימימה, ריבוי דעות מאפיין את העם היהודי, ואף זכה לאין-ספור בדיחות. תמיד היו בינינו דעות שונות, ונראה שתמיד יהיו. אבל משהו בצורת השיח השתנה, התדרדר לסף תהום חדשה, שאם לא ניזהר - ניפול לתוכה מבלי להשאיר חבל לחילוץ.

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

לא יכול להיות שהקול ההיגיון היחיד שנשמע במרחב הציבורי בזמן האחרון, הוא קול האזעקות. נראה ששאר פוצי הפה איבדו את יכולת השיח, והם משחררים רק צרורות של מטחים אוראליים. די, תנו נמאס לשמוע את דיברי הנבלה.

 

בין יפי הנפש לפטריוטים. נמאסתם

נמאס לשמוע את השיח של יפי הנפש המדברים על כך שטיל יירוט של כיפת ברזל עולה 50 אלף דולר, וכמה בתים אפשר לבנות, וכמה תשתיות עזתיות אפשר לשקם באותו הכסף ממש. נמאס לי מהמילה כיבוש. די. הנשיא פרס, איש השלום ללא הלאות, אמר לאחרונה שהמילה איבדה את תוקפה.

 

יצאנו משם, וזו כנראה לא הייתה אחת ההחלטות הטובות ביותר של מדינת ישראל. תשאלו כל תושב באזור עוטף עזה שלא ישן שעה רצופה בשבועיים האחרונים, שלא לדבר על השנתיים האחרונות. כדאי שתתחילו לברור מילים, אחרי ההשתלחות חסרת המעצורים על שר בממשלה בוועידת שלום. בזה הוכחתם שדור הפרחים אתם לא.

 

נמאס לשמוע את דיבורי השנאה של מי שמציגים עצמם כ"פטריוטים אוהבי ישראל" קשה לכם לשמוע דעות אחרות? גם לי ולרבים כמוני. אבל בשם אהבת ישראל והחוסן האזרחי, אל תצאו כאריות השוחרים לטרף. אל תחשבו שאתם מדברים בשם כולנו מחד גיסא, ומטיחים מהלומות בשם הדגל מאידך גיסא. אתם לא. הבחירה שלכם לרדת לדרגת בהמיות הופכות אתכם לשפנים, לא לאריות.

 

בין אנשי הרוח לרבנים. נמאסתם

נמאס לראות כתבות של אנשי תרבות, שמבזים את ישראל בדרך לעמוד הראשי ו"מתביישים לחיות פה". אל תשכחו שאהבת העם היא זו

ששתיתם בשקיקה כל השנים. לא טוב לכם? אומרים שבגרמניה כיף. אפילו זכו במונדיאל. רק בעיה אחת קטנה, אף אחד לא יזהה אתכם ברחוב, אף אחד לא יזמין אתכם לפרמיירות. תהיו כאחד האדם. אתם באמת יכולים להתמודד עם כזה מצב?

 

נמאס לשמוע חברי כנסת ערבים שמקבלים את משכורתם ממדינת ישראל, ועדיין מתפללים לפני השינה להחריבה. לא ייתכן שבשם חופש הביטוי הם מהללים רוצחי ילדים ומכנים אישי ציבור (המפכ"ל, לדוגמה) טרוריסט שידיו מגואלות בדם. יש גבול למידת הסובלנות שניתן לגלות כלפי מי ששומר על נאמנות למדינות אויב בכנסת.

 

נמאס לשמוע את שתיקת הרבנים מכל המגזרים. קומו וקראו לכל יהודי שמתפלל, שלומד תורה, להתפלל למען מקבלי ההחלטות; למען החיילים ואנשי הביטחון שעושים מצוות "שומר נפשות ישראל". ובאותה הזדמנות, תוקיעו חד-משמעית את רוצחי הילד מוחמד אבו חדיר.

 

אנחנו, רודפי מצוות השם, לא יכולים לפתור אותם כעשבים שוטים או כחולי נפש. אם את מרים הנביאה הצדקת הוציאו מהמחנה על שאמרה אבק לשון הרע, מתוך אהבתה את שלום ביתם של משה וציפורה - עלינו להוקיע את הרוצחים הנתעבים שקראו בשם השם לעשות ההיפך מרצונו יתברך.

 

עם סגולה אנחנו. אין זה אומר שאנחנו רמים מעם אחר, אלא מסוגלים. מסוגלים להגיע לקדושה עליונה - או לרדת שאול תחתיות. מחרבייך ומהרסייך ממך יצאו. אלה אנו היום. פוגעים ופוגענים.

 

שלושה שבועות של קושי ודינים עומדים לפנינו, לו אלה שלפנינו היו מצליחים לעשות את חשבון הנפש הכה נדרש, כדי להבין מה חלקם בתופת החברתית שאליה הגענו - היה מצבנו טוב יותר. כל דור טוען שהוא אינטילגנטי, מתקדם ונאור מקודמו. שלושת השבועות הקרובים זה ממש זמן טוב להוכיח את זה. רוצים לדבר? דברו בנועם. ואם אתם לא מצליחים, אז סייג לחוכמה שתיקה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
איה קרמרמן
צילום: ירון ברנר
צילום: מוטי קמחי
נמאס!
צילום: מוטי קמחי
מומלצים