שתף קטע נבחר

השרים אישרו: כשרות לעסקים מחללי שבת

הרבנות הראשית תחויב להעניק תעודות כשרות לעסקים הפועלים בשבת, בכפוף לשמירה על כשרות המזון, ומבלי לשקול שיקולים נוספים כחילול שבת, כך קבעה ועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן, קובעת עונשי מאסר על רבנים שיפרו הוראה זו

כשר, אבל פתוח בשבת: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ב') את הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן ("התנועה") שמבקשת לחייב את הרבנות הראשית להעניק תעודות כשרות לעסקים הפועלים בשבת, בכפוף לשמירה על כשרות המזון, ומבלי לשקול שיקולים נוספים כחילול שבת ועבירות דתיות אחרות. הצעת התיקון לחוק איסור הונאה בכשרות אושרה ברוב של כלל שרי הוועדה למעט מתנגד אחד – השר אורי אריאל ("הבית היהודי").

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

על פי ההצעה שאושרה, כשרב יבחן את כשרות המזון בבית אוכל לשם מתן תעודת השגחה, הוא לא יכניס שיקולים זרים לעניין עצמו, כמו פתיחתו בשבת, השתייכותו הדתית או דעותיו של המבקש, מופעים או טקסים הנערכים במקום ועוד – כפי שנהגו רבנים מקומיים עד כה במתן תעודות כשרות. על רב שיפר הוראה זו, יוטל עונש מאסר של ארבעה חודשים, או קנס.

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

לגבי עסקים מחללי שבת נכתב כי תנאי לקבלת אישור כשרות לימות החול, יהיה הפרדה בין מערכות הכלים, כך שביום הקדוש יהיו כלי האוכל של שאר ימות השבוע - במקום נעול כשאינם בשימוש. הנימוק: בישול בהם בשבת, תוך חילולה, פוסל אותם לשימוש מבחינת הלכות הכשרות.

 

למרות הבג"ץ - הרבנות הקשיחה תנאים

כמה מסעדות בארץ, בעיקר באזור הצפון, מחזיקות כבר כיום תעודת השגחה לימות החול אף שהן פועלות בשבת – הודות לכמה רבנים

מקומיים המסכימים לכך. ההסדר שמציע ח"כ שטרן בדבר הפרדה בין מערכות הכלים, מיושם בהן.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי חוק איסור הונאה בכשרות קובע ש"במתן תעודת הכשר יתחשב הרב בדיני הכשרות בלבד", אך הגדרה זו אינה ברורה, וכתוצאה מכך "בפועל נמתח הגבול", כלשון שטרן, ונשקלים שיקולים שאינם קשורים לכשרות המזון המוגש או הנמכר במקום.

 

בהסבר מוזכרת הפסיקה ב"בג"ץ קונפורטי", שבו קבעו השופטים כי הרבנות איננה רשאית להקשיח את התנאים להענקת תעודת כשרות למסעדה רק משום שהיא בבעלות אישה יהודית-משיחית

 

"הצעת החוק שנסמכת על עמדתם של רבנים חשובים בציונות הדתית, תגרום להרבה יותר מסעדות להיות כשרות, ובשורה התחתונה - תציג יהדות מחברת, ולא יהדות דוחה", אמר שטרן עם אישור הצעתו.

 

ח"כ פרוש: רק שלא יתנו תעודות כשרות לבשר חזיר

המפלגות החרדיות הגיבו בחריפות נגד אישור החוק. ח"כ משה גפני ("יהדות התורה") אמר כי "החוק יגרום לכך שלא יהיה כשרות בישראל", כדבריו. "אין דבר כזה שתעודת הכשרות תהיה נפרדת

משמירת השבת. הממשלה הרעה הזאת מאשרת כל חוק שפוגע בדת ובהלכה, ואני מקוה ש'הבית היהודי' יגיש ערר על החוק".

 

ח״כ מאיר פרוש ("יהדות התורה") הוסיף כי ״עם ההתקדמות הפוגענית באישור וקידום החוק של ח״כ שטרן, צריך לקוות שלא ימציאו בעתיד תעודת כשרות על בשר חזיר״.

 

התנועה הרפורמית ברכה על "חוק הכשרות" ש"מעדיף בצורה ברורה את החיבור של הציבור למסורת, על פני אינטרסים של מונופול מושחת". יו"ר התנועה, הרב גלעד קריב אמר כי "במדינה מתוקנת כלל לא היינו נזקקים לחוק, בשל הפסיקה הברורה שיש להעניק תעודות כשרות על סמך עניינים הקשורים לכשרות המזון. אולם במדינת ישראל כוחו המשחית של הממסד הרבני, מחייב חקיקה כדי להבטיח את המובן מאליו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי כהן
מה פוסל כשרות? (אילוסטרציה)
צילום: שלומי כהן
צילום: ירון ברנר
ח"כ אלעזר שטרן
צילום: ירון ברנר
מומלצים