שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

ליברמן: לסיים את המבצע כשצה"ל שולט ברצועת עזה

במסיבת עיתונאים שכינס בכנסת לאחר קריסת הפסקת האש הבהיר שר החוץ את עמדתו לאחר חידוש ירי הרקטות ותקיפות צה"ל ברצועה. "חייבים ללכת עד הסוף. הפסקת אש? זו הכנה לסבב הבא", הבהיר ליברמן ועקץ את נתניהו: "אי אפשר להסס. אנחנו חייבים פה לשדר נחישות"

"מדינת ישראל חייבת ללכת עד הסוף. צריך לסיים את המבצע כשצה"ל שולט ברצועת עזה". כך הבהיר שר החוץ אביגדור ליברמן שכינס היום (ג') מסיבת עיתונאים בכנסת. בדבריו התייחס ליברמן לחידוש הירי לדרום למרות הפסקת האש שנכנסה לתוקף הבוקר וכן להחלטה לחדש את תקיפות צה"ל ברצועת עזה בעקבות ירי הרקטות. ynet העביר שידור חי מההצהרה. 

 

"לקחנו על עצמנו את תוכנית ההתנתקות וחזרנו עד למילימטר האחרון מרצועת עזה. פינינו את כל היישובים והמתיישבים והעברנו את עזה לאבו מאזן. כשאני מסתכל על התוצאה ואותו רצון של העולם שנחזור לגבולות 67', אני אומר מה אנחנו עושים הלאה?", שאל ליברמן. "האם נוכל לעבור לסדר היום? בגלל זה העולם חייב לתת לנו גיבוי מלא ללכת עד הסוף. לא צריך לתת להגיב אלא להוביל".

 

ליברמן המשיך ואמר כי "אין דרך אחרת לפעול מאשר שצה"ל ישלוט באופן מלא ברצועת עזה. גם אם היינו מגיעים לאותה הפסקת אש, מה זו הפסקת אש? זו הכנה לסבב הבא".

 

שר החוץ הדגיש כי "בכל הפסקת אש, חמאס ימשיך לייצר רקטות וחומרי נפץ. ברור שחמאס ימשיך לפתח מנהרות. כל ניסיון להגיע להפסקת אש, למעשה זו הסכמה שבשתיקה שחמאס ימשיך לפתח כלי נשק. לכן אני חוזר ואומר: דווקא עכשיו, ועל רקע ההפרה הבוטה של חמאס בנוגע ליוזמה המצרית להפסקת אש, אני חושב שאנחנו חייבים לקבל החלטה חדה וברורה. אי אפשר להתייסר ולהסס. חייבים לשדר נחישות. ללכת עד הסוף ואין פה שום אלטרנטיבה אחרת".

 

ליברמן: "זו מלחמת אין ברירה"

על אפשרות של כניסה קרקעית במסגרת מבצע "צוק איתן" השיב שר החוץ: "במסלול שבו אנו ממשיכים, זו שאלה של זמן מתי נגיע למבצע רביעי אחרי עופרת יצוקה, עמוד ענן והמבצע הנוכחי. זו מלחמת אין ברירה וזכותנו לתבוע גיבוי מדיני מוחלט. לא מתקבל על הדעת ששישה מיליון בני אדם רצים למקלטים במשך שבוע וחיים לפי הצפירות. לגבי משך השהות ברצועה אינני יודע, אבל ברור שניתן לחבל בתשתיות טרור רק כשאתה נמצא על הקרקע".

 

פגיעה ישירה בבית באשדוד, היום ()
פגיעה ישירה בבית באשדוד, היום

כיפת ברזל בפעולה (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
כיפת ברזל בפעולה(צילום: אבי רוקח)

רקטה שנפלה ביישוב דרומית לרחובות (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
רקטה שנפלה ביישוב דרומית לרחובות(צילום: אבי מועלם)

ליברמן הבהיר גם כי בהחלטה להמשיך הלאה אין מקום לפוליטיקה ולשיקולים פוליטיים. "אני לא חושב שנכון לדסקס על הצבעות בקבינט. ישיבות קבינט שונות מישיבות ממשלה ואני לא מתכוון להיכנס לזה. לגבי מפלגת 'ישראל ביתנו', העמדה הבסיסית שלנו היא שאנו תובעים מהלך של מיגור החמאס ועל כך עמדנו גם בעבר". שר החוץ שלח מסר גם לשרי הקבינט, שחלקם מתחו ביקורת על התנהלות צה"ל. "הצבא כפוף לדרג המדיני. הביקורת יכולה להיות רק על עצמו. צה"ל יבצע כל הוראה או מדיניות שהדרג המדיני יקבע. יש דיונים לא פשוטים בתוך הקבינט. אין ספק שצה"ל הוא הצבא הכי חזק בכל האזור".

 

ליברמן ציין כי שוחח טרם מסיבת העיתונאים עם מקבילו האמריקני ג'ון קרי. "אף אחד לא היה מקבל טילים על ניו יורק, וושינגטון או מוסקבה. כל אחד יכול לדמיין מה הייתה התגובה של כל מדינה אחרת לו שם היו נופלים טילים", אמר ליברמן. בתגובה לדבריו פרסמה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון הודעה שבה קראה לראש הממשלה לפטר את שר החוץ שלו. "הפירומן הסדרתי ליברמן שוב מנסה להבעיר את אש המלחמה ולסכל את הסיכוי למצות את האפשרות להגיע לרגיעה. הוא רוצה לגרור אותנו שוב לשלוט מחדש בעזה ולהתבוסס בבוץ העזתי", כך גלאון.

 

בתוך כך, חבר הקבינט השר גלעד ארדן התייחס אף הוא לקריסת הפסקת האש, ועמדתו דומה לזו של שר החוץ. "הנכונות הישראלית להיענות להצעת נשיא מצרים חשפה בפני כל העולם שלחמאס מטרה אחת בלבד: לרצוח כמה שיותר ישראלים. ישראל מוכרחה כעת לרסק את תשתיות החמאס ואסור לנו לעצור עד שהמשימה תושלם, עד שהירי על אזרחי מדינת ישראל יופסק לחלוטין ורצועת עזה תפורז מטילים וממנהרות".

 

מטח רקטות לדרום, צה"ל תקף מנהרות ומשגרים

כשעתיים לאחר החלטת הקבינט לאמץ את היוזמה המצרית להפסקת האש, חודשו מטחי הרקטות מרצועת עזה. באשדוד ספג בית פגיעה ישירה ללא נפגעים. גם במועצה האזורית שער הנגב ובשדרות התפוצצו רקטות בשטחים מיושבים. בכל המקרים לא היו נפגעים, אך נזק נגרם לרכוש. מאז השעה 16:00 התפוצצו במועצה האזורית אשכול 17 רקטות ללא נפגעים, אך נגרמו נזקים למבנה וללול.

 

בעקבות הירי, גורמים מדיניים אמרו כי אחרי שחמאס והג'יהאד האיסלאמי סירבו להצעה המצרית וירו עשרות רקטות, הורו לצה"ל ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון לפעול בעוצמה נגד מטרות הטרור בעזה. "קיבלנו אישור לתקוף מהאוויר בזמן הקרוב בעקבות המטחים מהשעות האחרונות", אמר גורם בכיר בצה"ל. "תהיה תגובה ולא נעבור על זה לסדר היום", אמר הבכיר. מאז צה"ל הספיק לתקוף 30 יעדי טרור, בהם שתי מנהרות ו-20 משגרים מוטמנים. כמו כן הותקפו אתר לאחסון אמל"ח ותשתית מבצעית של גורם בג'יהאד האיסלאמי.

 

האישור שניתן לחיל האוויר לחדש את התקיפות עשוי להיות רק צעד ראשון בדרך למבצע קרקעי, שהבוקר נראה רחוק - לאחר החלטת הקבינט לקבל את היוזמה המצרית להפוגה. "התמרון יביא הישגים בנושא המנהרות הרבות שיש ברצועה היכן שחיל האוויר לא אפקטיבי", ציין הגורם הצבאי הבכיר.

 

טרם ההחלטה לחדש את התקיפות מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה במסיבת עיתונאים שערך יחד עם שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר. "מטרת המבצע הייתה ונותרה להשיב את השקט תוך כדי פגיעה קשה בחמאס", אמר ראש הממשלה. "פגענו בהם באופן קשה ביותר וסיכלנו ניסיונות פיגוע באזרחי ישראל. נענינו להצעה המצרית כדי לתת הזדמנות לפירוז הרצועה בדרכים מדיניות. אם החמאס לא יקבל זאת, וכך זה נראה, לישראל תהיה כל לגיטימציה להשיב את השקט הנדרש".

 

מורן אזולאי ויואב זיתון השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ליברמן במסיבת העיתונאים
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים