שתף קטע נבחר

עיתון הג'יהאדיסטים: גם לדאעש יש "במחנה"

אם אתם מחפשים חומר קריאה חדש, לארגון האכזרי שהקים את "החליפות האיסלאמית" החדשה יש עיתון חדש להציע לכם: "דאביק". בתפריט: תמונות זוועה, דרשות של ה"חליפה" ועיצוב גרפי מהשורה הראשונה. מי כותב אותו?

תמונות של תושבים חייכניים, אגדות על חוויות משנות חיים, כתבות המהללות מאות שנים של מורשת וחוזות עתיד ורוד: אם החליפות האיסלאמית החדשה שהקים ארגון דאעש הג'יהאדיסטי, או בשמו החדש "המדינה האיסלאמית", הייתה חברת תעופה, אין ספק שהעיתון "דאביק" היה המגזין הרשמי שלה, זה שמודפס בדפי כרומו ומחכה לכם בגב המושב שלפנים.

 

לעת עתה, כתב העת באנגלית של ארגון הג'יהאד העולמי מופץ באינטרנט, וסביר יותר להניח שהמטוסים החולפים מעל ראשו של מנהיג החליפות, אבו בכר אל-בגדדי, הם מטוסי קרב ולא מטוסי נוסעים.למרות זאת, המגזין המתפרש על פני 50 עמודים עושה מאמץ גדול כדי לשכנע את קוראיו שהחליפות שעל הקמתה הכריז אל-בגדדי בחודש שעבר, ושמשתרעת על שטח הגדול פי שניים משטחה של מדינת ישראל, היא הבית הלגיטימי והבר-קיימא של מוסלמי העולם.

 

מבחינת העיצוב, המגזין מזכיר מאוד את המגזין Inspire שהביאה לעולם הזרוע של אל-קאעידה בחצי האי ערב. המגזין מבית אל-קאעידה נהג להפיץ ידע והנחיות בנוגע להרכבת פצצות במטרה לעודד פיגועים הנעשים על-ידי "זאבים בודדים", מטרה שאכן הושגה בפיגועי בוסטון שביצעו האחים צ'רנייב בשנה שעברה.

 

אנליסטים אומרים כי הדגשים העריכתיים ב"דאביק", לעומת זאת, נוגעים יותר לבניית המדינה מאשר להסתה או לנושאים מבצעיים. "המטרה אינה לגרום למוסלמים צעירים מהמערב שעברו הקצנה לבצע פיגועים, אלא לבוא לסוריה", אומר פיטר נוימן, מנהל המרכז הבינלאומי לחקר הרדיקליזציה בלונדון.

 

לוחמים זרים רבים כבר נקטו את הצעד הזה, וריצ'רד בארט, בכיר לשעבר בלוחמה נגד טרור בסוכנות מודיעין החוץ של בריטניה MI6, טוען כי "דאביק" הוא בסך הכול מנשר שנועד להציג את החליפות כישות אמיתית ואמינה. "זו אותה תופעה כמו טכניקות פרסום שמטרתן היא לתמוך בבחירה שלך במוצר מסוים במקום לתת לך השראה לבחירה".

 

אלפי לוחמים זרים הצטרפו לארגונים חמושים בסוריה מאז תחילת מלחמת האזרחים שם במרס 2011, ורבים מהם לוקחים כעת חלק ב"מדינה האיסלאמית" בחלקים משטחי עיראק וסוריה.

 

בגיליון הראשון של "דאביק", אם תרצו עיתון "במחנה" של דאעש, מופיעים דברי שבח לבכיר הטרור האכזר אבו מוסעב א-זרקאווי, הירדני שהוביל בעיראק את התנועה שממנה צמח דאעש לפני חיסולו בהפצצה אמריקנית ב-2006. הוא מוזכר בעיתון כאחת הדמויות המייסדות של החליפות.


בהקדמה של המגזין מוסבר כי הוא נקרא על שם אתר שבו נערך במאה ה-16 קרב אדיר, ושנמצא בשטח שנחשב היום לחלק מצפון סוריה. בקרב ההוא הביסו העות'מנים את הממלוכים והחל שלב ההתפשטות של האימפריה שבגדדי וחסידיו מחשיבים לחליפות האחרונה עד כה.

 

נוימן אומר כי בבחירת השם הזה רוצים הג'יהאדיסטים להעביר מסר שלפיו הם הולכים בעקבות העות'מנים. כותרת הגיליון הראשון של "דאביק"

היא "חזרתה של החליפות", והוא כולל מובאות מנאומים של בגדדי שבהם הכריז על עידן חדש של איסלאם וקרא לאנשי מקצוע מיומנים מרחבי העולם לבוא ולסייע לביסוס המדינה האיסלאמית החדשה.

 

במגזין מופיעות תמונות של קהל מריע ללוחמי דאעש, בעודם צועדים בערים בסוריה ובעיראק עם דגליהם השחורים. מופיעות בו גם תמונות גראפיות מאוד, כנראה של אזרחים סונים, שהוצאו להורג על-ידי שיעים, וכן של חיילים שיעים (כנראה מצבאות עיראק או סוריה) שנרצחו "באופן הירואי" על ידי אנשי דאעש הסונים. לפי הערכות, אדם מערבי כלשהו הוא שאחראי על הפקת העיתון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שער המגזין של דאעש. מי המערבי שכותב להם?
מומלצים