שתף קטע נבחר

מאסר עולם ל-6 משוחררי עסקת שליט שנעצרו

ועדת השחרורים קבעה כי מחבלים שנידונו למאסר עולם, שוחררו ונעצרו במבצע "שובו אחים" יישארו כל חייהם בכלא. הסיבה: הפרת תנאי שחרור

ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר קבעה אתמול (ג') כי שישה מחבלים ממשוחררי עסקת שליט, תושבי מזרח ירושלים שנעצרו במבצע "שובו אחים", יוחזרו לכלא לרצות את מלוא עונשם. כל השישה נידונו למאסר עולם. הוועדה קבעה כי הפרו את תנאי השחרור שנקבעו כשהנשיא שמעון פרס חתם על שחרורם כ"אסירים ברישיון".

 

עוד בחדשות:

 

בימים הקרובים ייערך דיון בעניינם של ארבעה מחבלים נוספים שנעצרו באותה עת. המחבל הראשון שיוחזר לכלא, עלאא א-דין בזיאן, נידון למאסר עולם בגין רצח זהבה בן עובדיה, ניסיון לרצח תיירים ועבירות נוספות. הפרת התנאים שבגינה הוחזר לכלא התבטאה בין השאר בהשתתפותו באירוע תמיכה בפעילות טרור.

 

משוחררי עסקת שליט שנעצרו ויושבו למאסר                (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
משוחררי עסקת שליט שנעצרו ויושבו למאסר (צילום: מוחמד שינאווי )

 (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
(צילום: מוחמד שינאווי )
המחבל השני, עדנאן מראג'ה, נידון למאסר עולם בגין רצח אדם שחשד בו כי הוא משתף פעולה עם ישראל. המדינה טוענת כי חזר לפעול במסגרת החזית העממית. המחבל השלישי, רג'ב טחאן, נידון למאסר עולם בגין רצח דוד קטורזה, שהיה בדרכו לבית הכנסת. בנוסף הורשע בהובלת נשק שלא כדין ובקשירת קשר לביצוע פשע. הוא הוחזר לכלא משום שהיה בקשר עם פעילי חמאס ברצועת עזה ובשומרון ומשום שקיבל כספים מהארגון.

 

המחבל הרביעי, נאסר עבד רבו, נידון למאסר עולם לאחר שהורשע יחד עם אחרים ברצח אסיר משום שחשד בו בשיתוף פעולה. הוא חזר לעמוד בקשר עם פעילי טרור. המחבל החמישי, ג'מאל אבו סאלח, נידון למאסר עולם בהיותו אסיר בכלא שאטה בגין רצח אסיר אחר שנחשד כמשתף פעולה. המדינה טוענת כי לאחר שחרורו עמד בקשר עם פעילי טרור בירושלים, בגדה וברצועת עזה.

 

המחבל השישי, איסמאעיל חג'אזי, נידון למאסר עולם בגין רצח, ייצור, ייבוא ורכישת נשק והשתייכות לארגון טרור. בין השאר עמד לאחר השחרור בקשר עם פעילי טרור ואף קיבל כספים חמאס.

 

חברי הוועדה קבעו כי אף שבאופן עקרוני אין הבדל בדיון בין אסירים אלה לאסירים "רגילים", השוני מתבטא בכך שלא שוחררו על-ידי ועדה "שנוכחה כי האסיר ראוי לשחרור ואין בו מסוכנות", אלא במסגרת הסדר מדיני. הם דחו גם את הטענות בדבר העיתוי של המעצר – במהלך המבצע לאיתור שלושת החטופים וחוטפיהם. לדבריהם, "אין רלוונטיות בטענות בא כוחם של האסירים על 'נקמה' ו'ענישה' שלהם על-ידי השלטונות".

 

חברי הוועדה, שבראשה ישב השופט בדימוס אהרון מלמד, ציינו כי הקריטריון היחיד שבו עליהם להתחשב הוא אם הפרו המחבלים את תנאי השחרור. לבסוף קבעו כי כולם הפרו את התנאים, והורו על החזרתם לכלא כדי שיסיימו לרצות את תקופות המאסר שנגזרו עליהם לכתחילה.

 

במשרד המשפטים אמרו היום כי גם אם לא מדובר בהחלטה תקדימית, מדובר בהחלטה נדירה שבה מוחזרים אסירים ששוחררו בעסקה מדינית לרצות את המשך עונשם על רקע הפרת תנאי השחרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
משוחררי עסקת שליט שנעצרו ויושבו לרצות את מאסרם בדיון היום
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים