שתף קטע נבחר

עיתוני טורקיה: שהיהודים יתנצלו בשם ישראל

יומיים אחרי שארדואן השווה את ח"כ איילת שקד להיטלר ותקף את פעולת צה"ל בעזה, בעיתון קיצוני המזוהה איתו פנו ליהודי טורקיה: "הגעתם לפה מספרד והתעשרתם על חשבוננו - זו הכרת התודה? תתנצלו!". מאמר המערכת: "יהודי טורקיה מעודדים רצח ילדים". בפייסבוק: קמפיין לחרם על מוצרי יהודים

ביום שאחרי ההשתלחות המי-יודע-כמה של רג'פ טאיפ ארדואן בישראל, העיתונות הטורקית עסקה אתמול (ד') בהרחבה במבצע "צוק איתן" של צה"ל בעזה. בטור באתר "ייני אקיט", יומון קיצוני המזוהה עם ראש הממשלה ארדואן ונחשב לשופר השלטון בטורקיה, קרא הכותב פארוק רוסה לחכם באשי חלבה, ראש הקהילה היהודית בטורקיה, להתנצל בפני העם הטורקי על הרוגי "צוק איתן".

 

"הגעתם לכאן אחרי שגירשו אתכם מספרד", כתב פארוק רוסה, "500 שנה חייתם בינינו ברווחה והתעשרתם על חשבוננו. האם זו הכרת התודה שלכם - רצח מוסלמים? ארדואן, דרוש מראש הקהילה להתנצל!". הטור פורסם תחת הכותרת הנזפנית "קריאה לחכם באשי שלכם!".

 

ילד טורקי עושה את צרכיו על דגל ישראל ()
ילד טורקי עושה את צרכיו על דגל ישראל

במאמר המערכת של העיתון הימני כותב עלי קארהאסנאואלו: "אחרי מטח הטילים שנפל על הבירה תל אביב, ישראל נדחקה לפינה והיא משוועת להפסקת אש, שכרגע משרתת רק אותה ואת ארצות הברית. צה"ל משתמש בכלי נשק אסורים, מחסל בכוונה ילדים ורוצח מוסלמים לשם רצח מוסלמים. חמאס לא מוכן לתכתיבים של ישראל וארצות הברית, ויניח את נשקו רק לאחר שההבנות שלו יתקבלו. בעוד כל זה קורה, הבטאון 'שלום' הקהילה היהודית בטורקיה קורא לרצח הילדים בעזה 'טיפול בטרוריסטים'".

 

ארדואן, שהיה אמור לחתום בקרוב עם ישראל על הסכם פיוס, השווה שלשום בין חברת הכנסת איילת שקד ממפלגת הבית היהודי לבין הצורר הנאצי אדולף היטלר. ארדואן התייחס למבצע "צוק איתן", והאשים את ישראל "בביצוע שיטתי של זוועות ומעשי טרור" נגד הפלסטינים מאז 1948.

ארדואן. "ישראל מבצעת באופן שיטתי זוועות נגד הפלסטינים" ()
ארדואן. "ישראל מבצעת באופן שיטתי זוועות נגד הפלסטינים"

"יש חברת כנסת שאומרת שוב ושוב 'הפלסטינים הם האויבים שלנו'", אמר ארדואן על שקד, וטען כי המנטליות הזו אינה שונה מזו של אדולף היטלר. "אם המילים הללו היו נאמרות על ידי פלסטיני, כל העולם היה מגנה זאת", הוסיף ארדואן, המועמד לנשיאות טורקיה במקומו של עבדוללה גול. "עד מתי ימשיך העולם לשתוק לנוכח הטרור שישראל מבצעת?", הצהיר בנאומו השבועי בפני תומכי מפלגתו. בדבריו הוא שלל את שיקום היחסים בין טורקיה לישראל, ועל רקע תקיפות צה"ל ברצועת עזה האשים את ממשלת נתניהו ב"טבח נגד האוכלוסייה הפלסטינית".

 

חרם על יהודים: קמפיין "לא אשתוק"

אבל ב"זמאן", מהנפוצים שבעיתוני טורקיה ועיתון המזוהה עם קו איסלאמי, הואשם אתמול אפילו ארדואן עצמו בהסכמה שבשתיקה עם מדיניות ישראל במבצע. "מאחורי הרטוריקה הלוחמנית, המשטר משתף פעולה באופן מלא עם ישראל על חשבון הפלסטינים", כותב עלי בולץ', "אל תיתנו למילים של ראש הממשלה לבלבל אתכם - שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל לטורקיה מעולם לא היה הדוק יותר. ומי משלם את המחיר? הפלסטינים המסכנים".

חיילי צה"ל בגבול עזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיילי צה"ל בגבול עזה(צילום: EPA)
 

על רקע הלחימה בדרום צוברות תאוצה בפייסבוק ובטוויטר יוזמות טורקיות להטלת חרם על מוצרים ישראליים, על מוצרים כמו קוקה קולה

(שאחד מבעליה, וורן באפט, תומך לדברי המחרימים בישראל באמצעות השקעות בחברות כמו ישקר) ואף על מוצרים טורקיים בבעלות של יהודים. הקריאות מרוכזות תחת ההשטאג #zulmesessizkalamam ("לא אשתוק מול הרדיפה"), ומסבירות כיצד לזהות מוצרים ישראליים במרכולים.

 

לינט, יבואנית טקסטיל, אומרת: "מעולם לא חשתי מאוימת כמו בשנה האחרונה. השלטון מלבה את השנאה והאנטישמיות ואנחנו פשוט חיים בפחד. רבים ממי שלא עזבו עדיין - והרוב המכריע של היהודים היגר מזמן לאירופה ולישראל - שוקלים את האופציות שלהם".


פורסם לראשונה 16/07/2014 21:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ארדואן. יש טורקים שחושבים שהוא לא נחרץ מספיק נגד ישראל
צילום: AFP
מומלצים