שתף קטע נבחר

טיל הפיל מטוס נוסעים מלזי, 298 הרוגים

אסון באוקראינה: 4 חודשים אחרי היעלמות טיסה MH370 של "מלזיה איירליינס" שמעולם לא נמצאה, מטוס נוסף של החברה התרסק כשהיה בשמי מזרח אוקראינה, בדרך מאמסטרדם לקואלה לומפור. אין ניצולים. החשד: טיל קרקע-אוויר פגע במטוס, בדומה לאסון שבו נהרגו לפני 13 שנה 51 ישראלים

גם טיסה MH17 אינה עונה: ארבעה חודשים אחרי היעלמותו - ולפי ההערכות הרשמיות התרסקותו - של המטוס המלזי מטיסה MH370, עוד אסון תעופה פוקד את המדינה שבדרום מזרח אסיה - ואת אותה חברת תעופה שלה היה שייך המטוס שנעלם, "מלזיה איירליינס". מטוס נוסעים של החברה ועל סיפונו 298 בני אדם התרסק הערב (יום ה') במזרח אוקראינה, בסמוך לגבול הרוסי. הסיפור הזה תפס בבת אחת את כותרות העיתונים ואתרי החדשות בעולם, ודחק מעט את העיסוק במבצע "צוק איתן" בעזה.

 

לפי גורמים במשרד הפנים האוקראיני, המטוס - בטיסה MH17 - הופל בעזרת טיל קרקע-אוויר שנורה לעברו, וכל האנשים שהיו על סיפונו נהרגו. מאוחר יותר, בלילה, אישר גם סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שוושינגטון יודעת שהמטוס הופל על-ידי טיל, ולא התרסק סתם כך.

 

חלקים נרחבים במזרח אוקראינה, נזכיר, נשלטים בימים אלה על-ידי המורדים המבקשים להפיל את השלטון בקייב, ואחרים נשלטים בידי הממשלה החדשה בקייב. לא ברור מי אחראי להפלת המטוס, אבל הנשיא הטרי של אוקראינה, פטרו פורושנקו, אמר כי מדובר ב"מעשה טרור" - האשמה המופנית למורדים. ראש ממשלת מלזיה, נג'יב מיקאתי, מסר כי הוא המום מההתרסקות.

 

שברי המטוס באתר ההתרסקות באוקראינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שברי המטוס באתר ההתרסקות באוקראינה(צילום: רויטרס)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
את התמונה הזו צילם קור פאן, אזרח הולנדי, שהיה על המטוס המלזי שהתרסק. רגע לפני ההמראה הוא העלה את התמונה לפייסבוק, וכשהוא מתבדח על היעלמות טיסה MH370 כתב: "אם המטוס ייעלם, תדעו שככה הוא נראה". המילים האלה מקבלות כעת משמעות מצמררת ()
את התמונה הזו צילם קור פאן, אזרח הולנדי, שהיה על המטוס המלזי שהתרסק. רגע לפני ההמראה הוא העלה את התמונה לפייסבוק, וכשהוא מתבדח על היעלמות טיסה MH370 כתב: "אם המטוס ייעלם, תדעו שככה הוא נראה". המילים האלה מקבלות כעת משמעות מצמררת

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי עשרות גופות של נוסעי המטוס נראו פזורות סביב שרידיו בעיירה גרבּובו. לפי הדיווחים, שרידים מהמטוס התפזרו על שטח בגודל של 15 ק"מ. בין השאר נראו שברי כנפיו הכחולות-אדומות של המטוס. בין ההרוגים 154 הולנדים, 27 אוסטרלים, 23 מלזים, 23 אמריקנים ותשעה בריטים.

 

לפי סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס", המטוס שהתרסק הוא מטוס בואינג שעשה את דרכו מאמסטרדם לקואלה לומפור, בירת מלזיה. מרוסיה נמסר כי המטוס לא נכנס למרחב האווירי שלה במועד שבו אמור היה להיכנס. המטוס הופל בשעה שהיה בגובה של עשרה קילומטרים.

 

המורדים האוקראינים מיהרו להתנער מאחריות להפלת המטוס וטענו כי אין להם נשק המאפשר להפיל מטוס בגובה של 3,000 מטר ומעלה. עם זאת, גורמים במשרד הפנים האוקראיני, של הממשלה בקייב, טוענים כי למורדים יש טילי קרקע-אוויר מסוג "בוק" היכולים להפיל מטוסים בגובה כזה, ורמזו כי טיל כזה אכן הפיל את המטוס. נשיא אוקראינה פורושנקו קרא להקים ועדת חקירה, ודחה את הטענה כי צבא אוקראינה הוא שהפיל את טיסה MH17.

דרכוני נוסעים בטיסה MH17 שנמצאו באתר ההתרסקות ()
דרכוני נוסעים בטיסה MH17 שנמצאו באתר ההתרסקות

דלפק של "מלזיה איירליינס", הערב בנמל התעופה של אמסטרדם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דלפק של "מלזיה איירליינס", הערב בנמל התעופה של אמסטרדם(צילום: AFP)

טנק אוקראיני בעיר סלביאנסק שכבשו המורדים במזרח אוקראינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טנק אוקראיני בעיר סלביאנסק שכבשו המורדים במזרח אוקראינה(צילום: EPA)

עשן מיתמר מנמל התעופה בדונייצק, מזרח אוקראינה, בשבועות האחרונים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עשן מיתמר מנמל התעופה בדונייצק, מזרח אוקראינה, בשבועות האחרונים(צילום: רויטרס)

"זה האירוע השלישי של הפלת מטוס במזרח אוקראינה בימים האחרונים, אחרי שמטוסי An-26 ו-SU-25 (של הצבא האוקראיני) הופלו", אמר פורושנקו זמן קצר אחרי ההתרסקות, "אנחנו לא שוללים את האפשרות שגם המטוס הזה הופל ואנחנו מדגישים שהכוחות המזוינים של אוקראיה לא ביצעו שום פעולה במטרה להרוס מטרות באוויר". בהמשך, כאמור, כבר הצהיר כי מדובר ב"מעשה טרור".

 

עד ראייה להתרסקות, ולדימיר, סיפר: "עבדתי בשדה על הטרקטור שלי, ופתאום שמעתי רעש של מטוס ואז פיצוץ ויריות. אז ראיתי את המטוס פוגע בקרקע ונשבר לשניים". סרגיי, הנמנה עם המורדים באזור, אמר: "מהמרפסת שלי ראיתי מטוס מתחיל לצנוח מטה מגובה רב ושמעתי שני פיצוצים".

 

אוקטובר 2001: צבא אוקראינה הפיל 51 ישראלים

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שפלישת אוקראינה לחצי האי קרים האוקראיני בתחילת השנה העכירה את היחסים בין מדינותיהם, שוחחו הערב בטלפון על התרסקות המטוס. בעולם כבר יש מי שרומזים לאפשרות שהמורדים הפילו את המטוס בעזרת נשק מתוחכם שזורם אליהם מממשלת רוסיה. רוסיה עצמה מיהרה להכחיש באמצעות שגרירהּ באו"ם כי היא הפילה את המטוס.

 

על רקע החשש הביטחוני מהמתחולל במזרח אוקראינה הודיעו הערב כמה וכמה חברות תעופה כי הן מפסיקות מיד את כל טיסותיהן במרחב האווירי של אוקראינה, בהן "טורקיש איירליינס" וחברות התעופה הרוסיות "טראנסאארו" ו"אארופלוט". חברת התעופה "לופטהנזה" מפסיקה את טיסותיה במזרח אוקראינה.

מתפללים לשובם של נוסעי טיסה MH370 שנעלמה, מוקדם יותר השנה (צילום: AP) (צילום: AP)
מתפללים לשובם של נוסעי טיסה MH370 שנעלמה, מוקדם יותר השנה(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

התרסקות המטוס באוקראינה באה קצת יותר מארבעה חודשים אחרי היעלמות טיסה MH370 של "מלזיה איירליינס" ועליה 239 ואנשי צוות, שהייתה בדרכה מקואלה לומפור לבייג'ינג. המטוס לא נמצא עדיין, אולם נתוני לוויין הראו כי הוא ביצע סטייה חדה ממסלולו המתוכנן וטס לעבר לב האוקיינוס ההודי אדיר הממדים, אזור שבו לא היה מקום שבו יכול היה לנחות. בנוסף לא היה לו די דלק כדי לשוב לאזור יבשתי. לכן, החוקרים קבעו כי המטוס התרסק וכי אין ניצולים.

"ידיעות אחרונות" מ-5 באוקטובר 2001, אחרי האסון שבו נהרגו עשרות ישראלים ()
"ידיעות אחרונות" מ-5 באוקטובר 2001, אחרי האסון שבו נהרגו עשרות ישראלים

היעלמות טיסה MH370 במרס נחשבת לאחת מתעלומות התעופה הגדולות בהיסטוריה, ועד היום לא ידוע מה גרם לה. לפי אחת ההערכות, אחד הטייסים חטף את המטוס וריסק אותו - כמעשה התאבדות. דוגמאות מעין זו כבר היו בעבר. השערות נוספות שהועלו ולא זכו לתימוכין היו

תקלה טכנית קטסטרופלית שגרמה להתרסקות המטוס או פיגוע טרור, משום שעל סיפונו היו לפחות שני איראנים עם דרכון מזויף - אולם בסופו של דבר התברר כי היו אלה כנראה רק מהגרים שרצו להסתנן לאירופה.

 

לפני 13 שנה, ב-4 באוקטובר 2001, אירע אסון אווירי דומה לזה שאירע הערב באוקראינה. האסון ההוא, בים השחור, הפך גם לאסון התעופה הגדול ביותר שידעה ישראל. טיסה 1812 של "סיביריה איירליינס" ועליה 66 נוסעים, בהם 51 אזרחים ישראלים, הופלה מעל הים השחור על-ידי טיל קרקע-אוויר שנורה כנראה בעת תרגיל של צבא אוקראינה. המטוס היה בדרכו מישראל לרוסיה. כל הנוסעים ואנשי הצוות (12 במספר) נהרגו. הרוב הגדול של האזרחים הישראלים על המטוס היו עולים מרוסיה.

 

ב-1983 הופל מטוס נוסעים דרום-קוריאני על-ידי מטוס קרב רוסי אחרי שסטה ממסלולו, חדר למרחב האווירי של רוסיה ולא הגיב לקריאות אליו. כל 269 הנוסעים ואנשי הצוות נהרגו. ב-1988 הפילה ספינת קרב אמריקנית מטוס נוסעים איראני בשמי המפרץ הפרסי, וכל 290 הנוסעים ואנשי הצוות נהרגו. ארה"ב אמרה כי הייתה זו תאונה, וכי צוות הספינה חשב שמדובר במטוס קרב. טהרן טענה כי מדובר בפעולה אמריקנית מכוונת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשן מיתמר ממקום התרסקות המטוס, הערב
מומלצים