שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

קצין וחייל נהרגו בחדירת המחבלים ממנהרה

אמוץ גרינברג, בן 45 ואב לשלושה מהוד השרון, המשיך להתנדב לשירות מילואים למרות גילו והתייצב הבוקר אחרי שקיבל צו 8. אדר ברסנו מנהריה הבטיח לחבריו שיחזור הביתה להעלות זיכרונות. הם נהרגו בחילופי האש עם חוליית המחבלים שחדרה לשטח ישראל דרך מנהרה במרכז הרצועה

קצין מילואים וחייל סדיר נהרגו הבוקר (שבת) בחדירה נוספת של מחבלים מרצועת עזה לשטח ישראל דרך מנהרה. ההרוגים הם רב-סרן (מיל') אמוץ גרינברג, בן 45 ואב לשלושה מהוד השרון, וסמל אדר ברסנו, בן 20 מנהריה. שני קציני שריון נפצעו בינוני באזור עין השלושה.

 

אמוץ גרינברג ואדר ברסנו ז"ל. נהרגו בתקרית הקשה בגבול הרצועה ()
אמוץ גרינברג ואדר ברסנו ז"ל. נהרגו בתקרית הקשה בגבול הרצועה

אמוץ גרינברג הגיע כבר ביום ראשון האחרון לשירות מילואים חד-יומי, ובאותו יום אמרו לו שייתכן שיגייסו אותו לטובת המבצע. בהמשך גויס בצו 8. הוא התייצב היום, שעות ספורות לפני התקרית שגבתה את חייו. עם פרסום הידיעה הגיעו חברים ובני משפחה לביתו שבהוד השרון כדי לנחם את אשתו שגית ואת שלושת ילדיו. "עד לאחרונה הוא שירת במילואים כסמג"ד בשריון", סיפר חברו רוני לוי, שעבד איתו בשנים האחרונות ברשות לניירות ערך, במחלקת חקירות. "הוא אהב את הצבא והמשיך להתנדב למרות שיכול היה להשתחרר. אמוץ היה בן קיבוץ יטבתה, איש עם ערכים, חייכן, חכם, אדם עם נורמות גבוהות".

אמוץ גרינברג ()
אמוץ גרינברג
 

"בהלם, בזעזוע ובכאב עצום קיבלנו את ההודעה", מסר יו"ר הרשות לניירות ערך, פרופסור שמואל האוזר. "איבדנו חבר יקר, איש משפחה אוהב, מלח הארץ שנהרג בפעילות מבצעית נגד מחבלים בהגנה על מדינת ישראל. נזכור אותו לעד". באתר כלכליסט דווח כי במסגרת עבודתו, גרינברג היה החוקר הראשי של נוחי דנקנר.

 

תחקיר ההיתקלות: 9 מחבלים חדרו במנהרה לישראל ולא זוהו

 

בנהריה, בני משפחתו וחבריו של אדר ברסנו קיבלו בהלם את הבשורה המרה. אדר, חניך מצטיין בצופי האש ובן לקצין כיבוי, הותיר אחריו הורים, אח בן 17 ואחות בת 12. לבית המשפחה הגיעו עשרות חברים ומכרים שביקשו לנחם את ההורים, גיל וליטל. מילה זגורי, מחנכת לשעבר של אדר בבית ספר שחקים עמל בנהריה, סיפרה שהיה "קסם של תלמיד, תמיד עם חיוך שגרם לאחרים לצחוק ולחייך". בר שפס, חבר קרוב של אדר, אמר כי הוא "היה גיבור ומת כגיבור. הוא הבטיח לחזור לשבת בבית יחד ולהעלות זיכרונות".

 

אהוד קרייף, חבר של המשפחה, סיפר כי "מאז שנודע לנו אנחנו שבורים לרסיסים. אדר היה מלח הארץ, כולם אהבו אותו. היה לו חיוך מיוחד, כמו של ג'וקר. פשוט בחור טוב. לפני שהוא נכנס לעזה הוא היה כאן אצלנו לארוחת ערב. הוא אמר שהם באימון בדרום ולא יודע מה הולך להיות, אבל לא חשש". הוא הוסיף שאחותו הייתה בת זוגו של אדר מגיל 15: "היא לא מסוגלת לדבר. יצאתי עכשיו מבית המשפחה, הם כולם בהלם, לא מאמינים. הוא היה גיבור, נתן את כולו לצבא. נקטף לנו פרח".

 

מדובר צה"ל נמסר כי בשעות הבוקר סוכל ניסיון פיגוע בסמוך לגדר במרכז רצועת עזה. הפיגוע יועד ככל הנראה לפגיעה באחד היישובים הסמוכים. "כמה מחבלים חדרו לשטח מדינת ישראל דרך מנהרת טרור ופתחו באש מקלעים ובירי נגד טנקים לעבר כוח צה"ל במהלך סיור באזור", נמסר בהודעת דובר צה"ל. "הכוח השיב באש והדף את המחבלים לשטח רצועת עזה, מחבל אחד נהרג. כוחות צה"ל מבצעים סריקות במרחב". בהמשך הוסרה הכוננות ביישובים. ההרוגים נפגעו כשנסעו בג'יפ של מפקד חטיבת שריון 188 כחלק משיירה שכללה גם טנק. חייל הסדיר שימש נהג.

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

עוד נמסר מהצבא כי בצהריים "תקף צה"ל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר כמה מחבלים שהיו מעורבים באירוע". גורם צבאי בכיר הוסיף כי חיילי צה"ל נפגעו מטיל נגד טנקים. תחקיר ראשוני של האירוע העלה כי תשעה מחבלים חמושים הגיחו מבטן האדמה מאות מטרים בשטח ישראל, ואיש לא זיהה אותם. הם הסתובבו בסמוך לקיבוץ בארי, התגלו רק במקרה - ואז ניצלו את ההזדמנות כדי לפגוע בכוח צה"ל ולגרום לנפגעים.

 

כלי הנשק שהמחבלים השאירו אחריהם בתקרית הקשה בגבול הרצועה:

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, פרסמה הודעה מטעמה על התקרית וטענה כי "12 לוחמים חדרו למוצב צבאי, הטמינו מארבים והמתינו שש שעות לכוחות צה"ל". הם טענו כי הרגו שישה חיילים ולקחו כשלל שני רובים, ואמרו שאותם יציגו בהמשך. לדבריהם, 11 מתוך 12 המחבלים חזרו בשלום לרצועה. עם זאת, מאז תחילת הלחימה פרסם חמאס כמה הודעות מוגזמות על הישגיו.

 

בבית החולים סורוקה בבאר שבע מאושפזים כעת חמישה חיילים במצב בינוני. ד"ר נרי וייסברג, רופאה במקצועה ואמו של רב-סרן ישי וייסברג שנפצע אתמול באורח בינוני מפגיעת טיל נ"ט, סיפרה כי "בהתחלה נודע לנו שיש פגיעה קלה, אבל כרופאה אני יודעת שזה יכול להפוך לפגיעה קשה - וכשהגענו מירושלים התבשרנו שיש גם פגיעה בעין השמאלית שלו. צוות נפלא התגייס תוך דקות ספורות לתת מענה למצב לא פשוט. הצוות נלחם על העין שלו במשך שש שעות, אנחנו מתפללים שהעין הזו תחזור". היא הוסיפה ש"צריך להגיד תודה לילדים של כולנו שנמצאים בחזית, כי היום גם העורף זה חזית. תודה שיש לנו עם כזה נפלא שהתגייס כולו אל מול האויב".

 

בינתיים חל שיפור במצב הפצועים שהגיעו למרכז הרפואי שיבא. כעת מאושפזים במקום שני פצועים שמצבם מוגדר בינוני ועוד שני פצועים שמצבם קל. אחד הפצועים הוא אוהד וייס, בן 23 מקיבוץ לביא, קצין בחטיבת הנח"ל. "הוא בן הזקונים שלנו - יש לו ארבעה אחים גדולים, שניים מהם היו קצינים", סיפר אביו, משה, "הודיעו לנו לפנות בוקר שהוא נפצע, אבל ישר אמרו לנו שהוא בסדר". ביום חמישי האחרון אוהד חגג את יום הולדתו ה-23: "עשו לו זיקוקים בעזה", צוחק אביו, "עכשיו הוא כבר חזר לעצמו, הוא מורעל".

 

לצד אוהד מאושפז ביחידת הטראומה בשיבא גם רן בן עטיה, בן 27 מכפר סבא, שמשרת כקצין אג"מ בדרגת סרן ונפצע ברגלו. "רן בסדר, הוא התקשר לאשתו, היא הגיעה לבית החולים והודיעה לנו", אמרה אמו ציפי. "כמו כל האמהות הייתי בלחץ בתקופה האחרונה. טיפלו בו טוב בשטח וגם פה עוטפים אותנו. מזל שהצלף לא היה מיומן. קיבלתי את הבן שלי במתנה".

 

"מדובר בחבר'ה איכותיים שנפצעו בקרב - אחד מהם מקליע שחדר מהיד לירך ומשם לחלל הבטן, השני מקליע בירך. שניהם נותחו", סיפר מנהל המרכז הרפואי שיבא, פרופסור זאב רוטשטיין, "הם מספרים שהם מתוסכלים נוכח היעדרותם משדה הקרב ושהם רוצים לחזור".

 

במקביל, גם היום נמשך ירי הרקטות לעבר ישראל בזמן שכוחות צה"ל פועלים על הקרקע בשטח רצועת עזה. הירי גבה את הקורבן האזרחי השני - גבר בן 32 נהרג וארבעה בני אדם נפצעו מפגיעת רקטות שהתפוצצו בצהריים ליד דימונה. בין הפצועים תינוקת בת שלושה חודשים שמצבה קשה מאוד. היא מאושפזת עם יתר בני משפחתה בבית החולים סורוקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמוץ גרינברג ז"ל
אדר ברסנו ז"ל
מומלצים