שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

הקרב על "עזה תחתית": צה"ל מגביר את הלחץ, חמאס שלח מתאבד לפוצץ דחפור

כוחות צה"ל מנסים לחשוף ולהרוס כמה שיותר מנהרות לפני שתגיע הפסקת אש, ובחמאס עושים הכול כדי להאט את קצב החשיפה - כולל פעולות התאבדות נואשות. "אנחנו מרגישים שם עצבנות גדולה ותסכול רב", אומר גורם צבאי בכיר

היום ה-12 למבצע "צוק איתן" הפך לקרב על המנהרות: כוחות צה"ל העמיקו את פעילותם ברצועת עזה במטרה לחשוף ולהרוס כמה שיותר מנהרות של חמאס לפני שיסתיים המבצע - ובארגון עושים הכל במטרה להאט את הפעולות ולחבל בהן, גם במחיר של פעולות התקפיות נואשות ואף משימות התאבדות.

 

  • לעדכונים שוטפים על אזעקות, נפילות ויירוטים - היכנסו לעמוד המבזקים

 

"אנחנו מרגישים שם עצבנות גדולה מאוד ותסכול רב", אמר אמש (שבת) גורם בכיר בצה"ל, "הפעילות מעוררת את התנועה במנהרות. בחמאס רוצים למצות אותן ומרגישים שאנחנו יושבים על משהו משמעותי". ברקע הדברים נמשכת ההרעשה הכבדה של צה"ל במרכז הרצועה בשעה שכוחות רבים נוספים נערכים לכניסה. במהלך כל יום האתמול לא פסק ירי הרקטות, על אף הפעילות הקרקעית ברצועה. בלילה נשמעה אזעקת צבע אדום בשער הנגב. 

 

כוחות צה"ל חושפים מנהרה ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
כוחות צה"ל חושפים מנהרה ברצועת עזה(צילום: דובר צה"ל)

אותו גורם הוסיף כי נכון לעכשיו, אחרי יומיים של פעילות קרקעית ברצועה, 13 מנהרות נמצאות בשלבי טיפול מתקדמים: "כל תמונת המצב עוסקת בהן כעת". הוא קשר את הדבר לתקריות הקשות היום, כולל זו שבה נהרגו רב סרן (מיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו. באותו אירוע חדרה חוליית מחבלים לשטח ישראל באמצעות מנהרה, ופתחה באש לעבר כוח צה"ל. מחבל אחד נהרג והיתר נמלטו בחזרה לרצועה. באירוע אחר, בתוך הרצועה, כוח של חטיבת הצנחנים נתקל במחבל שיצא מפיר מנהרה ופתח לעברם בירי. הם השיבו אש והרגו אותו.

 

למרות שבצה"ל מבינים כי הטיפול במנהרות הפך לחלק מהותי במבצע, גם שם מודעים לכך שלא בטוח שיצליחו לנקות את הרצועה מהן עד תום המבצע. "ייתכן שנצא מהשטח וחלק מהמנהרות יישארו. אי אפשר להבטיח הצלחה של מאה אחוזים בנושא הזה". הטיפול במנהרות, שרבות מהן ממולכדות, מציב בעיה משמעותית בפני הכוחות - עבודה ממושכת וסטטית בשטח אויב, מה שחושף אותם לאש צלפים וירי טילי נ"ט. 

הג'יפ שבו נסעו הקצין והחייל שנהרגו בחדירה שסוכלה ()
הג'יפ שבו נסעו הקצין והחייל שנהרגו בחדירה שסוכלה

בחמאס מתגאים: כלי הנשק של צה"ל שנלקחו על ידי המחבלים ()
בחמאס מתגאים: כלי הנשק של צה"ל שנלקחו על ידי המחבלים

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

פינוי פצועים לסורוקה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
פינוי פצועים לסורוקה(צילום: הרצל יוסף)

גם בחמאס, לצד הניסיון לרשום הישג תודעתי שיעזור להם במשא ומתן, מקדישים את מלוא המאמצים לשימור חלקי לפחות של המנהרות כנכס אסטרטגי - כולל במחיר של משימות התאבדות, כמו במקרה של מחבל שיצא מפיר מנהרה כשלגופו חגורת נפץ ופוצץ עצמו ליד כוח הנדסי שפעל במקום עם דחפור D9. מחבל נוסף יצא מהפיר וירה טיל נ"ט לעבר הכוח. שני המחבלים נהרגו באירוע זה. "אנחנו מבינים מודיעינית שחמאס ינסה לחטוף ולמשוך חיילים פנימה למנהרות ולפגוע בהם, ולכן החיילים מתודרכים על כך", אומרים בצה"ל.

 

ברקע הדברים, נמשכים המאמצים הבינלאומיים להביא להפסקת אש בין ישראל לחמאס. אמש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס, ובפתח הפגישה אמר: "אני לא חושב שהקהילה הבינלאומית צריכה ליצור כל סוג של סימטריה בין דמוקרטיה שפועלת באופן לגיטימי מתוך הגנה עצמית, תוך שהיא מנסה להימנע מפגיעות אזרחיות, לבין ארגון טרור שמנסה לפגוע בכוונה במיליוני אזרחים חפים מפשע. אני יודע שזאת לא עמדתה של צרפת ואני חושב שזאת לא צריכה להיות העמדה של אף גורם בקהילה הבינלאומית".

 

בנוסף, שוחח נתניהו עם ראש ממשלת קנדה סטיבן הארפר, וסיפר לו על הטילים שנמצאו בבית הספר של האו"ם בעזה. "חמאס מסתיר רקטות בבתי ספר ויורה אותן לעבר בתי ספר", אמר. "חמאס משתמש בבתי ספר, בבתי מגורים, במסגדים ובבתי חולים, כדי לשגר משם רקטות לעבר אזרחי ישראל. חמאס משתמש באזרחים תמימים כמגן אנושי לפעילות הטרור שלהם. לכן, כשאזרחים נפגעים בשוגג חמאס הוא האחראי".

 

אבו מאזן ממשיך בינתיים בניסיון לקדם הפסקת האש. היום ייפגש נשיא הרשות הפלסטינית בדוחא עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, לאחר מכן מתוכננת לאבו מאזן פגישה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל. "קטאר הציגה את הדרישות של חמאס לצרפת ולאו"ם, והשיחות יתמקדו בהמשך המשא ומתן על התנאים הללו", מסר גורם קטארי. במקביל, שוחח עבדאללה מלך סעודיה עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ואמר לו כי הוא תומך ביוזמה המצרית להפסקת אש ברצועת עזה, "הפסקת אש שנועדה למנוע שפיכות דמים של חפים מפשע".

תקיפות צה"ל ברצועת עזה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
תקיפות צה"ל ברצועת עזה(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

במהלך היום המשיך צה"ל לצבור כוחות על גבול הרצועה, לקראת האפשרות של הרחבת הפעילות הקרקעית. באזור נחל עוז, הפציצו הערב כוחות שריון וחיל האוויר מטרות רבות בהרעשה כבדה. מוקדם יותר אתמול נמסר כי מאז כניסת הכוחות לשטח הרצועה נחשפו 34 פירי מנהרות טרור, וחמש מנהרות שנחפרו לשטח ישראל. 13 מחבלים נעצרו והועברו לישראל, ובצה"ל אומרים כי "העצורים מפיקים מודיעין טוב בחקירתם".

 

לאורך כל סוף השבוע, למרות הפעילות הקרקעית של כוחות צה"ל והמשך התקיפות של חיל האוויר, ירי הרקטות לעבר ישראל לא פסק. ליד דימונה, פגיעה ישירה בבית הביאה למותו של עודה אל-וודג' (32), בן הפזורה הבדואית. ארבעה מבני משפחתו נפצעו מאותה רקטה, כולל תינוקת בת שלושה חודשים שאושפזה בבית החולים סורוקה בבאר שבע במצב קשה.

 

לבד מאירוע זה, התפוצצה גם רקטה בשטח בית עלמין ביישוב במועצת באר טוביה. אזעקות נשמעו במהלך היום בקריית מלאכי, בגדרה, במועצת חוף אשקלון, בשער הנגב ובאזור אשדוד. ב-13:00 דווח על יירוט אחד לפחות של רקטה בשמי קריית גת, ולעת ערב (19:00) נורה מטח לעבר יישובי השפלה. לפחות רקטה אחת יורטה בשמי נס ציונה.

 

להערכת צה"ל, המחבלים עשו עד כה שימוש בכמחצית מכמות הרקטות שברשותם. "1,705 רקטות נורו עד כה מתוך כ-10,000 שהיו ברשותם ערב מבצע 'צוק איתן'", צוטט דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, בסוכנות הידיעות רויטרס. "להערכתנו, 40-30 אחוזים מהרקטות שלהם הושמדו על ידינו".


פורסם לראשונה 19/07/2014 23:25

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חשיפת מנהרה על ידי כוח צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים