שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

13 לוחמי גולני נהרגו בעזה הבוקר והלילה

בפעילות צה"ל ברצועת עזה נהרגו 13 חיילים מחטיבת גולני. כך הותר לפרסום. 7 חיילים נהרגו בפיצוץ מטען, 3 בהיתקלויות עם מחבלים, ו-3 בבניין שעלה באש. ביממה האחרונה נפצעו כמה חיילים, בהם מפקד חטיבת גולני שנפצע באורח קל-בינוני. מתחילת התמרון הקרקעי הרגו לוחמי החטיבות יותר מ-110 מחבלים. היום פוצץ צה"ל 6 מנהרות, פירים של 3 מהן הגיעו לשטח ישראל

הבשורה הקשה מכול: 13 לוחמי צה"ל מחטיבת גולני נהרגו הלילה והבוקר (יום א') במהלך פעילות ברצועת עזה. כך הותר לפרסום. החיילים נהרגו בכמה תקריות שונות ברצועת עזה. במהלך הפעילות נפצעו כמה חיילים, והם הועברו לבתי החולים סורוקה בבאר שבע, שיבא בתל השומר ובילינסון בפתח תקווה.

 

 

בצה"ל עוסקים בהשלמת תהליך הזיהוי. כשיסתיים התהליך, ובהסכמת המשפחות, יפורסמו שמות הלוחמים. הודעה נמסרה למשפחות ההרוגים וכן למשפחות החיילים הפצועים. ד"ר אהוד דוידזון מבית החולים סורוקה אמר: "מאושפזים כאן כעת 19 חיילים, ארבעה במצב קשה, השאר בינוני וקל. אנחנו עושים כמובן את כל מה שאפשר כדי לייצב את מצבם ולהוציאם מכלל סכנה".

 

האזינו - מח"ט גולני שנפצע לפני הכניסה, אמש: 

בשעה 1:05 נהרגו שבעה חיילי צה"ל כשנגמ"ש עלה באש בעקבות ירי טיל נ"ט וייתכן שגם פיצוץ מטען. 25 דקות לאחר מכן אירעה היתקלות בין שני חיילים למחבלים. לוחם גולני נהרג בתקרית. ההיתקלות השלישית אירעה בשעה 5:45, אז נהרגו שני לוחמים בחילופי אש עם מחבלים. בשעה 8:50 נהרגו שלושה לוחמים של גדוד הסיור של גולני. הלוחמים היו בתוך בניין שעלה באש.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר על הרג 13 הלוחמים: "היום היו נפגעים יותר מבימים אחרים. היו קרבות קשים ומורכבים, אך אנחנו נחושים לעמוד במשימה. למרות חילופי האש, הכוחות מתקדמים לעבר היעדים שנתנו להם מראש, והדבר מבוצע בצורה ראויה. בכל שעה שעוברת לחמאס נפגעים עוד אנשים ועוד יכולות". על הקרבות הקשים בסג'עייה אמר: "גם שם שעון ההישגים שלנו עולה כל הזמן. בלחימה יש נפגעים, ותפקידנו הוא לבצע משימות".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פינוי פצועים הבוקר       ()
פינוי פצועים הבוקר

כוח גולני נכנס לרצועה     ()
כוח גולני נכנס לרצועה

כוחות צה"ל בגבול הרצועה (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
כוחות צה"ל בגבול הרצועה(צילום: בני דויטש)

גורם צבאי בכיר אמר: "לפי הערכה, יש מנהרות התקפיות בסג'עייה, מאגרי נ"ט ורקטות. המחבלים הפעילו שם עוצמה. הערכנו שתהיה התנגדות חזקה שם. אנו מכירים עד כה שני ניסיונות חטיפה. 57 אלף חיילי מילואים כבר גויסו, וחלקם משולבים בצוותים הנערכים לרצועה. למה הכנסנו לשם כוחות על נגמ"שים? כי היה צריך גם ציוד להריסת מנהרות וציוד לחימה. חלק מהכוחות הלכו ברגל".

 

דובר צה"ל מוסר כי במהלך היום פוצץ כוח צה"ל שש מנהרות טרור ברצועת עזה. שתי מנהרות אותרו בצפון הרצועה, באחת היו חמישה פירים וחביות נפץ, ובשנייה היו ארבעה פירים ועוד פיר אחד בשטח ישראל. שתי מנהרות אותרו במרכז הרצועה, באחת שמונה פירים ובשנייה שני פירים, אחד מהם בשטח ישראל. שתי המנהרות הנוספות אותרו בדרום הרצועה, באחת היה פיר אחד ובשנייה ארבעה פירים, אחד מהם בשטח ישראל. אורך מנהרה זו 1.2 קילומטר.

 

 

בנוסף, לפני זמן קצר פגעו צה"ל ושב"כ באחראי מערך התצפיות של חמאס. מתחילת הכניסה הקרקעית ועד כה נפגעו יותר מ-110 מחבלים, הותקפו 1,032 מטרות טרור, כ-341 מתוכן היום.

 

בשעות הצהריים הייתה אמורה להיכנס לתוקפה הפוגה של שעתיים בתקיפות צה"ל בשכונת סג'עייה במזרח העיר עזה, אולם פחות משעה לאחר תחילת הפסקת האש פורסמו ברשתות ובסוכנויות זרות הודעות על חידוש הירי מצד חמאס. צה"ל אישר כי מסוקי קרב תקפו בתגובה לירי נשק קל ונ"ט על כוחות הצבא. הפסקת האש הוארכה בסופו של דבר לארבע שעות.

 

עוד בחדשות:

 

זמן קצר לאחר כניסת ההפוגה לתוקף החלו אמבולנסים לפנות גופות ונפגעים מהשכונה. רופא בבית החולים שיפא בעזה אמר לאל-ג'זירה: "כל המקררים מלאים ואנחנו מניחים את הגופות בחדרים". יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קרא לשלושה ימי אבל ברשות בעקבות "הטבח בסג'עייה".

 

הכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועת עזה הובילה לעלייה במספר המחבלים שחוסלו. במהלך הקרבות הלילה נפצע מח"ט גולני, אלוף משנה רסאן עליאן, באורח קל עד בינוני. בתוך כך, ארגון חמאס העביר בקשה לישראל להפסקת אש הומניטרית למשך שעתיים כדי לחלץ את הפצועים ואת גופות ההרוגים באזור סג'עייה. הבקשה הועברה לישראל דרך הצלב האדום. בחמאס טענו כי ברחובות השכונה ישנן עשרות גופות.

 

 

ההריסות בסג'עייה (צילום: AP) (צילום: AP)
ההריסות בסג'עייה(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הפלסטינים דיווחו כי הלילה התבצעה התקיפה הנרחבת ביותר ברצועה מאז החל מבצע "צוק איתן" באזור השכונות סג'עייה ותופאח, הנמצאות מזרחית למרכז העיר עזה. בנוסף דיווחו גורמים רשמיים ברצועה כי מאות תושבים מהשכונות הללו נמלטו מערבה וכי הם מנסים למצוא מחסה במתחם בית החולים שיפא בעיר. דיווחים לא רשמיים מצביעים על אלפי אנשים שברחו מהשכונות.

 

בהרוגים נמצא גם אוסמה אל-חיה, בנו של בכיר חמאס, חליל אל-חיה. על פי הדיווחים, צה"ל הפציץ את הבית שבו שהה, ואשתו ובנו נהרגו בהפצצה גם כן. גורמי רפואה האשימו את ישראל כי היא מנעה מאמבולנסים להגיע למקום התקרית למרות בקשה שהופנתה אליה דרך הצלב האדום. בשעות האחרונות מפרסמים הפלסטינים תמונות קשות מאוד של הרוגים ופצועים, בהם גם ילדים, שנהרגו הלילה במהלך חילופי האש שם. נראה כי בעזה מעוניינים לזעזע את העולם הערבי בפרט ואת מדינות העולם בכלל כדי שאלו יפעילו לחץ על ישראל לסיים את המבצע.

 

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

 (צילום:  EPA) (צילום:  EPA)
(צילום: EPA)

יומו ה-13 של מבצע "צוק איתן" נפתח בכניסה של כוחות צבא נוספים לשטח הרצועה, באזעקות ובשיגור רקטות נוספות לעבר יישובי הדרום ועוטף עזה, רובן נפלו בשטחים פתוחים. פגיעה ישירה באחד מיישובי הפזורה הבדואית - שאינם ממוגנים - סמוך לדימונה הביאה למותו בסוף השבוע של עודה אל-וודג' (32) ולפציעת ארבעה בני אדם נוספים, ובהם תינוקת וילד - כולם בני משפחה אחת. "כשאתם שומעים על נפילה בשטחים פתוחים, לפעמים זה אומר פגיעה ישירה בבית שלנו", אמר אחד מקרובי המשפחה.

 

במהלך סוף השבוע נהרגו חמישה חיילים בשורת תקריות קטלניות בשטח. סמ"ר איתן ברק, בן 20 מהרצליה, נהרג ביום שישי, וכעת נבדק אם

 מותו נגרם מאש כוחות צה"ל. רב-סרן (מיל') אמוץ גרינברג, בן 45 ואב לשלושה מהוד השרון, וסמל אדר ברסנו, בן 20 מנהריה, נהגרו בהיתקלות עם מחבלים שחדרו לשטח ישראל במנהרה. צוער בר רהב, לוחם הנדסה בן 21 מרמת ישי, נהרג מירי טיל נ"ט שפגע בכלי הנדסי שבו נסע, וסמל בניה רובל, לוחם חי"ר בן 20 מחולון, נהרג בהיתקלות. לפי נתוני הצבא, עד כה חשפו כוחות צה"ל בשטח 14 מנהרות ו-36 פירי מנהרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
כוחות צה"ל ברצועה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים