שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

גל פתוח באל-ג'זירה: שידורי חמאס מקטאר

הרשת הקטארית שהובילה את המהפכות ועליית האיסלאמיסטים במצרים ובתוניסיה, משמשת בימים האחרונים כלי תעמולה של חמאס, בן בריתם של הנסיכים הקטארים. עם שידורים מסביב לשעון, סיסמאות מלחמה על המסך ותמונות זוועה חד צדדיות, היא מנסה להפוך לנושאת דגל הקרב הפלסטיני

שמה של קטאר עולה בימים האחרונים שוב ושוב כמי שמונעת מחמאס לקבל את היוזמה המצרית להפסקת אש עם ישראל בלי תנאים, על רקע המתיחות בין הקטארים לבין מצרים. ניכר כי את העבודה הגדולה עבור חמאס עושים כלי התקשורת שלה, ובייחוד רשת אל-ג'זירה המפורסמת. זהו אותו ערוץ חדשות שקרנו ירדה במידת מה בשנים האחרונות על רקע עמדותיו המוטות והברורות לנוכח ההתקוממויות במדינות ערב: אלה מהפכות שבמהלכן נתנה הרשת הקטארית רוח גבית לתנועות איסלאמיות כמו "האחים המוסלמים", שהדיחו את השליטים החילונים של מצרים ותוניסיה, ויצאה נגד המשטר החילוני של עבד אל-פתאח א-סיסי השולט כעת במצרים, משום שהדיח את הנשיא האיסלאמיסט מוחמד מורסי.

 

בשבועות האחרונים חוזרת אל-ג'זירה לתודעה באמצעות סיקור מבצע "צוק איתן" בעזה ומבצע "שובו אחים" ביהודה ושומרון, כשהיא מפנה את הזרקור למתרחש גם בגדה וגם בעזה, תוך שימוש באג'נדה ברורה האוהדת את חמאס, תנועת הבת של תנועת האחים המוסלמים. חמאס מקורבת מאוד לנסיכות הקטארית, שהאמיר שלה ביקר בעצמו ברצועת עזה תחת שלטון חמאס ותרם כסף רב לבניית תשתיות בה. רשתות בכל העולם הערבי מסקרות בהרחבה רבה את המתרחש כעת בעזה, אבל בעוד הן נותנות מקום בולט גם לנושאים אחרים - נראה שאל-ג'זירה מקדישה כל רגע פנוי ללחימה ברצועה. גורם המכיר היטב את ערוצי החדשות הבין-ערביים אומר כי אל-ג'זירה חזרה לסיקור הבוטה נגד ישראל כמו זה שאפיין אותה במבצעים עופרת יצוקה ועמוד ענן: "אל-ג'זירה מתפקדת במבצע הזה כשופר של חמאס ממש כמו טלוויזיית אל-אקצה (הערוץ הרשמי של חמאס)".

 

בערוץ הקטארי העלו בימים האחרונים הילוך בכל הנוגע לסיקור מקרוב של האירועים בעזה. הערוץ החל לשדר במתכונת של "גל פתוח", עם פריסה של כתבים בגבול הרצועה הן מהצד העזתי והן מהצד הישראלי. בתוך הרצועה הוצבו הכתבים וואיל א-דחדוח ותאמר אל-מיסחאל. בדומה לערוצים של חמאס, גם אל-ג'זירה משדרת מסג'עייה תמונות זוועה של גופות מרוטשות, והיא מקפידה לכנות את שמתרחש שם "טבח" בכתוביות על המסך ובדברי המנחים.

מנחה אל-ג'זירה ומאחוריו הסמל "עזה מתנגדת" (או: "עזה נלחמת") ()
מנחה אל-ג'זירה ומאחוריו הסמל "עזה מתנגדת" (או: "עזה נלחמת")
 

למרות הסיקור המוטה לגמרי של אל-ג'זירה, היא מנסה לשדר לפחות מראית עין של איזון, ולכן כמו כמה ערוצים אחרים בשפה הערבית (למשל אלה של רשתות "סקיי" ו"BBC" הבינלאומיות או רשתות "אל-ערבייה" ו-"אל-חורה" הערביות), מעלה אל-ג'זירה

לשידור לא מעט דוברים ישראלים. בשבוע שעבר עלה לשידור ראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר, והותקף. גם מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, עולה לעתים לשידור בערוץ, וכך עושה גם דובר צה"ל בערבית, רס"ן אביחי אדרעי.

 

בשלל הראיונות נאלצים הדוברים להתעמת עם המנחים והפרשנים של אל-ג'זירה, שמצדדים באופן ברור בחמאס. "אתה משתמש במושגים של חמאס", אמר אתמול אדרעי לאחד מהם, בראיון שנערך עמו מגבול הרצועה. אחרי ראיון אחר של אדרעי לאל-ג'זירה בימים האחרונים העלתה הרשת הקטארית לשידור את דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, שהתבקש להגיב על דברי אדרעי, והשיב: "הוא אדם נחשל, שלא צריך להגיב על דבריו".

 

אלוף יואב (פולי) מרדכי בראיון לאל ג'זירה:

 

בלעדיות אצל גדודי אל-קסאם

אל-ג'זירה לא רוצה להישאר מאחורי הערוצים המתחרים הגדולים שלה, בהם "אל-ערבייה" הסעודית, אבל במיוחד לא מאחורי הערוץ הלבנוני השנוא "אל-מיאדין". מדובר בערוץ של העיתונאי הלבנוני רסאן בן ג'דו, איש אל-ג'זירה לשעבר, שפרש מהרשת הקטארית בעקבות העמדה המוטה של אל-ג'זירה לטובת המורדים בסוריה. הערוץ החדש שלו, "אל-מיאדין", נחשב מקורב לחיזבאללה ולעמדותיו. במונחים תקשורתיים מתנהל קרב חזיתי בין אל-ג'זירה לאל-מיאדין, וכל אחת מהשתיים מנסה להראות לציבור שהיא זו שעומדת יותר מכול לצד העם הפלסטיני.

 

אל-ג'זירה מנצלת את המצב כדי להשתלח בשלטון המצרי של א-סיסי, שלתפישתה אינו עושה מספיק עבור הפלסטינים בעזה. זו גם העמדה הנוכחית של חמאס עצמה. מי ששירת בימים האחרונים את המטרה הזו הוא חבר הלשכה המדינית של חמאס, מוחמד נזאל, שנמצא בקטאר.

הוא התייצב לדיון בפאנל בערוץ ודיבר על כך שמצרים צריכה לעמוד לצד העם הפלסטיני ולא להיות מתווכת כפי שהיא עושה כעת. הוא גם יצא בחריפות נגד ערוצים במצרים המזוהים עם השלטון ומותחים ביקורת על חמאס.

 

ביממה האחרונה התקבלה דוגמה לכך, כשבאחד השידורים של אל-ג'זירה הופיעה כתובית אדומה, ובה נכתב: "ערוצים הנוטים לטובת ישראל סבורים כי המלחמה שבה נרצחים אזרחים פלסטינים היא מלחמה נגד חמאס שמאיימת על ביטחון ישראל". בדומה לנזאל, דוברי חמאס בעזה מופיעים באל-ג'זירה השכם והערב. הערוץ גם משדר חומרים של הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, ולעתים מקבל אותם בבלעדיות. מבזקים בהולים מוקדשים גם לגרסאות של גדודי עז א-דין אל-קסאם ושאר הפלגים בנוגע לאירועים המתרחשים בשטח.

כיתוב בתחתית המסך של אל-ג'זירה, תוקף במרומז ערוצים "מצריים" ש"אוהדים" את ישראל: "ערוצים הנוטים לטובת ישראל סבורים כי המלחמה שבה נרצחים אזרחים פלסטינים היא מלחמה נגד חמאס שמאיימת על ביטחון ישראל" ()
כיתוב בתחתית המסך של אל-ג'זירה, תוקף במרומז ערוצים "מצריים" ש"אוהדים" את ישראל: "ערוצים הנוטים לטובת ישראל סבורים כי המלחמה שבה נרצחים אזרחים פלסטינים היא מלחמה נגד חמאס שמאיימת על ביטחון ישראל"

בתחתית המסך של אל-ג'זירה מוצג כבר כמה ימים לוגו מיוחד שבאמצעותו בחר הערוץ הקטארי להביע הזדהות עם תושבי עזה: "עזה מתנגדת". הביטוי "התנגדות", בלקסיקון הפלגים הפלסטינים, פירושו הלחימה בישראל. הכיתוב "עזה מתנגדת" נבחר על משקל "חברון מתנגדת", סיסמה שהפכה נפוצה ברשתות החברתיות בגדה המערבית אחרי חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים בגוש עציון. גם באתר של

רשת אל-ג'זירה פתחו תגית עם הכיתוב "עזה מתנגדת", ותחתיה מציגים עדכונים שוטפים על המתרחש ברצועה, כולל קריקטורות המותחות ביקורת על מצרים, הקהילה הבינלאומית ואבו מאזן, שבראייתם של הקטארים אינם עושים די כדי לעצור את המבצע הישראלי.

 

במהדורות החדשות שלה מקדישה אל-ג'זירה כר נרחב להפגנות ברחבי העולם ובמדינות ערב נגד ישראל. ביום שישי לדוגמה היא שידרה תמונות מהפגנות בסוריה - בחלב ובפרברי דמשק - שבהן התייצבו המפגינים לצד חמאס וגדודי עז א-דין אל-קסאם ונגד ישראל. אל-ג'זירה מדגישה גם הפגנות במצרים של תומכי האחים המוסלמים, שהפכו בימים האחרונים להפגנות משולבות נגד שלטון א-סיסי ונגד "התוקפנות הישראלית ברצועת עזה", כפי שהיא מכנה זאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עזה נלחמת". מתוך שידורי אל-ג'זירה
מומלצים