שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

נתניהו: מרכינים ראש, אך נמשיך ככל שיידרש

רה"מ אמר כי 13 חיילי צה"ל שנהרגו בעזה ביממה האחרונה נפלו במלחמה מוצדקת מאין כמוה, וכי ישראל תמשיך עד שתשלים משימתה: "המבצע נחוץ לביטחון אזרחינו ומנע פיגועים גדולים, הישגי חיילינו גדולים משציפינו". שר הביטחון: "יש עוד ימים ארוכים של לחימה. עלינו לגלות אורך רוח, לא נירתע"

הרג החיילים כואב וקשה, אבל ישראל ממשיכה במבצע בלי לעצור - זה המסר שהעביר הערב (יום א') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, בעקבות הרג 13 מחיילי צה"ל ביממה האחרונה ברצועת עזה. ynet העביר שידור חי ממסיבת העיתונאים שהוא ערך בקריה:

 

 

"אנחנו מרכינים ראש בפני בנינו שנפלו כדי שנוכל להמשיך לחיות בארצנו", אמר נתניהו בפתח דבריו, "אני מבקש להביע בשם ממשלת ישראל ועם ישראל את הכאב העמוק שאנחנו חשים. אנחנו שולחים את תנחומינו להורים, לילדים, לבנות הזוג ולמשפחות של חיילי צה"ל שנפלו בקרב. אני רוצה לומר לכם שאין מלחמה צודקת מזו שבניכם נפלו בה בגבורה. אנחנו נשלים את המשימה, אנחנו נחזיר את השקט לדרום, למרכז ולכל חלקי הארץ".

 

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
 

"אני מאמין שכל אחד מאיתנו מכיר לפחות מישהו אחד שמשתתף במערכה, והערבות ההדדית הזאת, המיוחדת לנו, לעמנו, היא גם סוד כוחנו", אמר נתניהו. "עלינו לעמוד יחד, מאוחדים. עלינו להיות חזקים בימים קשים, כמו היום הזה וגם בימים כאלה שייתכן שעוד יבואו. אנחנו מצויים במלחמה על הבית. כוחותינו פועלים בשעה זו בשטח. הם פועלים במקצועיות, בנחישות ובעוצמה גדולה, בעוצמת אש גדולה אבל גם בעוצמת רוח מופלאה".

 

ראש הממשלה פנה למשפחות חיילי צה"ל: "אני מודע לדאגה שלכן. כולנו שותפים לה. אנחנו עושים הכול כדי לשמור על חיי האזרחים שלנו וכן, גם על חיי החיילים שלנו. ישראל לא בחרה להיכנס למערכה הזו, אך מהרגע שנכפתה עלינו - נבצע אותה עד השגת המטרה, השבת השקט לאזרחי ישראל לתקופה ממוּשכת תוך פגיעה משמעותית בתשתיות חמאס ושאר ארגוני הטרור בעזה. איננו נרתעים, אנחנו נמשיך בפעולה ככל שיידרש".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שכונת סג'אעייה בעזה, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
שכונת סג'אעייה בעזה, היום(צילום: AP)

נתניהו אמר כי הפעולה הנוכחית בעזה נחוצה לביטחונם של אזרחי ישראל: "בפעולה הלילה חשפנו עוד מנהרות - מנהרות שמתווספות למנהרות רבות אחרות שחשפנו ושחלקן כבר הגיע לשטח מדינת ישראל. חמאס השקיע בהן שנים של עבודה והון עתק במטרה לבצע פיגועי טרור המוניים וגם לבצע חטיפות. אנחנו מצאנו אזיקים, מצאנו סמי הרדמה. אין כאן שום שאלה. המערך הזה הוא מערך אסטרטגי שחמאס השקיעו בו ביצורים, חשמל, כבלים, קשר - הכול כדי לחדור, לפגוע פיגוע המוני וגם לחטוף".

 

נתניהו גם הגיב על דברי ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שהשתלח קשות בימים האחרונים בישראל, האשים אותה ברצח עם ואמר כי היא ברברית יותר מאדולף היטלר. "הדברים שאמר ראש ממשלת טורקיה חמורים ביותר, אמרתי למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שיש להם נימה אנטישמית", אמר נתניהו. "ראש ממשלת טורקיה לא מבדיל כנראה בין ארגון טרור רצחני ששואף להשמיד את מדינת היהודים, לבין מדינה דמוקרטית, ישראל, שמשתמשת בכלים הלגיטימיים של הגנה עצמית כדי לנסות ולפגוע באלה שמשגרים רקטות נגדה. אני חושב שההבחנה הזו ברורה לרוב מנהיגי העולם. זה (דבריו של ארדואן) מתאים יותר לדברים שהיית שומע מטהרן או אל-קאעידה".

 

"ייתכן שהמבצע מנע תוצאות קשות יותר"

ראש הממשלה אמר כי אף שהמנהרות אינן איום חדש מבחינת ישראל, הפעולה הנוכחית רחבת היקף הרבה יותר מבעבר: "זה אמנם מהלך עתיר סיכונים אבל הוא חיוני כי אם המנהרות הללו לא היו נחשפות, התוצאות היו יכולות להיות קשות בהרבה. מנהרות כמו שחשפנו בימים האחרונים יכולות להיפתח ביישובינו, בתוך גן ילדים, בחדר אוכל, והתוצאות היו יכולות להיות קטלניות. זו אכן הייתה תכניתו של חמאס, ונגדה אנחנו פועלים". הוא אמר כי התוצאות שהשיגו עד כה חיילי צה"ל הן מעל התחזיות והציפיות.

 

ראש הממשלה הדגיש כי העובדה שישראל נענתה לשתי בקשות להפסקות אש הומניטריות מאפשרת לה לקבל גיבוי דיפלומטי מהעולם, כולל מארה"ב, גרמניה, בריטניה וצרפת. נתניהו הדגיש כי ישראל עושה מאמץ לא לפגוע בתושבי עזה, בעוד חמאס עושה כל מאמץ שתושבי עזה ייפגעו: "אנחנו מצרים על כל פגיעה בחפים מפשע, אבל ככל שאלה נפגעים - האשמה מוטלת על חמאס בלבד".

 

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר במסיבת העיתונאים: "נכונו לנו עוד ימים ארוכים של לחימה. עלינו לנשוך שפתיים ברגעים הקשים ולגלות אורך-רוח וסבלנות. איננו נשברים ואיננו נרתעים. ברצועת עזה נלחמים היום טובי המפקדים והלוחמים של צה"ל על מנת להסיר את איום הרקטות, הטרור והמנהרות. הנופלים וחבריהם נכנסו למערכה כשהם מחויבים, מקצועיים, נחושים ומבינים את גודל המשימה. הם הצליחו להרוג עשרות מחבלי חמאס וארגוני טרור אחרים בשטח, בשטח בנוי ומורכב, לסכל פיגועי מנהרות, כבר 14 מהן, חדירה ושיגורי טילים ורקטות שחמאס תכנן לבצע. המחיר שאנחנו משלמים לדאבון הלב הוא כבד. זהו מחירה הכואב של המלחמה".

כוחות צה"ל בגבול הרצועה (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
כוחות צה"ל בגבול הרצועה(צילום: בני דויטש)
 

13 לוחמי צה"ל מחטיבת גולני נהרגו הלילה והבוקר במהלך פעילות ברצועת עזה. החיילים נהרגו בכמה תקריות שונות ברצועת עזה. במהלך הפעילות נפצעו כמה חיילים, והם הועברו לבתי החולים סורוקה בבאר שבע, שיבא בתל השומר ובילינסון בפתח תקווה.

 

בצה"ל עוסקים בהשלמת תהליך הזיהוי. כשיסתיים התהליך, ובהסכמת המשפחות, יפורסמו שמות הלוחמים. הודעה נמסרה למשפחות

ההרוגים וכן למשפחות החיילים הפצועים.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר על הרג 13 הלוחמים: "היום היו נפגעים יותר מבימים אחרים. היו קרבות קשים ומורכבים, אך אנחנו נחושים לעמוד במשימה. למרות חילופי האש, הכוחות מתקדמים לעבר היעדים שנתנו להם מראש, והדבר מבוצע בצורה ראויה. בכל שעה שעוברת לחמאס נפגעים עוד אנשים ועוד יכולות". על הקרבות הקשים בסג'עייה אמר: "גם שם שעון ההישגים שלנו עולה כל הזמן. בלחימה יש נפגעים, ותפקידנו הוא לבצע משימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוגב אטיאס
רה"מ נתניהו
צילום: יוגב אטיאס
מומלצים