שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

הבוקר: שתי חוליות מחבלים חדרו לישראל, צה"ל חיסל 10 מהם

חולייה ראשונה זוהתה וכלי טיס של חיל האוויר פגע בה. חולייה נוספת עלתה בעקבותיה. כוח צבאי חיסל כעשרה מהמחבלים וכוחות צה"ל עורכים מצוד אחר מחבלים שנמלטו לרצועה. תושבים באזור הסתגרו בבתיהם במהלך האירוע

היום ה-14 למבצע "צוק איתן ": שתי חוליות מחבלים חדרו הבוקר (יום ב') לשטח ישראל דרך מנהרה בצפון רצועת עזה. מערך התצפיות זיהה את המחבלים וכלי טיס של חיל האוויר תקף את החוליה הראשונה ופגע בה. כוח שהוקפץ לנקודה חיסל כ-10 מחבלים מהחוליה השנייה. כוחות צה"ל עורכים מצוד אחר מחבלים שנמלטו חזרה לשטח הרצועה, ובמקביל נמשכות סריקות באזור. כך מסר דובר צה"ל. במהלך כל האירוע נקראו תושבי האזור להסתגר בבתיהם.

עוטף עזה, הבוקר (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
עוטף עזה, הבוקר(צילום: יואב זיתון )

מחבלים חדרו הבוקר (יום ב') לשטח ישראל בין היישובים ארז וניר עם. לאחר כשעתיים שבהן הונחו תושבי האזור להסתגר בבתים וכבישים נסגרו לתנועה מדרום לאשקלון, חיסלו כוחות צה"ל את המחבלים. לאחר האירוע נשמעו הדי פיצוצים באזור.

 

היריות הראשונות נשמעו ב-6:40 בבוקר בין היישובים ארז וניר עם. תושבי המועצות אשכול שער הנגב ושדות נגב הונחו להישאר בבתיהם עד שהתברר כי כל המחבלים חוסלו.

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

לוחמים בזירת האירוע, הבוקר (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
לוחמים בזירת האירוע, הבוקר(צילום: יואב זיתון )

כוחות באזור החדירה (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
כוחות באזור החדירה(צילום: יואב זיתון )

 (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
(צילום: יואב זיתון )

 (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
(צילום: יואב זיתון )
 

גם הלחימה האינטנסיבית בשכונת סג'עייה שבמזרח רצועת עזה נמשכת. מבצע "צוק איתן" נמשך והלילה אירעו עוד היתקלויות עם מחבלים שבמהלכן חיסלו לוחמי יחידת אגוז 10 מחבלים, אחד מהם שנשא עליו חגורת נפץ. הלילה נחשפה לפחות עוד מנהרה אחת בשכונה.

 

לוחמי צה"ל המשיכו להתקדם למרות אש שמפעילים המחבלים מטווחים קצרים ולמרות האיום של הפעלת מנהרות התופת של חמאס. גורם צבאי בכיר אמר הבוקר כי "הגענו לקווי העמדות שרצינו. היו כמה היתקלויות. הכוחות המשיכו הלילה לטפל במנהרות". חמישה חיילים פונו במהלך הלילה במצב קל לבית החולים ברזילי באשקלון. ארבעה חיילים נוספים פונו במצב קל לבית החולים בילינסון. עד כה תקף צה"ל כ-2,800 יעדים ובין היתר פגע בראש מערך התצפיות של חמאס. 20 עצורים ממשיכים לספק מודיעין.

 

 

סוכנות הידיעות הטורקית אנטוליה דיווחה כי לפנות בוקר הפציצו מטוסי צה"ל את ביתו של חבר ההנהגה המדינית של תנועת חמאס בעזה עימאד אל-עלימי. לא היו נפגעים בהפצצה. גורמים ביטחוניים פלסטיניים סיפרו כי ביתו של אל-עלימי אינו מאוכלס כבר זמן מה מחשש שהוא יותקף על ידי מטוסי חיל האוויר.

 

אחרי היממה הקשה, שבה נהרגו 13 לוחמים מחטיבת גולני, אמר אמש גורם צבאי בכיר כי יש בשכונת סג'עייה בעזה מנהרות התקפיות נוספות, מאגרי טילים נגד טנקים ורקטות. "המחבלים הפעילו שם עוצמה", אמר הגורם, "הערכנו שתהיה התנגדות חזקה שם". אותו גורם הסביר כי הוכנסו נגמ"שים עם הכוחות משום שהיה צריך להביא ציוד להריסת מנהרות וציוד לחימה. הוא הוסיף כי חלק מהלוחמים נכנסו לרצועת עזה ברגל.

 

אמש הותרו לפרסום שמותיהם של חמישה מ-13 לוחמי גולני שנהרגו בפעילות צה"ל ברצועת עזה: רב-סרן צפריר בר-אור בן 32 מחולון, סרן צבי קפלן בן 28 מקיבוץ מירב, סמ"ר גלעד יעקבי בן 21 מקריית אונו, סמ"ר עוז מנדלוביץ' בן 21 מאבטליון, וסמ"ר ניסים שון כרמלי בן 21 מרעננה. הבוקר הוטסו במסוק לבית החולים שיבא שישה פצועים, אחד במצב קשה, אחד בינוני וארבעה קל.

טנקים בגבול הרצועה במבצע "צוק איתן" (צילום: רועי עידן ) (צילום: רועי עידן )
טנקים בגבול הרצועה במבצע "צוק איתן"(צילום: רועי עידן )

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עוד ועוד מנהרות נחשפות  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
עוד ועוד מנהרות נחשפות (צילום: דובר צה"ל)

חטיבת הצנחנים פועלת ברצועה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
חטיבת הצנחנים פועלת ברצועה(צילום: דובר צה"ל)

לוחמי צה"ל בגבול הרצועה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לוחמי צה"ל בגבול הרצועה(צילום: EPA)
 

אמש הודיעה הזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אל-קסאם, כי חטפה חייל צה"ל. בהודעת הזרוע לא הובאה שום הוכחה לטענה. בצה"ל אמרו כי הם בודקים את הטענות. מאוחר יותר השגריר הישראלי באו"ם רון פרושאור הכחיש את הטענות של חמאס ואמר במסיבת עיתונאים בשולי כינוס מועצת הביטחון כי "אין חייל ישראלי חטוף, השמועות לא נכונות".

 

הלילה: עוד רקטות ויירוטים

במהלך הלילה נמשך ירי הרקטות לשטח ישראל. מחצות נורו מרצועת עזה 16 רקטות. שתיים מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל מעל המועצה האזורית בני שמעון. היתר התפוצצו בשטחים פתוחים בעוטף עזה, באזור אשקלון ובנגב.

 

הלילה החלה מועצת הביטחון של האו"ם, כאמור, לדון בנושא המצב בעזה. סוכנות הידיעות AP פרסמה את נוסח טיוטת ההחלטה שהציעה ירדן, שקוראת להפסקת אש מיידית ולנסיגת כוחות צה"ל מרצועת עזה. הטיוטה קוראת גם להסרת המגבלות על תנועת אנשים והעברת סחורות ברצועת עזה, ולהעברת סיוע הומניטרי מיידי לתושביה.

 

בשולי הדיון הנציג הפלסטיני ריאד מנצור ושגריר ישראל פרושאור נשאו הצהרות קצרות. מנצור אמר כי אינו פוסל אפשרות שהפלסטינים יפנו לבית הדין הבינלאומי בהאג בתלונה על פשעי מלחמה, בעקבות הפעולה של כוחות צה"ל בשכונת סג'עייה. "לא נשאיר אבן על אבן במרדף שלנו אחר צדק", אמר הנציג הפלסטיני במסיבת עיתונאים במטה האו"ם בניו יורק.

 

הוא הצהיר עוד כי הדרך היחידה להבטיח כי "המעגל שמביא מוות וחורבן לא יחזור על עצמו שוב ושוב", היא להסיר את המצור על רצועת עזה ולבטל את המגבלות שהוטלו על התושבים: "אנחנו לא מעוניינים בדיבורים, אלא רוצים לשים סוף לסבל של אנשינו". פרושאור מצדו הבהיר כי לישראל יש זכות להגן על עצמה: "יהיה שלום בעזה כשיהיה שלום בישראל".   

 

הפלסטינים והליגה הערבית האשימו את ישראל בביצוע "פשעי מלחמה" בסג'עייה, ומזכ"ל האו"ם באן קי מון החל בביקור באזור במטרה למצוא מוצא שיוביל להפסקת אש. באן, שמבקר בימים אלו במזרח התיכון, הפציר מוקדם יותר בישראל "לעשות יותר" כדי למנוע הרג אזרחים במסגרת הפעולה ברצועת עזה. דיון החירום נערך לבקשת ירדן, החברה במועצת הביטחון, אך באו"ם לא סבורים כי הוא יוביל להחלטה.

 

יותר מ-120 פלסטינים נהרגו אתמול בהפצצה הכבדה בשכונה במזרח העיר בעזה, ביום המדמם ביותר מתחילת המערכה. מניין ההרוגים עלה לאחר שלפנות בוקר מסרו גורמי רפואה פלסטינים כי אתמול נהרגו ברצועה 34 פלסטינים נוספים מעבר למה שנטען קודם לכן.


פורסם לראשונה 21/07/2014 07:14

 

בהכנת הכתבה השתתף יצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
לוחמים בזירת האירוע, הבוקר
צילום: יואב זיתון
מומלצים