שתף קטע נבחר

הסקר הגדול: איזה ילקוט הכי כדאי לקנות לילדים

פתיחת שנת הלימודים מתקרבת, וזה הזמן לרכוש לילדים, בעיקר אלו העולים לכיתה א', ילקוט חדש. ביקשנו מ-10 זוגות של הורים וילדים לבדוק עבורנו את המבחר הגדול שיש בחנויות. איזה ילקוט היה לדעתם המוצלח ביותר? התוצאות - לפניכם

פתיחת שנת הלימודים מתקרבת והורים רבים יוצאים עם ילדיהם לרכוש ילקוט חדש. "בחירה נכונה של ילקוט גב והתאמתו למימדי הילד חשובה מאוד לבריאות הגב", מסבירה נילי ארבל, מנהלת השירות לפיזיותרפיה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית. "יש לשים לב לכללים מנחים לבחירת הילקוט: על הילקוט להיות בעל רצועות כתף רחבות ומרופדות וניתנות לכוונון באמצעות אבזם, להיות בעל ריפוד באזור הגב וכן להכיל מספר תאים, המאפשרים חלוקת משקל של הספרים והמחברות. 

 

<<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

 

"בנוסף, יש לוודא שאורך רצועות הכתפיים שווה ומאפשר חלוקה שווה של עומס המשקל, לדאוג שעיקר משקל הילקוט יימצא מול מרכז הגב ולא מול האגן, שקיימים מחזירי אור על גוף הילקוט לבטיחות בדרכים וכן להסביר לילד שעליו לדווח להורים על הופעת כאבי גב או כתפיים בעת נשיאת הילקוט".

 

ארבל מגישה כי כדי להימנע ממשקל יתר מומלץ לשאת בכל יום את חומרי הלימוד הדרושים ליום זה בלבד, ולוודא שמשקל הילקוט כשהוא מלא לא יעלה על 15% ממשקל גופו של הילד.

 

ומה לגבי תיקי הטרולי, שהפכו לחביבים כל כך על ההורים בשנים האחרונות? לדברי ארבל, גם הם לא הפתרון הכי מוצלח. "יש לשקול שימוש בילקוט עם גלגלים, טרולי, בהתאם לתנאי הדרך מהבית לבית הספר ובחזרה", היא מסבירה. "ילקוט עם גלגלים אמנם אינו נישא על גב הילד, אולם משקלו רב יותר, הוא אינו מתאים לעליה במדרגות, דורש מאמץ רב בהרמה ומעודד תנועה לא סימטרית בגב ובידיים, ולכן ההמלצה היא למשוך את התיק פעם ביד ימין ופעם ביד שמאל".

 

ביקשנו מ-10 זוגות של הורים וילדים בגיאי בית הספר היסודי לבדוק עבורנו את מגוון הילקוטים המוצעים בשוק בימים אלו. הם שמו דגש על הוחות של הילקוט על הגב, סידור התאים, גודלו של הילקוט וכמובן המחיר. התוצאות - לפניכם.

 

ילקוט ULTRALIGHT-X של קל גב

מה? ילקוט ULTRALIGHT-X של קל-גב, השוקל פחות מ-1 ק"ג ובעל שני חידושים ייחודים: אופצית הרחבה - באמצעות פתיחת רוכסן נוצר תא נוסף בילקוט המגדיל את נפחו בכ-25% לשימוש בימים עמוסים, ותא מיוחד לאוכל - התא הקדמי של הילקוט עשוי מחומר מבודד השומר על טמפפרטורת המזון ובנוסף קל במיוחד לניקוי.

 

נוחות ועיצוב: הילדה שקיבלה את הילקוט לבדיקה התלהבה מאוד מהצבעים ומהאיור בקדמתו (הפיה טינקרבל מבית דיסני), שקיבל "כנפיים", בכך שהן לא מוטבעות על הילקוט, אלא מעט יוצאות החוצה. 

 

מבחינת הנוחות, מדובר בתיק מאוד קליל, בהשוואה לילקוטים אחרים שנבדקו. הוא גם מאוד נוח והאם מדווחת כי התא הקדמי גדול במיוחד, ומהווה עבורן יתרון כיוון שבתה לוקחת איתה לבית הספר גם ארוחת צהריים, והתא הספיק גם לקופסת אוכל וגם לסנדוויץ'.

  

גם גודלם של שאר התאים מצויין, רק שהאם ציינה כי הייתה שמחה אם הילקוט היה מתפרק גם לתיק קטן, לפעילויות מחוץ לבית הספר. מבחינת המחיר, הוא אמנם יקר, אך לא הכי יקר שוק (בקטגוריה של ילקוטים ללא טרולי) - ובהחלט נותן תמורה טובה מאוד למחיר. שווה.

 

מחיר: 259 שקלים

 

איפה? להשיג ברשתות עידן 2000, קרביץ, אופיס דיפו, תיק ותיק, כפר השעשועים, למטייל, ריקושט, חנויות מכשירי הכתיבה והתיקים

 

ילקוט COOL

מה? אנחנו בדקנו ילקוט בצבע חום-ורוד עם נקודות צבעונית ורקמה של הכבשה האהובה ניקי. לילקוט גב קשיח, רצועות רחבות, שלושה תאים חיצונים, תא פנימי נסתר, ושני תאים צידיים לבקבוקים. הילקוט יכול להתפרק בעזרת הרוכסן לשני ילקוטים, בגדלים שונים. לדברי היצרן הוא שוקל 0.45 ק"ג בלבד ומכיל 18 ליטר.

 

נוחות ועיצוב: התא הראשון גדול מאוד ונכנסים לתוכו בקלות קלסרים וספרי לימוד גדולים. התא האמצעי קטן יותר מהתא הראשון, אבל גם הוא גדול מספיק על מנת להכיל ציוד לימודי ומחברות. התא השלישי הוא הקטן ביותר ומתאים לאחסון קלמר וקופסת אוכל. בתוך התא ישנם תאים קטנים מובנים המיועדים לעפרונות, עטים, סרגל וכו'. למחתנו גילינו שכאשר פותחים את הרוכסן המיועד להפריד את הילקוט לשני תיקים ישנו תא נסתר נוסף, שיכול לאחסן קלמר, קופסת אוכל, או ציוד לימודי אחר.

 

הילדה (עולה לכיתה ג') התלהבה מהילקוט ובעיקר מהמראה שלו, שלא היה "ורוד מדי", כדבריה, ועליו התנוססה הכבשה ניקי, שהיא מאוד פופולרית.

 

אימה סיכמה שמדובר בילקוט גדול מאוד, אולי אפילו גדול מדי לכיתה ג', וציינה לטובה את העובדה שהוא יכול להפוך לשני ילקוטים נוספים בגדלים שונים, כך שבימים פחות עמוסים אפשר לפרק אותו בקלות ולסחוב פחות על הגב. בנוסף יא ציינה לטובה את העובדה שיש בו מקום לשני בקבוקי מים, כראוי בארצנו החמה. בהחלט שווה את המחיר, הנמוך יחסית לקטגוריה.

 

כמה? 199 שקלים

 

איפה? להשיג ברשתות המובחרות

 

ילקוט H&O

 

 

מה? ילקוט בעל ארבעה תאים, שניתן לפרק בעת הצורך באמצעות רוכסן פנימי לשני תיקי גב בעלי שני תאים כל אחד. מוצע עם קלמר תואם. יש מקום למפתחות, כסף, דיסק און קי , טלפון נייד, בקבוקי שתייה וכל ציוד לבית הספר.

 

נוחות ועיצוב: התיק נוח מאוד לנשיאה על הגב, מחולק לכמה תאים גדולים מאוד שיכולים להכיל ספרים, קלסרים וכל ציוד אחר הנדרש לבית הספר. בנוסף, יש המון מקום בתא האוכל וניתן להכניס לתוכו אפילו קופסת אוכל, כך שמדובר ביתרון של ממש.

 

האפשרות לחלוקה לשני תיקים היא מעולה. בימים שיש בהם פחות ציוד, אין צורך לסחוב את כל התיק הכבד. בנוסף, גם בימים שהילדים יוצאים לסיורים או טיולים ומתבקשים להביא "תיק קטן" מדובר בפתרון נהדר. 

 

כמה? 199 שקלים

 

איפה? ברשת חנויות H&O ברחבי הארץ 

 

ילקוט הלו קיטי - רשת "זברה"

 

מה: ילקוט ממותג של "הלו קיטי", מתאים במיוחד לכיתות א'-ד'.

 

נוחות ועיצוב: התיק קל יחסית, וכולל כתפיים אורתופדיות מרופדות ונוחות, בסיס קשיח וכן גב קשיח ומרופד - לנשיאה נוחה של הילקוט.

 

התיק מחולק לשלושה תאים: תא גדול שבעצמו מחולק לשניים, תא אמצעי בעל חלל אחד, ותא קטן שמחולק לכמה כיסים עם מקום לעטים, קליפס להחזקת מפתחות ועוד. התכנון הפנימי מוצלח ומצליח להכיל היטב ספרים, מחברות ותיק אוכל של ילדה העולה לכיתה א'. יש בו די מקום מבלי לדחוס את החפצים.

 

הילדה שבדקה אף היא את התיק אהבה מאוד את העיצוב שלו בצבעי ורוד-כחול, הכולל הרבה קישוטי הלו קיטי מנצנצים - כמיטב המסורת בגילים אלו. ההורים אהבו את המחיר, המאוד מאוד נוח.

 

מחיר: 129 שקלים

 

איפה? להשיג ברשת חנויות "זברה"

 

ילקוט ניקי

מה: ילקוט ממותג של הכבשה ניקי, מתאים במיוחד לכיתות א'-ד'.

 

נוחות ועיצוב: הילקוט הוגדר על ידי הילדה כ"מהמם" והתקבל בשמחה רבה. הוא מחולק לארבעה תאים, מה שמקל מאוד על ההפרדה בין ספרים, מחברות, כלי כתיבה וקופסת האוכל. התא הקטן מיועד לכלי כתיבה וכולל גומי לאחיזה של עפרונות או צבעים, מה שיכול לחסוך את הקלמר, אבל ככל הנראה לא ייעשה בו שימוש אמיתי.

 

נראה שהילקוט יושב בצורה נוחה על הגב והתחתית הקשיחה מקלה על העמדתו על הרצפה. בשורה התחתונה נרשמה שביעות רצון אצל הילדה וההורים, ששמחו גם על האחריות המורחבת שניתנת על ידי קרביץ - לשלוש שנים. 

 

מחיר: 199 שקלים

 

להשיג: בלעדית ברשת חנויות "קרביץ"

 

iTROLLY מבית קל גב

מה? ילקוט המאפשר שלושה מצבים: ילקוט על גלגלים, ילקוט אורטופדי עם שלושה תאים הניתן להפרדה מהטרולי באמצעות רוכסן וטרולי על גלגלים - יחידת הטרולי ניתנת לשימוש בנפרד לאחר הפרדת הילקוט האורטופדי.

 

נוחות ועיצוב: ילקוט ענק, אולי הגדול ביותר שבדקנו. במצב שבו הטרולי מחובר הכיל את כל ספרי הלימוד והחוברות (שאין צורך לסחוב בפועל ביום יום), קלמר נפוח במיוחד וקופסת אוכל. גם לאחר הפירוק של הטרולי עדיין היה מספיק מקום בתאים לציוד רב.

 

הילקוט עצמו מאוד יפה, והלהיב את כל מי שהביט בו. הדמות (אנחנו בדקנו את רפונזל, מהסרט "פלונטר" של דיסני) הייתה מוכרת לכל הילדות ומאוד מתאימה לשכבת הגיל (כיתות א'-ג', בערך).

 

גם ההפרדה של הילקוט מהטרולי פשוטה ביותר, ונעשית באמצעות רוכסן. אמנם הילדה לא הצליחה לחבר אותו לבדה, אבל ההורים עשו זאת ללא כל בעיה ונראה כי אחרי אימונים קצרים גם היא תוכל לתפוס את ה"טריק". העובדה שבנימצבים, הטרולי ותיק הגב הרגיל, ישנן כתפיות - גם היא ראויה לציון.בכל מקרה, בשני המצבים התיק היה נוח מאוד (אם כי במצב הטרולי התיק כבד יחסית על הגב - אך דבר זה מועד אך ורק לעלייה וירידה במדרגות, ולא להליכה יומיומית).

 

ילקוט מצויין, אחד הטובים שנבדקו, רק מחירו הגבוה (מאוד) העיב על הציון שניתן לו.  

 

כמה? 389 שקלים

 

איפה? להשיג ברשתות עידן 2000, קרביץ, אופיס דיפו, תיק ותיק, כפר השעשועים, למטייל, ריקושט, חנויות מכשירי הכתיבה והתיקים

 

תיק מודן -  Triple Spring System

 

 

מה? תיק של מודן המבוסס על מערכת הגב הנקראת  "Triple Spring System'' - מערכת קפיצים משולשת ששומרת על גב הילד. מערכת הקפיצים מסייעת לבלום ולספוג חלק מהמכה הנוצרת במהלך הליכה או ריצה בין גב התיק וגב הילד. על פי היצרן התיק קל מאוד, ומשקלו 920 גרם בלבד. לדברי היצרין לתיק "גב אורטופדי חכם" המותאם למבנה הגב של הילד הקיים בכל תיקי מודן, בנוי בצורה אנטומית תלת מימדית בעלת כרית תמיכה לגב התחתון. הגב החכם מבטיח חלוקה שווה של עומס על כל שטח הגב, שכבות ספוג לנוחות ובלימת זעזועים, מעטפת חיצונית למניעת הזעה וכתפיות אורתופדיות רחבות ומרופדות במיוחד.

 

נוחות ועיצוב: התיק מחולק לתאים לציוד הנדרש ותא לאוכל. מצד אחד, מאוד נוח לשאת אותו על הגב והילדה (עולה לכיתה ב') שנשאה על גבה תיק מלא ציוד, כלל לא התלוננה על כאבי גב. מצד שני, אין בו מספיק מקום לכל הציוד הנדרש והדברים היו דחוסים קצת. פרט לכך, התיק יפה מאוד והילדה וידאה שהוא "לא ילדותי מדי" לגילה. המחיר סביר.

 

כמה? 219 שקלים

 

להשיג? בחנויות וברשתות התיקים ברחבי הארץ 

Sanrio

 (צילום: גלעד בר שלו) (צילום: גלעד בר שלו)
(צילום: גלעד בר שלו)

מה? תיק טרולי על גלגלים ממותג בדמות "הלו קיטי", שניתן לנשיאה גם על הגב וללא הידית.

 

נוחות ועיצוב: התיק מעוצב בגוני ורוד ואדום עזים שהנסיינית העולה לכיתה א' אהבה מאוד, ובכל זאת אינו מצועצע מדי וקוויו נקיים יחסית.

 

לתיק ידית עליונה לנשיאה, כתפיות לנשיאה על הגב וידית לגרירה כטרולי. נוח לשאת את התיק על הגב במקרה הצורך והכתפיות מרופדות.

 

התיק כולל שני תאים גדולים, כשהתא הראשי כולל תא פנימי נוסף הסגור ברוכסן. שני תאים נוספים בצדי התיק מאפשרים גישה נוחה לפריטים נוספים - תא אחד עם רצועת כיווץ המתאימה להנחת בקבוק שתייה, והתא השני נסגר ברוכסן.

 

התאים גדולים ומרווחים ומכילים בקלות ספרי לימוד, מחברות וציוד כתיבה. התא הקדמי מתאים לאחסון ארוחת העשר, קלמר וכן הלאה, אך חסרה בו חלוקה פנימית נוספת שמאפשרת הפרדה טובה בין האוכל לציוד הכתיבה, למשל, או שמירה על חפצים קטנים אחרים.

 

כמה? 199 שקלים

 

להשיג? בחנויות SANRIO (גבעתיים, ראשל"צ, הרצליה, אילת, ירושלים וקריית אונו)

 

JUST

מה? ילקוט לכיתות הנמוכות המחולק לארבעה תאים עיקריים עם אפשרות הפרדה לשני תיקים, המתאימים לחוג, לטיול ולכל שימוש אחר. לכל ילקוט תא לבקבוק מים משני צידיו ותאים פנימיים לטלפון נייד, אוכל, מפתח ועוד.

 

 

נוחות ועיצוב: העיצוב, כך הוסכם על ההורים והילדה, יפה ועדין (אנחנו בדקנו תיק סגול עם לבבות קטנים בגוונים של ורוד ותכלת), שזה בהחלט יתרון כאשר מדובר בילדות גדולות יותר, אבל כאלה שהן עיין לא ממש נערות. התא שמיועד לאכסון של מזון וקלמר גדול מאוד, ומכיל אפילו קופסת אוכל בלי הרבה בעיה. גם שני התאים הנוספים רחבים מאוד, ומספיקים בקלות לכל הספרים והמחברות שצריך, ואפילו לקלסר גדול. דווקא התאים הצידיים, המיועדים לבקבוקי מים, היו קטנים יחסית ופחות נוחים.

 

התיק מתפרק לשני תיקים בקלות וניתן גם להרכיב אותו בקלות מאוד. הבעיה היחידה שלנו הייתה עם הרוכסנים בכל הילקוט, שכבר בשימושים הראשונים קצת "נתקעו" לנו, ולא נראו איכותיים במיוחד. חבל.

 

מחיר: 229 שקלים

 

איפה? להשיג ברשת "תיק התיקים"

 

Smart Trolley מבית מודן

מה? תיק טרולי חכם בעל פטנט רשום המאפשר הפרדה מלאה בין מערכת הגלגלים לבין התיק עצמו. התיק מאפשר נשיאה בשלושה מצבים שונים: שימוש בגרירה על ידי מערכת הטרולי והגלגלים, נשיאת התיק על הגב יחד עם הטרולי, והפרדה מוחלטת בין הטרולי ובין התיק באמצעות רוכסן, כך שניתן לשאת את התיק על הגב גם ללא הטרולי. לדברי החברה משקל התיק הכולל (ללא הטרולי) הוא 940 גרם בלבד.

 

 

נוחות ועיצוב: התיק מעוצב יפה, אם כי בת השש, שעולה לכיתה א', פחות התלהבה וטענה כי הוא "מקושט מדי". הוא מספיק גדול, וכל הציוד נכנס פנימה, אבל התא המיועד לקלמר ולאוכל לא היה מאוד גדול, ונאלצנו להפריד בין השניים כדי שהם "יבלו" בנוחות בילקוט.

 

הרוכסנים היו נוחים מאוד והפרדנו, הורים וילדה, את הילקוט מהטרולי בקלות - וגם החיבור היה פשוט. אך דווקא ההליכה עם הטרולי לא הייתה מאוד נוחה כיוון הידית שלו לא נתפסת בחצי גובה, אלא רק כשהיא מגיעה לגובהה המירבי, ולכן לילדה, שעדיין נמוכה יחסית, היה מאוד קשה ללכת איתו. כאשר הפרדנו את הטרולי ונתנו לה ללכת עם התיק על הגב היה לה נוח הרבה יותר.

 

כמה? 279 שקלים

 

איפה? להשיג ברשתות המובחרות   

  
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ילקוטים. איזה הכי נוח?
צילום: shutterstock
מומלצים