שתף קטע נבחר

רסיס בראש: ינשוף עצים נפגע מפצמ"ר בדרום

גוזל של ינשוף עצים נמצא בשבוע שעבר בקיבוץ נירים כשהוא פצוע בראשו, לאחר שפצצת מרגמה נחתה בשטח פתוח באזור הקיבוץ וגרמה לשריפה. בן איתי, סטודנט לווטרינריה המתגורר בקיבוץ העניק לו טיפול ראשוני ולאחר מכן הובא הינשוף אל ביה"ח לחיות בר בספארי בר"ג, שם התגלה רסיס בראשו. לאחר מספר ימים מת מפצעיו

פצצת מרגמה שירה החמאס לעבר יישובי מועצת אשכול פגע בשבוע שעבר גם בחיות הבר שמתגוררות באזור.

 

בעקבות נפילת פצצת המרגמה בשטח פתוח ביישוב נירים פרצה שריפה קטנה במקום. לדברי בן איתי, סטודנט לווטרינריה בפקולטה לחקלאות, תושבי המקום שהוזעקו לכבות את השריפה מצאו את גוזל של ינשוף עצים על הקרקע. "הינשוף הגיע פצוע עם דימום בלוע מאזור המקור ועין אחת עצומה, ככל הנראה מהפגיעה", מספר איתי ל-ynet. 

 

 

"הענקתי לו נוזלים ולצערי, לא התאפשר לפקח רשות הטבע והגנים לקחת אותו לטיפול בביה"ח לחיות בר בספארי בר"ג ועם כל האירועים הבטחוניים באזור, רק היום הזדמן לי לקחת אותו לאישפוז בביה"ח", הוא מגלה.

 

"השתדלתי להעניק לו נוזלים כדי שישרוד ולאחר מספר ימים נראה שמצבו השתפר. שקלנו בתחילה להשיבו לחורשה כדי לאפשר להוריו להמשיך לטפל בו, אך זה לא צלח ולאחר שהוא נמצא שוב על האדמה, לקחתי אותו איתי לספארי ואני מקווה שהוא יחלים מהפציעה". 

 

ינשוף העצים מתאושש בנירים לאחר הפגיעה (צילום: דלית לוי) (צילום: דלית לוי)
ינשוף העצים מתאושש בנירים לאחר הפגיעה(צילום: דלית לוי)

 

הרסיס חדר לראשו. עדיין נמצא בסכנת חיים

הגוזל הגיע היום (ד') לטיפול בביה"ח לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי בר"ג. לאחר בדיקה ראשונית וסדרת צילומי רנטגן, התברר כי הרסיס גרם לו לפגיעה עצבית קשה שגם מסכנת את חייו.

 

"מדובר בגוזל ינשוף בן מספר שבועות שעדיין מצמיח נוצות תעופה", מספרת ד"ר נילי אנגליסטר, וטרינרית בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן. "הוא הגיע אלינו חלש ורזה. הוא מקבל נוזלים ומשככי כאבים עקב חדירת הרסיס לראשו".

 

 (צילום: ביה"ח לחיות בר) (צילום: ביה
(צילום: ביה"ח לחיות בר)

 

בצילום הרנטגן ניתן לראות בבירור את הרסיס בראשו של הינשוף. בבית החולים כרגע מתמקדים בייצוב מצבו של דורס הלילה לפני שינקטו בפעולה כירורגית להוצאת הרסיס. "הוא לא רואה בעין אחת ואף מתקשה בעמידה בכוחות עצמו", מוסיפה הווטרינרית. לדבריה, הימים הבאים הם קריטים להישרדותו ומצבו עדיין מוגדר קשה עם בעיה עצבית בעיניים.

 

 (צילום: ביה"ח לחיות בר) (צילום: ביה
(צילום: ביה"ח לחיות בר)

 

ניתוח עלול לסכן את חייו

זו הפעם הראשונה שמגיע אל בית החולים עוף דורס שנפגע מפצצת מרגמה ולדברי אנגליסטר, עד כה הם נתקלו בפגיעות ירי בעיקר בעופות דורסים ובשקנאים. "לעיתים כדוריות הירי מתפזרות בגופם של העופות ואנחנו משאירים אותן שם, כי רק הפרוצדורה של ניתוח בעל הכנף והנסיון להוצאתן, עלול לסכן מאוד את חיי בעלי הכנף. גם במקרה של הינשוף, ניתוח כרגע עלול להרוג אותו והמשימה שלנו היא קודם לייצב את מצבו ולבדוק האם הוא מסוגל לאכול בכוחות עצמו".

 

 (צילום: ביה"ח לחיות בר) (צילום: ביה
(צילום: ביה"ח לחיות בר)

 

ינשופי העצים הם דורסי לילה קטנים בעלי כנפיים ארוכות וצרות. הם מקננים בעיקר באזורים יערות פתוחים, בחורשות ובאזורים חקלאיים. הם פעילים בלילה וצדים מכרסמים קטנים. בדרך כלל הם מקננים בקינים ישנים בעצים והפרטים הבוגרים נחשבים לשקטים למדי.

 

על פי הערכות הווטרינרים, הינשוף ככל הנראה איבד את ראייתו בעין אחת. בעבר הגיעו פרטים של ינשופים שנפגעו בעיניים והושבו בחזרה לטבע. דורסי הלילה נעזרים לרוב בחושי השמיעה שלהם לציד ולא רק על חוש הראייה. במקרה של פרט כה צעיר וחסר נסיון בציד, במידה וישרוד את התקופה הקרובה, הדבר עלול להוות לו מכשול בחיים בטבע. 

 

עדכון 28.7.2014: הינשוף לא שרד. מבית החולים לחיות בר נמסר כי הינשוף הפצוע נמצא ללא רוח חיים בתא האישפוז במהלך סוף השבוע. "הוא סבל מפגיעת ראש חמורה מאוד, אומנם הצליחו לייצב אותו ביומיים הראשונים אך הוא לא הצליח להתאושש מפגיעת הראש".

 

 (צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג, ירון ברנר  וארז ארליכמן)

מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם מוקד הסביבה *6911

רוצים להתנדב להסיע חיות בר פצועות?

 


פורסם לראשונה 23/07/2014 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ביה"ח לחיות בר
הינשוף היום (ד') בביה"ח לחיות בר
צילום: ביה"ח לחיות בר
צילום: ביה"ח לחיות בר
הרסיס בצילום הרנטגן של הינשוף
צילום: ביה"ח לחיות בר
צילום: דלית לוי
הינשוף לאחר הפגיעה בקיבוץ נירים
צילום: דלית לוי
מומלצים