שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

תמונות נדירות מ"עזה תחתית": מבט מבפנים אל המנהרות שחושף צה"ל

טרור המנהרות מעולם לא נראה מוחשי יותר. בתמונות שתיעד הצלם ג'ק גואז נראית מנהרה שנחפרה מרצועת עזה לתוך שטח ישראל, סמוך ליישוב. כוחות צה"ל עוסקים באיתור ובהשמדת מנהרות נוספות: "כל יום לחימה יאפשר לנו לפגוע בתשתית הזאת עוד ועוד", אמר הערב אלוף פיקוד הדרום

עזה תחתית - מבט מבפנים על האיום האסטרטגי העצום שנשקף מרצועת עזה: צלם סוכנות הידיעות הצרפתית (AFP) ג'ק גואז תיעד היום (ו') מנהרה שנחפרה משטח הרצועה והגיעה עד לשטח ישראל, סמוך ליישוב. הצילום ממחיש את האיום במלוא עוצמתו - המנהרות נחפרו היטב, בחלקן חופו בבטון, על הקרקע הונחו מסילות ובצדיהן כבלי חשמל ומערכת תקשורת. חמאס השקיע הון עתק בבניין המנהרות שנועדו ליום פקודה.

 

כך זה נראה מבפנים - תמונות ששוות אלף מילים:

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

דובר צה"ל הודיע הערב כי מתחילת הפעילות הקרקעית חשפו כוחות צה"ל 31 מנהרות, מתוכן הושמדו 11 מנהרות והוצאו מכלל שימוש. מוקדם יותר היום ערך מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, תדרוך לכתבים והתייחס לאיום המנהרות: "אנחנו פועלים בנחישות מהרגע שנכנסנו לתוך רצועת עזה כדי לאתר ולהשמיד את המנהרות. עד היום הצלחנו לאתר ולהשמיד לפחות כמחצית מהמנהרות ההתקפיות של האויב ואנחנו ממשיכים בנחישות", סיפר.

 

"חמאס בנה במשך שנים תשתית תת-קרקעית. יש עזה תחתית, זו אינה סיסמה, זו אמת לאמיתה. היחידות שלנו נתקלו בזה ובכל יום לחימה שלנו אנחנו מצליחים לפגוע בתשתית הזו". הוא הדגיש עוד כי "הוא בנה את זה בחמש שנים, וחלק מהמנהרות בארבע שנים, ואנחנו בשבוע הצלחנו לפגוע באופן משמעותי ביכולת הזו. אני מאמין שכל יום לחימה יאפשר לנו לתת מכה אנושה לתשתית החשובה הזו בעיני חמאס".

מצלמים סלפי מתוך המנהרה? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מצלמים סלפי מתוך המנהרה?(צילום: AFP)

התיעוד ממחיש את העומק הרב שבו נחפרות המנהרות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
התיעוד ממחיש את העומק הרב שבו נחפרות המנהרות(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

עזה מתייחסת לנושא המנהרות כפרויקט דגל לאומי, שכולל בתוכו שלושה סוגים: מנהרות ההברחה בציר פילדלפי ברפיח, מנהרות התקפה בציר הוברס שלאורך גדר

המערכת עם ישראל, ומנהרות בתוך רצועת עזה שתפקידן הוא בעיקר אסטרטגי - תנועת כוחות בין אזורים, ירי, מיקוש וחטיפות במצבי חירום. פרויקט המנהרות ברצועת עזה מסודר, מחושב, ואינו מאפשר מקום לפיראטיות. הוא מתואם בין כל הזרועות הצבאיות של הפלגים וכולל את רישומן של כל המנהרות ברצועת עזה, כמו גם את נתיבי המנהרות, דרכי הכניסה אליהן והיעד שלפיו הן ממופות.

 

המנהרות ברצועה מחולקות לארבע נפות: צפון, העיר עזה, מרכז ודרום. בראש כל מנהרה עומד אדם אחד בלבד. לצורך שמירה על סודיות ומידור, שמו נשמר בסוד וכך גם נתיב המנהרה. רק החופרים והאחראי על הנפה מכירים את הפרטים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים