שתף קטע נבחר

שובם של הטנקים, ההצלחה של "מעיל רוח"

10 טנקים ניצלו מפגיעה בזכות "מעיל רוח", מתוכם ארבעה של מג"דים. מחיר הנפגעים בעזה עלול היה להיות כפול אלמלא מערכת ההגנה - שלא הותקנה בכל הטנקים בשל אילוצי תקציב

חוזרים בחריקת זחלים: אחרי שבשנים האחרונות נראה היה שהוא הולך ומאבד מחשיבותו - מתברר שכוכב המערכה הנוכחית בדרום הוא הטנק. מפקדי חטיבות החי"ר מדווחים כי לולא הטנקים שליוו את חייליהם, מספר הנפגעים בקרבות היה גבוה בהרבה.

 

עד לפני הלחימה הנוכחית היו מי שחשבו כי אפשר לצמצם את מערך הטנקים בצה"ל. בשל אילוצי תקציב החליט הצבא לסגור כמה חטיבות טנקים במילואים. "היו אנשים שאמרו לי לפני המבצע: 'תסגור את הטנקים, תמצא מוזיאונים שיראו אותם'", סיפר אתמול קצין שריון ראשי, תא"ל שמואל אולנסקי.

 

מעדויות הלוחמים והמפקדים ברצועה עולה כי ללא עוצמת האש, המיגון והתנועה המהירה של הטנקים לא ניתן היה להגיע להישגים בקרב היבשתי. מערכת מעיל רוח - שמספקת הגנה אקטיבית לכלי השריון - הוכיחה את עצמה בעשרה מקרים שבהם יירטה עשרה טילי נ"ט שנורו לעבר הטנקים. בכך הצילה את חייהם של עשרות חיילים, בהם ארבעה מפקדי גדודי טנקים. עלות המערכת היא כשני מיליון שקלים, ובמסגרת הקיצוץ בתקציב נאלץ צה"ל להאט את קצב ההצטיידות בה.

 

אבל אחרי ימי הלחימה בעזה חשיבותה של המערכת ברורה לכול, במיוחד לאור ההבנה שללא הליווי של הטנקים מספר ההרוגים היה עלול להיות גבוה בהרבה. במערכה הבאה בלבנון איום הנ"ט שיציב חיזבאללה צפוי להיות חמור פי כמה.

 לשם המחשה, במלחמת לבנון השנייה נפגעו 47 טנקים, 23 חיילים שהיו בטנקים נהרגו, ו־26 נפצעו. ב"צוק איתן" נהרגו שלושה לוחמי שריון - שניים מירי צלף ואחד מפגיעת פגז מרגמה בשעה שהיה מחוץ לטנק. בעימות הנוכחי נפגע מירי נ"ט רק טנק אחד, שלא היה מצויד במערכת מעיל רוח.

 

נכון לעכשיו, רוב הטנקים בצה"ל אינם מצוידים במעיל רוח בשל אילוצי תקציב. לדברי קצין בכיר בצה"ל, יש להאיץ את קצב ההצטיידות בה בדיוק כפי שנעשה במערכת כיפת ברזל המגינה מפני רקטות. "עם כל הכבוד לאש מהאוויר, הקרב הזה לימד אותנו שאין תחליף להגעת הכוחות בקרקע למנהרות ולמשגרים", אמר קצין שריון בכיר. "למדנו את מה שהיה ברור לכל אנשי היבשה - שמהאוויר לא ניתן לפתור הכול, וצה"ל חייב לשמר צבא יבשה חזק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טנק של צה"ל ליד הרצועה
צילום: AFP
מומלצים