שתף קטע נבחר

צילום: EPA

לא מבצע, מלחמה

היום שהתחיל בשקט יחסי הפך ליום דמים. הקיפאון בלחימה גובה מחיר: הרוגים, פצועים וטיפול ממושך מהצפוי במנהרות. הקצינים בשטח מזהירים: צה"ל נפגע מחוסר היכולת של הדרג המדיני להכריע בין חתירה להפסקת אש לבין הרחבת המבצע. וגם: למה הבית (הריק) של הנייה הותקף רק עכשיו?

עשרה חיילי צה"ל נהרגו אתמול, תשעה מהם בשטח ישראל, וזה מבהיר יותר מכול את המצב לאחר שלושה שבועות של לחימה. מי שהתמקד בהגנה מבלי שהכין התקפה חזקה ומסודרת נזכר בשיעור על קו ההגנה הראשון שתמיד ייפרץ. המחיר עד כה עומד על 53 הרוגים לכוחותינו. חלק ניכר מההרוגים נובע מכך שצה"ל מדשדש במקום. אולי לא באשמתו, אבל כבר שבוע שאין התקדמות ממשית במבצע, מלבד הטיפול במנהרות, שמתברר ככאיטי ובוודאי לא עומד בלוחות הזמנים של שר הביטחון שאמר כי מדובר ב"יומיים-שלושה". לקצינים בשטח נדמה כי נתניהו ויעלון לא ממש יודעים מה המטרה שלהם, ובעיקר כיצד הם רוצים לפעול. מחיר הקיפאון הוא אירועים קשים כגון נפילת הפצמ"ר הקטלנית וחדירת המחבלים אתמול, כמו גם מותו של לוחם מטיל נ"ט בזמן הפסקת אש בתוך הרצועה.

ראש אמ"ן אביב כוכבי, אתמול במקום שבו נהרגו החיילים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ראש אמ"ן אביב כוכבי, אתמול במקום שבו נהרגו החיילים(צילום: דובר צה"ל)
 

צה"ל פרוס זה שלושה שבועות בהיקף כוחות חסר תקדים סביב הרצועה. כל הצבא הסדיר נמצא כאן, וכל זה נועד רק לתכלית אחת: מלחמה באויב. חוסר היכולת של הדרג המדיני להחליט על הכיוון להמשך בין הפסקת אש להרחבת המבצע פוגע בצה"ל וכפי שראינו אתמול עולה בחיי אדם. הסיכונים במצב הזה ברורים: פגיעה בכושר ההרתעה, החיילים בשטחי הכינוס הופכים לברווזים במטווח, הלוחמים שבפנים עייפים אחרי שבעה שבועות של פעילות מאז חטיפת שלושת הנערים, ובנוסף צה"ל מאבד את ממד ההפתעה להמשך הפעולה. אחד הקצינים הבכירים אמר אתמול שאם הלחץ על ראש הממשלה כבד מדי ובמכלול השיקולים הוא חייב הפסקת אש אז אולי שיסיג את הכוחות, ואם לא - אז שישחרר את הקפיץ וייתן לצה"ל להילחם ולנצח.

 

במקום זה נתניהו ויעלון דחפו שלשום את הצבא למדיניות חדשה, "הפוגה ללא מגבלות": שקט ייענה בשקט, ובמסגרת הגל השקט נורה בצהריים טיל נ"ט לעבר כלי הנדסי שהיה בפעילות בחאן יונס ולוחם צה"ל נהרג. בהיתקלות הזו נהרגו כמה מחבלים, אך צה"ל לא הגיב באופן המתבקש לאירוע חמור שכזה, ואת הקצינים באוגדה זה הרתיח. בשש בערב נפלה פצצת המרגמה הקטלנית. זה היה אחד מתסריטי הבלהות של הצבא עוד ממלחמת לבנון השנייה, אז נהרגו 12 לוחמי מילואים בנקודת ריכוז בכפר גלעדי, ובמבצע עמוד ענן נורה ונהרג לוחם מילואים ונפצעו עוד רבים בשטחי הכינוס, שהופכים למלכודות מוות. אגב, לאותה נקודה בדיוק הגיע כמה שעות לפני כן ראש אמ"ן אביב כוכבי, שרק במזל לא ספג את הפגיעה.

הנעליים המיותמות: בכפר גלעדי ב-2006 (מימין) ואתמול באשכול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הנעליים המיותמות: בכפר גלעדי ב-2006 (מימין) ואתמול באשכול(צילום: EPA)

מירי מהרגמות הזה קשה להתמגן. זמן ההתרעה שניתן, אם בכלל, הוא של שניות בודדות, ולכן צריך בעיקר להתפלל שלא להיפגע מהפצצה. למעשה גל התקיפות המשמעותי החל רק לאחר נפילת הפצמ"ר. בשלב הזה היו כמה קצינים במטכ"ל שהסבירו עד כמה החמאס הובס ורוצה הפסקת אש. החמאס הוכיח אחרת ובעיקר שוב לימד את ישראל כי היא ממש לא מבינה אותו. אחד הקצינים הבכירים גם הסיר את איום המנהרות על יישובי העוטף וסיפר על השליטה בכל המנהרות ההתקפיות. בעוד אותו קצין בכיר תדרך כבר הייתה החוליה עמוק במנהרה לנחל עוז בתוך שטח ישראל.

שר הביטחון יעלון. שיעור ביהירות (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון יעלון. שיעור ביהירות(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

הקצינים במטכ"ל קיבלו שיעור יקר על היהירות שלהם בדיוק כפי שקיבל יעלון על אמירתו. בימים האחרונים הם נשמעו מפזרים הצהרות כאילו כל המנהרות טופלו. אתמול הזהרנו מכך שיש פער בין מה שהאלופים, ובראשם הרמטכ"ל, חושבים - לבין דעתם של המח"טים שיצאו מקו הפירים. באמ"ן התהדרו בכך שכל מח"ט רץ לפיר שסימן לו מראש המודיעין, אבל המח"טים טענו אחרת, וסיפרו על עבודה קשה בשטח ועל כך ש-50% מהפירים אותרו ללא מודיעין מדויק. לטענתם, אם יידרשו לצאת יהיו עוד רבים שלא יימצאו, כי המודיעין לא יודע הכול. קצין בכיר שיצא מעזה אמר לי אתמול זמן קצר לפני החדירה במנהרה כי "אם הייתי מתגורר בנתיב העשרה אין סיכוי שהייתי חוזר לשם בקרוב". בעודנו מדברים בצומת כפר עזה כבר נשמעו קולות הירי מקרב ההיתקלות ליד גדר המערכת והתברר עד כמה צדק. הבוקר התעוררנו ושמענו שבלילה תקף צה"ל את ביתו הריק של איסמעיל הנייה, המנהיג הפוליטי ברצועה. מאות תקיפות נדל"ן כלל המבצע עד כה, ובאיחור של 23 ימי לחימה, אפשר להעיר בציניות: בפרק הזמן הזה הנייה יכול היה למכור את הבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
פינוי נפגעים ממקום פגיעת הפצמ"ר, אתמול
צילום: עידו ארז
מומלצים